Linux hakkında merak ettiğim sorular

User not found

Decipat
Makaleler
1
Merhaba değerli forum üyeleri, Linux hakkında tecrübe ve bilgiye sahip olanlara Linux hakkında merak ettiğim soruları sormak istiyorum. Sorularım:

• Linux çekirdeği sade haliyle GRUB ile beraber çalıştırılabilir mi?
  • Linux dağıtımlarının çalışması için ille de paket yöneticisi gerekli midir?
  • Pisi Linux'da olduğu gibi COnfiguration MAnageR (ÇOMAR) gibi yazılımlar ne işe yarar?
  • Paket yöneticileri ne işe yarar?
  • Linux nasıl oluyor da neredeyse tüm donanımlara uyum sağlıyor? Sürücülerin hepsi dağıtımların ISO imaj dosyalarında mı bulunuyor?
  • Python'un Linux ile bağlantısı nedir?
Sorularım bunlardı teşekkürler. :)

Son düzenleme:
1.Hayır. Saf kerneli çalıştıramazsın. Kernel işletim sistemi ve donanım arasında olan köprü.
2.Evet. Ben daha paket yöneticisi olmayan dağıtım görmedim. Varsa da bilmiyorum.
3. Pisi Linux kullanmadım aşina değilim.
4. Paket yöneticisi indirilmiş paket(program) kurulmasını sağlıyor. .exe gibi bir şey.
5. AMD ve Intel driverları ya kernel ya da ISO'da mevcuttu. Ama tam hatırlamıyorum.
6. Python da GNU projesi.

Linux çekirdeği sade haliyle GRUB ile beraber çalıştırılabilir mi?
Hayır. GRUB bir önyükleyicidir. Çekirdeği çağırır. Linux ise bir çekirdektir. İşletim sisteminin tabanıdır ve üzerindeki yazılımla altındaki donanımın bağlantısını sağlar. Üzerinde yönetici sistem olmadan çalışamaz.
Linux dağıtımlarının çalışması için ille de paket yöneticisi gerekli midir?
Değildir. Kernelin yürütebileceği şekilde kaynak kodunu da derleyebilirsiniz. Zaten paketler önceden derlenmiş programlardır.
Paket yöneticileri ne işe yarar?
Önceden derlenmiş programları kısa yoldan kurup kullanmanızı sağlar.
Linux nasıl oluyor da neredeyse tüm donanımlara uyum sağlıyor? Sürücü dosyalarının hepsi dağıtımların ISO imaj dosyalarında mı bulunuyor?
Genelini içeriyor.
Python'un Linux ile bağlantısı nedir?
Çoğu programın ve paket yöneticisinin yazıldığı dil. C dili üzerine inşa edildiğinden, C de direkt çekirdeğe bağlı olduğundan, programlar çoğunlukla daha zor olan C yerine Python ile yazılıyor.

Merhaba değerli forum üyeleri, Linux hakkında tecrübe ve bilgiye sahip olanlara Linux hakkında merak ettiğim soruları sormak istiyorum. Sorularım:

• Linux çekirdeği sade haliyle GRUB ile beraber çalıştırılabilir mi?
  • Linux dağıtımlarının çalışması için ille de paket yöneticisi gerekli midir?
  • Pisi Linux'da olduğu gibi COnfiguration MAnageR (ÇOMAR) gibi yazılımlar ne işe yarar?
  • Paket yöneticileri ne işe yarar?
  • Linux nasıl oluyor da neredeyse tüm donanımlara uyum sağlıyor? Sürücülerin hepsi dağıtımların ISO imaj dosyalarında mı bulunuyor?
  • Python'un Linux ile bağlantısı nedir?
Sorularım bunlardı teşekkürler. :)

Linux hakkında çok da bilgim yok fakat yine de bir şeyler yazayım :)
  • İşletim sisteminin kalbi çekirdektir. Çekirdek tek başına bir işe yaramaz. Onu çalıştıracak şeyler gereklidir. Bunları da işletim sistemi ve yazılımlar oluşturur.
  • Paket yöneticisi olmasa da olur bence. Kaynak koddan derleme yaparak da tümü olmasa da kalan yazılımlar kurulabilir.
  • ÇOMAR'ı duymuştum lakin ne olduğuna bakmadım. Bkz. ÇOMAR
  • Paket yöneticileri Linux'ta genel anlamda dağıtımın repolarından yazılım kurmaya yarar.
  • Linux çekirdeği gönüllü insanlardan oluşan topluluk tarafından geliştirildiğinden ve açık kaynak kodlu olduğundan herkes destek sağladığı için sürücülerle ve yeni/eski donanımlara kısa zamanda destek sağlanıyor.
  • Python'un Linux ile bağlantısını bilmiyorum. Bkz. Python

Linux çekirdeği sade haliyle GRUB ile beraber çalıştırılabilir mi?
İnit sistemi bulunmadığı için çalışmaz.
Linux dağıtımlarının çalışması için ille de paket yöneticisi gerekli midir?
Olmazsa dağıtımın deposundan paket kuramazsın.
Paket yöneticileri ne işe yarar?
Kullandığın dağıtımın deposundan(veya yerel depolamadan) paket kurmaya yarar. Kurduğun paketin gerekli bağlımlılıklarını da kurar. Bağlımlılıkların ortak kullanmasını sağlar bu sayede. Bir paketi kaldırdıktan sonra boşta kalan bağımlılıkları temizleyebilirsiniz. Bir sürü işlevi var paket yöneticilerinin.
Linux nasıl oluyor da neredeyse tüm donanımlara uyum sağlıyor? Sürücülerin hepsi dağıtımların ISO imaj dosyalarında mı bulunuyor?
Açık kaynaklı sürücüler Linux çekirdeğinde bulunuyor. Hatta kaynak kodundan Linux çekirdeğini derlerseniz arada sürücülerin de derlendiğini görürsünüz. Sürücüler illa ki çekirdekle gelmek zorunda değil, kurulum sırasında kapalı kaynak sürücüleri internet üzerinden de kurulabilir veya kullandığınız dağıtıma önceden eklenebilir.
Python'un Linux ile bağlantısı nedir?
Python açık kaynaklı bir dil. Ayrıca bazı yazılımlar Python kullanabiliyor ve bu yüzden de dahil ediliyor olabilir. Çoğu GNU/Linux dağıtımının içinde G++(C++ derleyicisi.) ve GCC(C derleyicisi) de bulunuyor. Tamamıyla Python ile yazılmış bir Linux dağıtımı bile var.(Çekirdek hariç, X görüntü sistemi bile kullanmıyor dağıtım.) Snakeware.

Geri
Yukarı