Linux internet sürücüsü nasıl kurulur?

Ben de diyorum ki arkadaşın donanımı linux desteklemiyor.
Hayır arch linuxun repolarında bile varmış bir arkadaşın dediğine göre.
Peki ama Arch Linux'un reposundaki sürücüyü nasıl kurarım?
Bu arada internet adaptörüm Tenda. İçindeki kartın modeli RTL8192EU.
Tenda CD'sinden çıkan Linux driverini kurmaya çalıştım olmadı işte.
Compile error check error Mesg diyor.
Üstünde de make error makefile error gibi şeyler var.

Bu arada internet adaptörüm Tenda. İçindeki kartın modeli RTL8192EU.

Linux Mint ya da Ubuntu tabanlı herhangi bir dağıtıma aşağıdaki komutlarla rtl8192eu sürücüsünü kurabilirsin. Kuruluma başlamadan önce secureboot etkinse kapatmayı unutma.

Kod:
sudo apt install git dkms linux-headers-$(uname -r) linux-headers-generic
Kod:
git clone https://github.com/Mange/rtl8192eu-linux-driver
Kod:
sudo dkms install ./rtl8192eu-linux-driver
Kod:
echo "blacklist rtl8xxxu" | sudo tee /etc/modprobe.d/rtl8xxxu.conf

Alternatif olarak aşağıdaki komutlarla bir PPA deposundan da kurulabilir.

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:kelebek333/kablosuz
sudo apt-get update
sudo apt install rtl8192eu-dkms

Linux Mint'te çekirdeğin headers paketi ve dkms gibi gibi paketler kurulu geliyor. Yani Linux Mint'te internet bağlantısı dahi olmadan buradaki focal uzantılı paketi indirip, pakete sağ tıklayarak Gdebi ile kurabilirsin. Kurulum sonrasında aşağıdaki komutları çalıştırırsan, çekirdekle gelen sürücü pasifleşir, sonradan kurduğun sürücü etkinleşir. Yani, yeniden başlatmaya da gerek yok.

Kod:
sudo modprobe -r rtl8xxxu
sudo modprobe 8192eu

Not: Bunların hepsi aslında aynı sürücü kaynağına dayanıyor, sadece kurulum yöntemleri farkediyor.

Arch tabanı için AUR'dan şunu kurmalısın. AUR (en) - rtl8192eu Öncesinde çekirdeğin headers paketi ve dkms paketini kurmuş olman gerekir.

Son düzenleme:
O sürücü 3. Taraf sürücüdür Realtek'in yayınladığı sürücü yok.

Vendor sürücü, yani Realtek tarafından yayınlanmış ama farklı geliştiriciler tarafından çekirdek sürümleri için destek eklenen kaynak dosyasıdır. Yani sürücü doğrudan Realtek tarafından yayınlanıyor, daha yeni nesil çekirdekler için bağımsız geliştiriciler tarafından destek ekleniyor.

Son düzenleme:
Biliyorum da ne için yazdığınızı anlamadım.

Sitesine koymadığı sürücüleri OEM firmalarla paylaştığını belirtmek için. Daha bir çok farklı model var böyle, Realtek sitesinde bulunmayıp, Realtek tarafından OEM üreticilere verilen. Sonuç olarak sürücü Realtek tarafından geliştiriyor, ama OEM üreticilerin sitelerinden ediniliyor. Yani üretici tarafından ayrıca geliştirilen bir sürücü olduğunu belitmek için yazıyorum.

Geri
Yukarı