Linux kullanılır mı?

Satırını incelemene gerek yok. En basitinden aşağıdaki siteden istediğin Linux çekirdeğini indirip, özelleştirip, derleyip, kullanabilirsin.(Daha yeni bir çekirdeğe geçmek için veya çekirdeği özelleştirmek için kullanılabilir.)

Windows'ta böyle bir özellik var mı? Yok. Windows'ta doğru düzgün özelleştirme seçeneği yokken Linux'un kendi çekirdeğini özelleştirebilmek bile bir şans vermeye yeter.

Windows'ta böyle bir özellik var mı? Yok. Windows'ta doğru düzgün özelleştirme seçeneği yokken Linux'un kendi çekirdeğini özelleştirebilmek bile bir şans vermeye yeter.
Bakın ev kullanıcısı açısından konuşuyoruz burada bir ev kullanıcısının işine yarayacak şeyler söylemek yerine çekirdek özelleştirme, açık kaynak, özgür yazılımdan bahsediyorsunuz.
Windows da işte bu yüzden ev kullanıcısının tercihi oluyor.

Bakın ev kullanıcısı açısından konuşuyoruz burada bir ev kullanıcısının işine yarayacak şeyler söylemek yerine çekirdek özelleştirme, açık kaynak, özgür yazılımdan bahsediyorsunuz.
Bütün uygulamaları, işletim sistemini, çekirdeği ve sürücüleri farklı yerlerden güncellemek ev kullanıcısına daha kolay geliyor herhalde? GNU/Linux'ta bunların hepsini tek bir yerden güncelleyebilirsiniz.

Linux da ev kullanıcı için uygun. Hem isterse daha derine gidip özelleştirme imkanının fazla olması da bir artı. Aynı anda basit ve gelişmiş olabiliyor.
Biraz da macOS'u kötüle.
Kötüleyemem çünkü dolaylı yoldan o da bir Linux dağıtımı gibimsi.
Windows kapalı kaynak kodlu olduğu için kurcalanacak bir işletim sistemi değil.
En azından bir açık kaynak çıkartıp insanlara kurcalama imkanı verebilirlerdi.

Linux'u bu sıralar çok fazla görmeye başladım ve merak ediyorum. Eğer kullanırsam bilgisayarımdan Windows'u kaldırmadan yani ikisini birlikte kullanacağım. Sizce Linux kullanılmalı mı? Kullanılmalıysa neden kullanılmalı?
İlk önce VirtualBox üzerinde kurup bir süre dene.
Vazgeçmez kullanmaya karar verirsen, dual boot dediğimiz yanyana kurulum yapabilirsin.

Geri
Yukarı