Linux Mint 20.2 vs LMDE 4

486759

Hectopat
Daha önce hiç Linux Mint denememiştim. Şimdi test etmek istiyorum da 2 seçenek karşıma çıktı. Ben de hangisi kullanmam gerektiği konusunda forumdan yardım almak istedim. Linux Mint 20.2 ile LMDE 4 arasındaki farklar nelerdir? Anladığım kadarıyla "LMDE 4" sürümü Ubuntu'dan bağımsız geliştirilmeye çalışıyor. Fakat son kullanıcı için ne gibi farklılar mevcut? İki sürümde de Debian uzantılı programları kurabiliyor muyuz? Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha önce Debian tecrübeniz yoksa, PPA depolarına ihtiyaç duyuyorsanız, Intel+Nvidia optimus sisteminiz varsa Linux Mint'i kullanın.

Her iki sürümde de Debian tabanlı paketleri kurabilirsiniz. Ama kurduğunuz Debian paketinin kullandığınız sürümle uyumlu olması gerekir. Mesela bir kütüphane paketinin çok güncel sürümüne ihtiyacı olan bir paketi, Debian kurmak mümkün olmayabilir, hakeza aynı durum Ubuntu'nun eski sürümleri içinde geçerlidir.

Bunun haricinde, Linux Mint tarafından geliştirilip, Linux Mint'te olan hemen her araç LMDE'de mevcut. Sürücü yönetici vb. gibi Ubuntu tabanlı paketlere ihtiyaç duyulan araçlar hariç.

LMDE'de Nvidia suruculerini kurmak biraz daha zahmetli. Normal surumdeki gibi surucu yoneticisi araci bulunmuyor, ki bu zaten Ubuntu'ya ozel.

Deb paketlerini kurabilirsin her ikisine de. LMDE surumunun 32Bit destegi bulunuyor, normal surumde ise artik 32Bit destegi yok.

Daha önce Debian tecrübeniz yoksa, PPA depolarına ihtiyaç duyuyorsanız, Intel+Nvidia optimus sisteminiz varsa Linux Mint'i kullanın.

Her iki sürümde de Debian tabanlı paketleri kurabilirsiniz. Ama kurduğunuz Debian paketinin kullandığınız sürümle uyumlu olması gerekir. Mesela bir kütüphane paketinin çok güncel sürümüne ihtiyacı olan bir paketi, Debian kurmak mümkün olmayabilir, hakeza aynı durum Ubuntu'nun eski sürümleri içinde geçerlidir.

Bunun haricinde, Linux Mint tarafından geliştirilip, Linux Mint'te olan hemen her araç LMDE'de mevcut. Sürücü yönetici vb. gibi Ubuntu tabanlı paketlere ihtiyaç duyulan araçlar hariç.
Hocam PPA depoları olmadan otomatik güncelleme yapamıyor muyuz? .deb dosyalarını manuel bir şekilde kurabiliyorum da bunu otomatik yapmanın yolu yok mu LMDE sürümünde?

Hocam PPA depoları olmadan otomatik güncelleme yapamıyor muyuz? .deb dosyalarını manuel bir şekilde kurabiliyorum da bunu otomatik yapmanın yolu yok mu LMDE sürümünde?

PPA depoları, resmi depoda olmayan ya da resmi depoda olan ama daha güncel sürümünü kurmak istediğin paketler içindir.

LMDE deposunda olan bir paket için güncelleme yayınlandıysa, bu ellebete Güncelleme Yöneticisi üstünden güncellenebilir. Güncelleme Yöneticisinin otomatik güncelleme işlevi de var.

Elle kurduğun bir deb paketi ile birlikte bir depoda eklenmiyorsa, Ubuntu tabanında da paket yönetimi ile güncelleme alamazsın.

Mesela Chrome ya da Opera uygulamasını Deb paketi olarak sisteme kurduğunda, beraberinde kendilerine ait bir depo ekliyorlar. Böyle bir özelliğe sahip paket kurarsan, depo üzerinden güncelleme alırsın. Ama Deb paketi olarak elle kurduğun uygulamanın böyle bir depo özelliği yoksa, paket yönetimi ile güncelleme alamazsın. Bu açıdan Linux Mint (Ubuntu tabanı, LMDE (Debian tabanı) arasında bir fark yoktur.

Cinnamon'u zaten Linux Mint geliştiriyor, yani varsayılan dosyaları değiştirmeden derleyip kullanırsan senin karşına Linux Mint'teki görünümün birebiri çıkar. Debian paket bakımcıları bunu alıp kendi yapılandırmasını ekliyor sadece (GTK ve simge temasını değiştiriyorlar). Zaten aradaki tek fark da GTK ve Simge temaları. Debian Cinnamon'a Mint-Y temalarını kursan arada fark kalmıyor.

Cinamon paketleri zaten Linux Mint ekibi tarafından Debian tabanında test edilmiş ve Debianize edilmiş paketler, Debian paket bakımcıları bir kaç düzenleme ile bunları debuild etmekten başka bir şey yapmalarına gerek kalmıyor.

Buna ek olarak Cinnamon Linux Mint tarafından geliştirildiği için, LMDE'deki Cinnamon sürümü en güncel sürümdür. Yani Linux Mint ekibi Debian deposundaki Cinnamon paketlerini kullanmıyor bile.

LMDE, Debian Cinnamon'a göre son kullanıcı çok daha uygun bir dağıtım. Tek başına Güncelleme Yöneticisi bile daha uygun olması için yeter de artar.

Cinnamon'u zaten Linux Mint geliştiriyor, yani varsayılan dosyaları değiştirmeden derleyip kullanırsan senin karşına Linux Mint'teki görünümün birebiri çıkar. Debian paket bakımcıları bunu alıp kendi yapılandırmasını ekliyor sadece (GTK ve simge temasını değiştiriyorlar). Zaten aradaki tek fark da GTK ve Simge temaları. Debian Cinnamon'a Mint-Y temalarını kursan arada fark kalmıyor.

Cinamon paketleri zaten Linux Mint ekibi tarafından Debian tabanında test edilmiş ve Debianize edilmiş paketler, Debian paket bakımcıları bir kaç düzenleme ile bunları debuild etmekten başka bir şey yapmalarına gerek kalmıyor.

Buna ek olarak Cinnamon Linux Mint tarafından geliştirildiği için, LMDE'deki Cinnamon sürümü en güncel sürümdür. Yani Linux Mint ekibi Debian deposundaki Cinnamon paketlerini kullanmıyor bile.

LMDE, Debian Cinnamon'a göre son kullanıcı çok daha uygun bir dağıtım. Tek başına Güncelleme Yöneticisi bile daha uygun olması için yeter de artar.
Hocam çok teşekkür ederiz cevabınız için gerçekten çok açıklayıcı olmuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı