Linux dağıtım önerisi

Neredeyse aynı sisteme sahibiz, sadece benim anakartım AsRock ve RAM hızım daha yüksek, Fedora'yı sorunsuz bir şekilde kullanıyorum, öneririm. Ancak daha düşük kaynak tüketen ve daha kolay kullanabileceğiniz bir dağıtım istiyorsanız Linux Mint Cinnamon kullanın.

Ekran kartı ile işlemci arasında bu sistemde ağır oyunlar oynamazsanız darboğaz ile karışılaşmıyorsunuz ayrıca.
Aynen, Arch dünyasına girmek için gayet iyi.
Arch dünyasına girilmemeli bence, ne kadar tecrübeli olursanız olun. Ben girdim, hiç mutlu çıkmadım.

Neredeyse aynı sisteme sahibiz, sadece benim anakartım AsRock ve RAM hızım daha yüksek, Fedora'yı sorunsuz bir şekilde kullanıyorum, öneririm. Ancak daha düşük kaynak tüketen ve daha kolay kullanabileceğiniz bir dağıtım istiyorsanız Linux Mint Cinnamon kullanın.

Ekran kartı ile işlemci arasında bu sistemde ağır oyunlar oynamazsanız darboğaz ile karışılaşmıyorsunuz ayrıca.

Arch dünyasına girilmemeli bence, ne kadar tecrübeli olursanız olun. Ben girdim, hiç mutlu çıkmadım.
Ben de Arch dünyasına girmiştim ve gayet sevmiştim, Arch'ın DIY tarzı yapısı mükemmel, AUR ve ArchWiki'de cabası.

Kali Linux hackerlar için geliştirilmiştir, hackerlar dışında kullanılmaz denemez ama genel kitlesi hackerlardır.
Geliştirici de diyebiliriz.
Bu tür dağıtımlar farklı amaçlar için geliştirilir, o yüzden önüne gelene önermek doğru olmaz.
Kişisel kullanım için Ubuntu biraz ağır olur o yüzden Kali biraz daha hafif gelmişti XFCE kullandığı için onu önermeyi seçmiştim, uyarınız için teşekkürler.

Epey uzun bir süre Windows kullandım. Ve bu uzun kullanımdan sonra Linux kullanmak istedim. Tabi bunu ilk olarak evdeki dandik laptopa Linux Mint kullandım. Güzel bir deneyim oldu benim için. Ama artık masaüstü bilgisayarımdada Linux kullanmak istiyorum. Olabildiğince hızlı ve rahat olursa sevinirim. Bu arada Linux Mint'ı yaklaşık 2 ay kullandım yani az çok Linux tecrübem var.

Sistem özellikleri

İşlemci - Intel G4560
Anakart - MSI H110M PRO-VD
RAM - 8 GB DDR4 1250MHz
Ekran kartı - GTX 1050 Ti 4 GB
Depolama - 1TB WD 7200RPM HDD

Not = Lütfen işlemci ile ekran kartı darboğaz olduğunu yazmayın farkındayım. Şu anlık değiştiremem.
O makineyle istediğin masaüstü ortamını rahatça kullanırsın. Başlangıç seviyesi için Ubuntu tabanlı dağıtımlar veya Manjaro öneririm.
Kişisel kullanım için Ubuntu biraz ağır olur o yüzden Kali biraz daha hafif gelmişti XFCE kullandığı için onu önermeyi seçmiştim, uyarınız için teşekkürler.
Xfce kullanan bir sürü dağıtım var. Mr.Robot sevdası herhalde.

Yeni konular

Geri
Yukarı