Linux eleştirisine eleştiri

Arch Linux veya Arch tabanlı bir dağıtımda GNOME sanırım. (Chrome yan sekmedeki aramadan tahmin yürüttüm ben de.)
GNOME değil. Dolphin kullanıyor çünkü. Kim GNOME'da Nautilus gelirken Dolphin kullanır ki. :D
Google aramasının sebebinin GNOME Screenshot aracını Arch Linux'ta kullanmak için olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca sadece dosya yöneticisi olarak değil, genel olarak GNOME'a yapılabilecek özelleştirmeler gibi gelmedi bana bunlar.

Arch Linux üzerinde KDE Plasma kullanıyor diyorum ben.

Linux’u tam bilmiyorum da herkes özelleştirme felan diyor. Windows’tan farklı ne özelleştirme yapılabiliyor Linux’ta? Örnek verebilir misiniz?

Herkes atmış, ben atmazsam ayıp olurdu, gerçi benimkisi uçan kaçangillerden değil ama olduğu kadar. Sadelik bizim işimiz. Bu mesajı yazarken klavyem sıkını çıkardı, ZXC harflerinin olduğu sıra yazmaz oldu, yeniden başlatınca düzeldi, o yüzden ekran görüntüsündeki saat eski. Ama 10 dakika kadar eski.

Screenshot_20200906_201741.png

Beyler benim eleştirdiğim tarafı örneğin PC'nizde 2 tane disk var SSD ve HDD olsun. SSD'ye kurduk Ubuntu'yu. HDD içinde depolama. Ben HDD'ye virtualbox sistemlerini kurdum ve oynadığım birkaç oyunu. Ama sistem kendiliğinden bazen bozuluyor. Bu sorunlar Ubuntu'da olmuştu. Dock falan büyültüyorum en fazla 32 ye kadar 64 yapınca büyümüyor bunun gibi hatalar var. exFAT olan harici diskime videolar atmıştım çıkarıp takınca bozuk ve atılmamış gözüküyordu. Nedenini bilmem. İkinci bir disk bence Linux'ta sıkıntı yaratıyor diye tahmin ediyorum. O yüzden mecbur EBA Canlı Ders ve disk sıkıntısından Windows'A geçiş yaptım. Canlı Ders uygulamasına Linux desteği acil gelmelidir, Milleti Virtualbox ya da Dualboot ile uğraştırmasınlar valla sinir oldum. Pardus'umuz var. O zaman destek getir MEB. Linux'Ta ana eleştirdiğim şey yaptığım ayarlar kendiliğinden bozulabilir.

O yüzden mecbur EBA canlı ders ve disk sıkıntısından Windows'a geçiş yaptım. Canlı ders uygulamasına Linux desteği acil gelmelidir.

Pardus forumda güzel bir konu görmüştüm bununla ilgili. EBA, aslında canlı derse katılmayı sağlayan uygulama değil de, dersleri Zoom üzerinden yaptıkları için API'ler üzerinden Zoom'a yönlendiren bir uygulama olduğunu gördüm. Bunu da GNU/Linux ve macOS sistemlerde kullanılabilmesi için bir script yazılmış, EBA internet sitesi üzerinden URL ve post bilgilerini alıp Zoom'a yönlendirme yapıyor. Çok istek olduğu için Sosyal'de bir rehber yapmak istedim ama araştırdığımda bir konu altındaki yorumda o yöntem ve scriptin paylaşıldığını görünce gerek duymadım. Arama yaparak o konuya ulaşabilirsiniz sanıyorum.

Pardus forumda güzel bir konu görmüştüm bununla ilgili. EBA, aslında canlı derse katılmayı sağlayan uygulama değil de, dersleri Zoom üzerinden yaptıkları için API'ler üzerinden Zoom'a yönlendiren bir uygulama olduğunu gördüm. Bunu da GNU/Linux ve macOS sistemlerde kullanılabilmesi için bir script yazılmış, EBA internet sitesi üzerinden URL ve post bilgilerini alıp Zoom'a yönlendirme yapıyor. Çok istek olduğu için Sosyal'de bir rehber yapmak istedim ama araştırdığımda bir konu altındaki yorumda o yöntem ve scriptin paylaşıldığını görünce gerek duymadım. Arama yaparak o konuya ulaşabilirsiniz sanıyorum.
Bende gördümde hocam sıkıntı şöyle olur hocanın attığı dokümanlar normal değilde yamuk yumuk gözükebilir.

Bende gördümde hocam sıkıntı şöyle olur hocanın attığı dokümanlar normal değil de yamuk yumuk gözükebilir.

Hiç kullanmadığım için bir şey diyemem. Ama durum bu şekilde ve Windows'ta da Zoom üzerinden ders oluyorsa bir sorun olacağını sanmıyorum. Sonuçta aynı şekilde aynı derse giriliyor ve Zoom'un doğrudan GNU/Linux desteği var.

Yeni konular

Geri
Yukarı