Linux Mint Cinnamon vs. Kubuntu

Dağıtım farklı ancak Cinnamon aynı Cinnamon hocam. Çok fazla sorun yaşanana programları insan gücünden çalmaması için atıyolar repodan. Tabi insan gücü fazla olan dağıtımlar destek verebilir ama onun Cinnamon'u stable yapacağı şüpheli bence.

Birebir aynı olmaz. Örneğin Mint araçlarını meta paket Cinnamon'da bulamazsınız. Mint Cinnamon sürekli geliştirilir, meta paket ise adı üstünde meta paket, biri paket biri doğrudan dağıtım.

Kararlılık namına hiç sıkıntı çekmemiştim cinnamon kullanırken. Kendisi shell, pencere yöneticisi ve bir kaç programdan ibaret, kalan kısmı çoğunlukla gnome ait.

Birebir aynı olmaz. Örneğin Mint araçlarını meta paket Cinnamon'da bulamazsınız. Mint Cinnamon sürekli geliştirilir, meta paket ise adı üstünde meta paket, biri paket biri doğrudan dağıtım.

Hocam karıştırdığınız bir şey var GPL böyle bir şey değil. Hani şu dağıtım bu dağıtımdan iyidir çünkü bunun Cinnamon'u farklıdır diye bir şey yok. Dağıtımlar birbirlerinden fixleri alabilirler her şey şeffaf olarak ilerler GNU'da. Veya becerikli bir kullanıcı ki Gentoo komünitesinde bolca bulunur (ben hariç). Bir pull request atar başka bir dağıtımdan alır düzeltmeyi Gentoo'ya portlar yani. Ama bir program diğer alternatiflerden çok daha fazla problem çıkartırda insna gücünden çalarsa problem olarak görülür. Açıkcası Ubuntu'nun stable anlayışını hiçbir zaman anlayamamışımdır. Bir dağıtım LTS olarak çağırılırken bu kadar problemli olmamalı diye düşünmüşümdür. Kullandığım dağıtımda stabiliteye çok önem veriliyor. Adı stable olan onlarca dağıtımın reposunda bulunan Lutris bile yıllardır stable repomuza inmedi mesela. Stable Unstable sözleri yanıltıcı olabiliyor birçok kez. Geliştiriciler kendileri evlerinde sorun yaşamadıkları bir versiyonu stable olarak salarlar. Adı stabledır ancak gerçek her zaman öyle değildir. Bir programın gerçekten stabil olarak çağırılabilmesi için uzun süre kullanıcı testinden geçmesi gerekir. Bu çok yanıltıcı olabiliyor. Ayrıca Ben hiçbir zaman bir programa bana sorun çıkartmadığı için stable demem, şanslı görürüm sadece kendimi. Çünkü bana sorun çıkartmaması bir programı kesinlikle stable yapmaz veya unstable olarak çağırılan bir program aşırı derecede stable da olabilir yani. Gerçeği komünite belirler bir kişi değil. Gentoo zaten komünite güdümlü bir dağıtım. Benim düşüncelerim tabii katılıp katılmamak size kalmış.
Kararlılık namına hiç sıkıntı çekmemiştim cinnamon kullanırken. Kendisi Shell, pencere yöneticisi ve birkaç programdan ibaret, kalan kısmı çoğunlukla gnome ait.

Google'a Cinnamon is unstable yazıp aratınca tonla sayfa çıkıyor mesela hocam. Sorun şurda stabilite çıkardığı sorunlara göre belirlenir. Yoksa sende düzgün çalışan bir program her konfigürasyonda düzgün çalışacak diye kural yok maalesef.

Cinnamon, KDE'den bir miktar daha az kaynak kullanıyor. KDE ise birkaç açıdan özelleştirme olarak Cinnamon'un önüne geçebiliyor. Bununla birlikte dosya yöneticisi olarak Nemo, Dolphin'den daha başarılı. Nemo hem varsayılan olarak birçok özellik ile geliyor, hem de çok kolay biçimde aksiyon oluşturulabiliyor.

Cinnamon, Gentoo deposunda görünüyor. (Düzeltme: Görünen sürümlerde testing olarak işaretlenmiş.) gnome-extra/cinnamon – Gentoo Packages Cinnamon 4.2'den önceki sürümlerde bulunan bir güvenlik açığı sebebiyle, etkilenen sürümler kaldırılmış olabilir. 659912 – (CVE-2018-13054) gnome-extra/cinnamon: Symlink attack Vulnerability Bu güvenlik açığı, geliştiriciler tarafından, daha sonra kapatılmış görünüyor. Yerelde etki edebilecek bir açıkmış. cinnamon-settings-users.py: fix symlink attack vulnerability by mgerstner · Pull Request #7683 · linuxmint/cinnamon

Cinnamon gayet kararlı bir masaüstü. Gnome Shell ve KDE için, Cinnamon'dan kat ve kat fazla sorun bulabilirsiniz arama motorlarından.

Son düzenleme:
Cinnamon, KDE'den bir miktar daha az kaynak kullanıyor. KDE ise birkaç açıdan özelleştirme olarak Cinnamon'un önüne geçebiliyor. Bununla birlikte dosya yöneticisi olarak Nemo, Dolphin'den daha başarılı. Nemo hem varsayılan olarak birçok özellik ile geliyor, hem de çok kolay biçimde aksiyon oluşturulabiliyor.

Cinnamon, Gentoo deposunda görünüyor. (Düzeltme: Görünen sürümlerde testing olarak işaretlenmiş.) gnome-extra/cinnamon – Gentoo Packages Cinnamon 4.2'den önceki sürümlerde bulunan bir güvenlik açığı sebebiyle, etkilenen sürümler kaldırılmış olabilir. 659912 – (CVE-2018-13054) gnome-extra/cinnamon: Symlink attack Vulnerability Bu güvenlik açığı, geliştiriciler tarafından, daha sonra kapatılmış görünüyor. Yerelde etki edebilecek bir açıkmış. cinnamon-settings-users.py: fix symlink attack vulnerability by mgerstner · Pull Request #7683 · linuxmint/cinnamon

Cinnamon gayet kararlı bir masaüstü. Gnome Shell ve KDE için, Cinnamon'dan kat ve kat fazla sorun bulabilirsiniz arama motorlarından.

Evet stable repomuzdan çıkartıldı. Çünkü gerçekten stable release yapamıyorlar.
Kararlılık namına hiç sıkıntı çekmemiştim cinnamon kullanırken. Kendisi Shell, pencere yöneticisi ve birkaç programdan ibaret, kalan kısmı çoğunlukla gnome ait.

Google'a Cinnamon is unstable yazıp aratınca tonla sayfa çıkıyor mesela hocam. Sorun şurda stabilite çıkardığı sorunlara göre belirlenir. Yoksa sende düzgün çalışan bir program her konfigürasyonda düzgün çalışacak diye kural yok maalesef. Kullanıcı sayılarını da göz önünde bulundurmak lazım. Milyonların kullandığı masaüstleriyle Cinnamon'u karşılaştırmak mantıksız.
O örneği aslında bakın cinnamon için 1678 tane hata bulunmuş demek gibi bir amaç için vermemiştim. Stable olduğunu savunduğunuz bir desktop ile sorun yaşayan bir hayli insan var demek istemiştim sadece. Ubuntu'nun 50 milyon kullanıcısı olduğunu duymuştum kaç tanesi Cinnamon kullanıyor bilmiyorum. Ancak Gnome'un yanında çocuk gibi kalacağına eminim. Zaten her sorun yaşayan kullandığı program sorunlu olduğu için sorun yaşamayabilir, kullanıcı hatası da olabilir bunlar.

Kararlı depodan çıkartılan 4.2 sürüm ve öncesi. Sebebinin kararsızlıkla bir alakası olacağını sanmıyorum. Güvenlik açığı çözüldükten sonraki sürümler, henüz kararlı olarak etiketlenmemiştir. Bazı dağıtımlar yavaş hareket ediyor. Bakımcı konuşmalarından bunu çıkarmak zor değil aslında. Büyük ihtimalle 4.2 sürüm kararlı olarak etiketliydi. 659912 – (CVE-2018-13054) gnome-extra/cinnamon: Symlink attack Vulnerability

Mesela Deepin ve Budgie gibi ortamların depoda adları bile yok. Gentoo ekibi, Debian ekibine benziyor biraz, ince eleyip sık dokuyor.

Cinnamon oldukça yaygın kullanılan bir ortam. Bir dolu dağıtımın deposunda mevcut, bir dolu dağıtımın da Cinnamon spini var. Gnome Shell ve KDE kadar kullanılmıyorsa da, Cinnamon'un da milyonlarca kullanıcısı vardır.

Gnome Shell ve KDE, Cinnamon'dan daha kararsız ortamlar. KDE çökmeleriyle, Gnome Shell bellek taşmalarıyla meşhur. Cinnamon'daki hatalar bunların yanına dahi yaklaşmaz. Zaten çoğu sorun, geliştiricilerin elinden çıkmayan 3. parti eklentilerden kaynaklanıyor. Tecrübeli olmayan kullanıcılar arada farkı anlamıyor. Böyle durumlarda dahi Cinnamon'un çok iyi bir fallback yönetimi var. Gnome Shell gibi koca bir somurtan surat göstermek yerine, fallback kipini çalıştırıyor ve 3. parti eklentileri kaldırma ile ilgili bir öneri sunuyor.

Portage'ı Update ederken stabilite sebeplerinden dolayı 30 gün içinde repodan çıkartılacaktır gibi bir uyarı gördüğümü hatırlıyorum.
Milyonlarca olmadığına bahse girerim açıkcası.

Kararlı depodan çıkartılan 4.2 sürüm ve öncesi. Sebebinin kararsızlıkla bir alakası olacağını sanmıyorum. Güvenlik açığı çözüldükten sonraki sürümler, henüz kararlı olarak etiketlenmemiştir. Bazı dağıtımlar yavaş hareket ediyor. Bakımcı konuşmalarından bunu çıkarmak zor değil aslında. Büyük ihtimalle 4.2 sürüm kararlı olarak etiketliydi. 659912 – (CVE-2018-13054) gnome-extra/cinnamon: Symlink attack Vulnerability

Mesela Deep'in ve Budgie gibi ortamların depoda adları bile yok. Gentoo ekibi, Debian ekibine benziyor biraz, ince eleyip sık dokuyor.

Cinnamon oldukça yaygın kullanılan bir ortam. Bir dolu dağıtımın deposunda mevcut, bir dolu dağıtımın da Cinnamon spini var. Gnome Shell ve KDE kadar kullanılmıyorsa da, Cinnamon'un da milyonlarca kullanıcısı vardır.

Gnome Shell ve KDE, Cinnamon'dan daha kararsız ortamlar. KDE çökmeleriyle, Gnome Shell bellek taşmalarıyla meşhur. Cinnamon'daki hatalar bunların yanına dahi yaklaşmaz. Zaten çoğu sorun, geliştiricilerin elinden çıkmayan 3. parti eklentilerden kaynaklanıyor. Tecrübeli olmayan kullanıcılar arada farkı anlamıyor. Böyle durumlarda dahi Cinnamon'un çok iyi bir fallback yönetimi var. Gnome Shell gibi koca bir somurtan surat göstermek yerine, fallback kipini çalıştırıyor ve 3. parti eklentileri kaldırma ile ilgili bir öneri sunuyor.

Repoya alınabilecek kalitede olmayan yazılımlar için ayrı olarak katmanlar açılıyor. Bunların birçoğu resmi ve Aur benzeri kullanıcı oluşumu katmanlar da var. Katmanlar içinde arama yapmak için.

Bu siteyi kullanabilirsin. Açıkcası ben o somurtan suratı bugüne kadar bir kez gördüm ve sebebi bilinçsizce bir gnome bağımlılığını başlangıçtan alıkoymamdı olmuştu. Acaba kararsız bir versiyonunu kullanmış olabilir misin? Veya kendi hatan ile olmadığını bize garanti edebilir misin? Kusura bakma kafam karıştı parça parça oldu mesajının bir kısmını okumayı atlamışım.

Son düzenleme:
Doğrusunu paket bakımcısı bilir, ama hikayenin sorumlusunun kapatılmış açık olduğunu düşünüyorum.

Cinnamon, Gnome Shell gibi clutter tabanlı bir pencere yöneticisi kullanıyor. Daha doğrusu Mutter'ın çok eski bir çatalı olan Muffin'i kullanıyor. Yani GPU'nun 3D özellikleriden faydalanıyor.

Eğer GPU sürücüleri (3D hızlandırma) ile ilgili bir sorun yaşanıyorsa, Cinnamon otomatik olarak 2D kipinde çalıştırılıyor. Böyle durumlarda oturum açılırken bir de çökme uyarısı basılıyor bildirimlere. Aslında yaşanan Cinnamon çökmesi yerine, 3D hızlandırma sorunu olmasına rağmen, kullanıcıların ekserisi adresi Cinnamon olarak gösteriyor ya da zannediyor. Orada burada yayılan şehir efsanesinin aslı astarı bu aslında. Peki Cinnamon kaynaklı çökme olmaz mı? Bunun olması da muhtemel, ama Cinnamon oldukça olgunlaşmış bir masaüstü ortamı. 2012 yılından beri geliştiriliyor. GTK ve distro bağımsız bir ortam. Geliştirmeye Gnome Shell'den bir kaç ay sonra başlandı. Bu açıdan KDE 5'ten daha olgun ve oturmuş bir yapı. Her sürümde uçuk kaçık değişiklikler yerine, üstüne azar azar eklenerek geliştirmeye devam ediliyor. Bu da kararlı ve tutarlı bir yapı oluşmasına yardımcı oluyor. Linux Mint ekibinin geliştirdiği diğer araçlarda, masaüstü ortamı ve distro bağımsız, bunun için Xapps adlı bir proje yürütülüyor.

Gnome cinnamon konusunda bana göre en büyük sorun üçüncü şahısların geliştirdiği eklentiler. 😁 işin şakası bir yana, gerçekten kullanışlı eklentiler olmadan tüm DE'ler çok yavan geliyor. Eklentiler konusunda en zayıf olan ise gnome.

Gnome cinnamon konusunda bana göre en büyük sorun üçüncü şahısların geliştirdiği eklentiler. 😁 İşin şakası bir yana, gerçekten kullanışlı eklentiler olmadan tüm DE'ler çok yavan geliyor. Eklentiler konusunda en zayıf olan ise gnome.

Ben uzun süredir Gnome'cuyum eskiden desktop seçenekleri bu kadar fazla değilken. Plasma 3 kullanmıştım mesela bana palyaço şovu gibi gelmişti. Her yerinden bir seçenek çıkıyor mouse elin dokunsa masaüstünde bir şeyler değişiyor, düzeltmek ile uğraşıyorsun hatta düzeltmeye çalışırken çat Plasma bir hatayla karşılaştı, onu açıyorsun error bunu kapatıyorsun error falan bayağı bir midemi bulandırmıştı. Gnome2'ye geçtim her şey normalde döndü. Her şey derli toplu, 90 yıl kullansam umurumda olmayacak detayları yok. Taş gibi stable. İşletim sistemi kullandığını anlıyordun resmen. Ardından Plasma 4 çıktı, arkadaşım bir software bu kadar sorunlu olabilir mi? Bir insan Linux hayatına Plasma 4 ile başlasa formatı bir basar, bir daha da ömrü boyunca Linux kurmaz hiç abartmıyorum. Gnome2 ile uzun yıllar hayatımı devam ettirdim derken Gnome3 çıktı, yeniyken bile stable olmasına rağmen ben uzun yıllar Gnome3'ün getirdiği yeniliklere alışamayacağımı düşünerek geçmedim. Neyse ki Mate imdadıma yetişti ve Gnome2 macerama kaldığım yerden devam ettim. 2011'den 2019'a kadar Mate masaüstünü kullandım. Derken bir delilik edip Gnome3'e geçtim ve kendimi alışmaya zorladım iyi ki de yapmışım diyorum alıştıktan sonra kesinlikle çok rahat, en azından benim için öyle. 2019'dan bu yana Gnome kullanıyorum büyük ihtimalle Gnome4'e kadar da buradayım. Plasma'dan midesi bulanmış bir insan olarak, hatta Kde geliştiricilerinin patron seçimlerini de tasvip etmeyen bir insan olarak ömrümün sonuna kadar Plasma'ya bir daha adım atmayacağımın teminatını verebilirim. Ölene kadar Gnome benim için. Linux'ta stabiliteyi bana tattıran Gnome oldu açıkcası. Desktopumdan ışık çıksın istemiyorum bana hata çıkartmasın, sade olsun, İşimi hızlı görebileyim yeter kafasındayım. Hayatının büyük bir bölümü bilgisayarlar olan bir insan olarak isteğimin yeterince makul olduğunu düşünüyorum açıkcası.

Yeni konular

Geri
Yukarı