Linux nasıl bir isletim sistemi ?

Çok amaçlı bir işletim sistemi çekirdeği olarak da düşünülebilir. Sunuculardan tut da herkesin cebindeki Android telefonların çekirdeği de Linux'tur. Açık kaynak kodlu ve tamemen ücretsiz olmasından dolayı bu kadar gelişmiştir. Akıllı telefonlarda Android ve Ubuntu Mobile, masaüstü ve ev için Ubuntu, Pardus, Elementary OS, Linux Mint, sunucular için ise CentOS gibi dağıtımları (yani kullanılabilir, çekirdeğin üzerine inşa edilmiş işletim sistemleri) vardır.
O saydığın her şeyin çekirdeği unix ' tir kardeşim linux diye bir çekirdek yoktur , düzeltiyim dedim.

Linux işletim sistemi değil, işletim sistemi çekirdeğidir.
linux diye bir çekirdek yoktur, linux bir işletim sistemidir linux' un çekirdeği de unix ' tir.

O saydığın her şeyin çekirdeği unix ' tir kardeşim linux diye bir çekirdek yoktur , düzeltiyim dedim.

linux diye bir çekirdek yoktur, linux bir işletim sistemidir linux' un çekirdeği de unix ' tir.
Linux da çekirdektir dostum benim, Unix ile çalışma şekilleri hemen hemen, aynıdır ve ikiside açık kaynak kodludur.

Konuyu hortlatayım :)
Linux özelleştirilebilen, birçok uygulamanın kurulumunu tek kod ile yapabildiğiniz, virüs riskinin olabildiğince düşük olduğu bununla birlikte günlük kullanım için herhangi bir ekstra güvenlik önlemi gerektirmeyen, sistemi yormayan bir GNU tabanıdır.
Animasyınlar, masaüstü ortamları, farklı depolar, aynı tabanlı ama birbirinden çok farklı görünen GNU'lar... Gerçekten çeşitin bol olduğu bir manav gibi bol vitaminli.
Aslında Linux, GNU, Unix gibi kavramları hâlâ tam algılayamadım ama Linux denince aklınıza ne geliyorsa onu baz alarak açıklama yapmaya çalıştım :)

Konuyu hortlatayım :)
Linux özelleştirilebilen, birçok uygulamanın kurulumunu tek kod ile yapabildiğiniz, virüs riskinin olabildiğince düşük olduğu bununla birlikte günlük kullanım için herhangi bir ekstra güvenlik önlemi gerektirmeyen, sistemi yormayan bir GNU tabanıdır.
Animasyınlar, masaüstü ortamları, farklı depolar, aynı tabanlı ama birbirinden çok farklı görünen GNU'lar... Gerçekten çeşitin bol olduğu bir manav gibi bol vitaminli.
Aslında Linux, GNU, Unix gibi kavramları hâlâ tam algılayamadım ama Linux denince aklınıza ne geliyorsa onu baz alarak açıklama yapmaya çalıştım :)
GNU tabanı demek pek doğru olmaz. Çünkü Linux işletim sistemi değildir, çekirdektir. Ben sisteme genellikle GNU/Linux demeyi tercih ederim. Bunları öğrenmek istiyorsanız GNU'nun web sitesine bakın.

Geri
Yukarı