Linux Mint Dual boot nasıl yapılır?

"Oyunlar (D)" yazan diske sağ tıklayıp birimi genişlet deyin ve boş olan tüm alanı verin. Daha sonra aynı diske sağ tıklayıp 100 GB alan ayırın.

1TB olan HDD galiba. Oradaki boş alanları birleştirip depolama olarak kullanmaya devam edin bence.

SSD'de zaten EFI bölümü var. Linux'ü de SSD'ye kurmak daha iyi olur.
Windows'u kurduğunuz 231GB'lik bölümü küçültüp 181GB yapın. 50GB bir boş alan olacak.
RAM 8GB ve üzerinde ise Swap'a gerek yok.
Linux Mint kuruluma başlayınca EFI bölümünü EFI olarak bağlayın. Burayı sakın biçimlendirmeyin.
50GB'lik boş alanı da ext4 formatında biçimlendirip bağlama noktası olarak "/" işaretleyin ve kuruluma devam edin.

Son düzenleme:
Hocam ilk önce SSD'nin hangisi olduğunu öğrenin.
Sonra Windows'dan disk yönetimi bölümünden isteğiniz diski kesip biçin.
Daha sonra Linux Mint'in kurulumunu başlatın ardından belirlediğiniz diski seçin ve kurulumu başlatın.
Bu videolar yardımcı olabilir;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam aynı böyle yapmıştım. Sonra windows'um gitti. Acaba alan ayırıp SWAP'sız direk mi seçip kursam?

Hocam aynı böyle yapmıştım. Sonra windows'um gitti. Acaba alan ayırıp SWAP'sız direk mi seçip kursam?
Windows'un dualboot ile gitmesi imkansız. Silindiğine emin misiniz? Belki Grub Windows'u görmemiştir.
Bilgisayarın açılırken Boot seçenklerine girip Windows'u oradan başlatabilirsin.

Sistemin UEFI mi legacy mi?

Windows'tan yeteri kadar alan ayırıp Linux Mint kurulumu sırasında bu diskleri yapılandırmanız gerekiyor.

512M Boot bölümü | FAT32 formatında | bölüm yolu /boot/efi

(İsteğe bağlı) RAM miktarınız 8 GB altında ise en azından 2 veya 4 GB Swap alanı oluşturun. | Linuxswap formatında | bölüm yolu yok

Geri kalan alan Root bölümü | ext4 formatında | bölüm yolu "/"

Daha sonra kurulumda devam edebilirsiniz.

DIKKAT!

Bölümleri yapılandırırken Windows'a ait herhangi bir bölümü silmemeye özen gösterin.

Windows'tan yeteri kadar alan ayırıp Linux Mint kurulumu sırasında bu diskleri yapılandırmanız gerekiyor.

512M Boot bölümü / FAT32 formatında / bölüm yolu /boot/efi

(İsteğe bağlı) RAM miktarınız 8 GB altında ise en azından 2 veya 4 GB Swap alanı oluşturun. / Linuxswap formatında / bölüm yolu yok

Geri kalan alan Root bölümü / ext4 formatında / bölüm yolu "/"

Daha sonra kurulumda devam edebilirsiniz.

DIKKAT!

Bölümleri yapılandırırken Windows'a ait herhangi bir bölümü silmemeye özen gösterin.
Direk Windows boot manager işletim sisteminin yanına kur desem olur mu?

Direk Windows boot Manager işletim sisteminin yanına kur desem olur mu?

Kendiniz bölümleyin. En sağlıklısı. Ama dikkat etmeniz gerek. Ha ben denemek istiyorum, risk alacağım diyorsanız kendiniz bilirsiniz.

Geri
Yukarı