Linux eleştirisine eleştiri

Hiç kullanmadığım için bir şey diyemem. Ama durum bu şekilde ve Windows'ta da Zoom üzerinden ders oluyorsa bir sorun olacağını sanmıyorum. Sonuçta aynı şekilde aynı derse giriliyor ve Zoom'un doğrudan GNU/Linux desteği var.
EBA'nın Zoom altyapısı kullandığını biliyorum. Hocalar nedense ille EBA Canlı Ders uygulamasını kullanıyor.

Beyler benim eleştirdiğim tarafı örneğin PC'nizde 2 tane disk var SSD ve HDD olsun. SSD'ye kurduk Ubuntu'yu. HDD içinde depolama. Ben HDD'ye virtualbox sistemlerini kurdum ve oynadığım birkaç oyunu. Ama sistem kendiliğinden bazen bozuluyor. Bu sorunlar Ubuntu'da olmuştu. Dock falan büyültüyorum en fazla 32 ye kadar 64 yapınca büyümüyor bunun gibi hatalar var. exFAT olan harici diskime videolar atmıştım çıkarıp takınca bozuk ve atılmamış gözüküyordu. Nedenini bilmem. İkinci bir disk bence Linux'ta sıkıntı yaratıyor diye tahmin ediyorum. O yüzden mecbur EBA Canlı Ders ve disk sıkıntısından Windows'A geçiş yaptım. Canlı Ders uygulamasına Linux desteği acil gelmelidir, Milleti Virtualbox ya da Dualboot ile uğraştırmasınlar valla sinir oldum. Pardus'umuz var. O zaman destek getir MEB. Linux'Ta ana eleştirdiğim şey yaptığım ayarlar kendiliğinden bozulabilir.
Çünkü kopyalama işlemlerinin bittiğine emin olmak için sync atman gerekli, Diski işlem bitmeden çıkartmışsındır.

Arch Linux veya Arch tabanlı bir dağıtımda GNOME sanırım. (Chrome yan sekmedeki aramadan tahmin yürüttüm ben de.)

Dağıtım fark etmiyor her dağıtımda bu tür tema düzenlemelerini yapabilirsiniz. Örneğin KDE ile daha güzeli bile olabiliyor, tüm efektleriyle beraber güzel bir tema:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
O BSD mi ? Oha daha önce hiç denemedim. Sadece bash ekranda Metin2 Sunucu. Nasıl güzel mi ?

O BSD mi ? Oha daha önce hiç denemedim. Sadece bash ekranda Metin2 Sunucu. Nasıl güzel mi ?
Normalde sunucuda kullanıyorum ama normal bilgisayarda build vs. işler için kullandığım sanal makinedekine KDE Plasma kurdum, bazen can sıkıntısından orada takılıyorum. Özelleştirilmemiş olduğu için normal sade görünümlü KDE. Hafif, hızlı ama alternatif GNU/Linux dağıtımları olmasa ana işletim sistemi olarak ancak o zaman kullanırdım herhâlde.

234532. kere söylüyorum belki ama Ubuntu zaten buglu.

exFAT sürücüleri her yeni Linux çekirdeği sürümünde geliştiriliyor. Yakında böyle bir sorun kalmaz ki yaşadığın sorunu zaten herkes yaşamıyordur.

Debian tabanlı bug olmayan dağıtım var mı hocam? Arch'ta olur. Ben tek bugları Ubuntu'da gördüm başka hiçbir yerde görmedim.

Debian tabanlı bug olmayan dağıtım var mı hocam? Arch'ta olur. Ben tek bugları Ubuntu'da gördüm başka hiçbir yerde görmedim.

Bu konuya biraz açıklık getirmek durumundayım, çünkü Debian tabanına haksızlık olur.

Debian'ın üç farklı tabanı var, bunlar Stable (Kararlı), Testing (Test) ve Sid-Unstable (Kararsız) şeklindedir.
Debian deposu da aynı şekilde üç farklı depoya sahiptir.
Adlarından anlaşılacağı gibi, Stable tabanına ait olan depo paketleri uzun testlerden geçerek Stable deposuna alınır. Henüz test aşamasında olanlar Testing deposuna alınır, hiç test edilmemiş ama sırasını bekleyen paketler Unstable deposunda bekletilir.
Unstable deposundaki paketler hiç test edilmediği için büyük risk taşır. Testing deposundaki paketler test aşamasında olduğu için kısmen risk taşırlar. Bu da buglara açık demektir.
Aynı şekilde Debian tabanlı dağıtımlar da üç farklı tabana aittir.
Ubuntu Testing tabanıyla inşa edilmiştir, doğal olarak kısmi riski de üzerinde taşır.
Bu risk zaman zaman çeşitli bug şeklinde bazen de güvenlik riski şeklinde görülebilir.
Ancak bu Ubuntu'yu riskli bir dağıtım yapmaz, çünkü testing tabanı daha ziyade son kullanıcılar için seçilmiş bir tabandır. Bunun anlamı, kullanıcıların daha güncel paketler kullanma şansı demektir.

Anlaşılacağı gibi burada bug konusunda söz konusu olan Debian'ın ana tabanı olan Stable tabanı değil, kısmen risk taşıyan Testing tabanıdır. Debian'ın Stable tabanı kararlı bir taban olduğu için bug yok denecek kadar azdır. Aynı şekilde Debian'ın kararlı tabanıyla inşa edilen dağıtımlarda pek bug bulunmuyor.
Bu daha ziyade bir tercih meselesidir, kendi dağıtımımı Debian'ın kararlı tabanı üzerinde geliştiriyorum, çünkü buglarla uğraşacak durumda değilim, paketler biraz eski olsun ama kararlı olsun diyenlerdenim.

Bu konuya biraz açıklık getirmek durumundayım, çünkü Debian tabanına haksızlık olur.

Debian'ın üç farklı tabanı var, bunlar Stable (Kararlı), Testing (Test) ve Sid-Unstable (Kararsız) şeklindedir.
Debian deposu da aynı şekilde üç farklı depoya sahiptir.
Adlarından anlaşılacağı gibi, Stable tabanına ait olan depo paketleri uzun testlerden geçerek Stable deposuna alınır. Henüz test aşamasında olanlar Testing deposuna alınır, hiç test edilmemiş ama sırasını bekleyen paketler Unstable deposunda bekletilir.
Unstable deposundaki paketler hiç test edilmediği için büyük risk taşır. Testing deposundaki paketler test aşamasında olduğu için kısmen risk taşırlar. Bu da buglara açık demektir.
Aynı şekilde Debian tabanlı dağıtımlar da üç farklı tabana aittir.
Ubuntu Testing tabanıyla inşa edilmiştir, doğal olarak kısmi riski de üzerinde taşır.
Bu risk zaman zaman çeşitli bug şeklinde bazen de güvenlik riski şeklinde görülebilir.
Ancak bu Ubuntu'yu riskli bir dağıtım yapmaz, çünkü testing tabanı daha ziyade son kullanıcılar için seçilmiş bir tabandır. Bunun anlamı, kullanıcıların daha güncel paketler kullanma şansı demektir.

Anlaşılacağı gibi burada bug konusunda söz konusu olan Debian'ın ana tabanı olan Stable tabanı değil, kısmen risk taşıyan Testing tabanıdır. Debian'ın Stable tabanı kararlı bir taban olduğu için bug yok denecek kadar azdır. Aynı şekilde Debian'ın kararlı tabanıyla inşa edilen dağıtımlarda pek bug bulunmuyor.
Bu daha ziyade bir tercih meselesidir, kendi dağıtımımı Debian'ın kararlı tabanı üzerinde geliştiriyorum, çünkü buglarla uğraşacak durumda değilim, paketler biraz eski olsun ama kararlı olsun diyenlerdenim.
Kendi dağıtımınız mı geliştiriyorsunuz hocam?

Yeni konular

Geri
Yukarı