Linux bir cennet!

Linux Windows'tan iyi mi? Açık kaynak kodu olması ne değiştiriyor? 10 kat hızlı mı açılıyor PC, yoksa bir oyunu hacklemek kolay mı oluyor? Açık kaynak kodu normal bir kullanıcıya ne katıyor? Hazır bir düzen varken neden uğraşsın insanlar? Win gibi RAM sömürmüyor falan ama dağıtım falan? Yani Samsung ve Apple varken Xiaomi gibi bir şey bence, kötü yani. İşsiz birisi uğraşır şunu yapayım şunun amblemi değişsin falan, dışarıdan yemek söylemek yapmaktan daha basit.

Hocam ben XP döneminden beri Windows kullanıyorum. Yeni Windows sürümleri hiç içime sinmediğinden, dual boot yaptım Linux ile. Özellikle Windows 10'dan kat kat daha iyi çalışıp onun gibi yeni uygulamaları çalıştırması hoşuma gitti.

Son düzenleme:
Hevesine kullanan var mıdır bilmeme ama varsada eninde sonunda Windows'a geçer. Hepsini kullanımış birsi olarak söylüyorum. Linux aralarında en az sistem kullananı. Daha hızlısı şu anda piyasada yok. Windows RAM çok kulanan ağır bir işletim sistemi olsa da her şeyi destekleyen, Mac hiçbir şeyi değiştirmenize izin vermesede en stabil çalışanıdır. Heves dediğin şey çocuk işi. Çocuklar havalı diye ne görürseler yapıyorlar. Ama sırf havalı diye aynı Windows ve Mac de de olduğu gibi bu işletim sistemi çıkmadı. Her ne kadar son yıllarda bu böyle görünse de. Tüm işletim sistemleri özünde Linux. Zaten Linux da bir isletim sistemi sayılmaz. Hızlı bir kullanım sağlamayı amaçlayan virüs ve hata ya yol açmanın zor olduğu bir dağıtım. Çekirdekten oluşma. Tabii her zaman en iyisi hiçbiri olmaz olamaz. Windows için ama bir önerim var. Herkes için. Klasik Windows çok yavaş. Aşırı RAM kullanıyor. Ve birçok şeyi zorunlu yüklüyor. Bunun yerine neredeyse 2 kat daha hızlı olan AtlasOS olan özel bir Windows sürümünü kullanmanızı öneririm. Zamanında geçmiştim. Kafam çok rahat etmişti.
bir gün linux deneyeceğim. Fakat şuan sistemim bir hamlemde ölecek gibi olduğundan yapmicam, ama kafamda windows'a benzyen bir linux kullanmak var.

Bir gün Linux deneyeceğim. Fakat şu an sistemim bir hamlemde ölecek gibi olduğundan yapmayacağım, ama kafamda Windows'a benzyen bir Linux kullanmak var.

Bahsettiğiniz şey sistemdeki yavaşlıksa sunucular dışında Linux'un kullanılma sebebi bu. Hem az yer kaplıyor hem de daha az sistem kullanıyor. Alternatif olarak AtlasOS bakabilir. Veya Windows'a en çok benzeyen Linux Mint'i kullanabilirsiniz. Hatta temalar kısmında kuracağınız bir paket ile tamamen otomatik bir şekilde Windows görünümü kazandırabilirsiniz.

Program konusunda da sorun olmaz. Microsoft Store gibi kendi mağazasına sahip.

Geri
Yukarı