Linux eleştirisine eleştiri

Linux’u tam bilmiyorum da herkes özelleştirme felan diyor. Windows’tan farklı ne özelleştirme yapılabiliyor Linux’ta? Örnek verebilir misiniz?
1599411248207.png

linux subredditlerinde çok daha tarz özelleştirme yapanlar da var. Bu alttaki normal hali, üstteki özelleştirilmiş hali. Elementary Os için bu

1599411307383.png

Şu konuları ciddiye almak mümkün olmuyor. Dostlar yıl olmuş 2020 siz hala Linux mu Windows mu kavgası mı yapıyorsunuz? İhtiyacınız neyse onu kullanın, kişilerin fikrini değiştirmeye çalışmayın yaptığı şeyin farkında olan kişi en doğru kararı verecektir.

Kimsenin burada Linux'u ya da Windows'u övmesi bir şey değiştirmeyecek. Bu konuları gördükçe insanların kendilerinin desteklendiğini bilmeye ihtiyacı varmış (?) diye düşünüyorum.

Linux’u tam bilmiyorum da herkes özelleştirme falan diyor. Windows’tan farklı ne özelleştirme yapılabiliyor Linux’ta? Örnek verebilir misiniz?
Hemen örnek vereyim. Dağıtımın masaüstü ortamını, yani görünüşünü ve hafifliğini etkileyen en önemli faktörü değiştirebilirsin. X pencere sistemi denilen ekrana nesnelerin çizilmesini sağlayan yazılımı değiştirebilirsin. Pencerelerin kenarlıklarının görünüşünü etkileyen pencere yöneticisini değiştirebilirsin. Şifre giriş ekranını değiştirebilirsin. İşletim sistemini kuracağın bölümün dosya sistemini değiştirebilirsin. Dosya yöneticisini değiştirebilirsin. Linux çekirdeğini alıp kendine göre konfigüre edip sistemine onu koyabilirsin. Daha sayayım mı?

Son düzenleme:
Bu hangi dağıtım?
Dağıtım önemli değil. KDE Plasma masaüstü ortamını kullanan istediğin dağıtıma aynı temayı yapabilirsin.(Fotoğraftakinin KDE Plasma olduğunu düşünüyorum.) Başka masaüstü ortamlarının da özelleştirme seçenekleri var.

KDE sanırım ama nedir bilmiyorum.
Arch Linux veya Arch tabanlı bir dağıtımda GNOME sanırım. (Chrome yan sekmedeki aramadan tahmin yürüttüm ben de.)

Bu hangi dağıtım?
Dağıtım fark etmiyor her dağıtımda bu tür tema düzenlemelerini yapabilirsiniz. Örneğin KDE ile daha güzeli bile olabiliyor, tüm efektleriyle beraber güzel bir tema:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı