Linux Mint hafif kasıyor

Furylânders

Hectopat
bilgisayar modeli: Satellite L50-B

RAM: 8 GB (1600MHz)

Ekran kartı: AMD Radeon R7 M.260 (Intel HD Graphics'de var ama modelini bilmiyorum)

İşlemci: i5-4210U 1.70GHz (4 çekirdek), ~2.4GHz

Bugün Linux Mint'i̇ kurup şu videodakileri yaptım üstüne ayar yapmadım ve bilgisayar yavaş geliyor anlamadığım şekilde, daha önce Windows 8.1 ghost spectre yüklüydü, daha hızlı geliyordu. Yani mantıklı olarak Linux Mint'in daha hızlı olması gerekmiyor mu? Ha yapılması gereken ayarları bilmiyorum sadece yukarıda bağlantısını koyduğum videodakileri yaptım, daha farklı neler yapılabilir? Baktığımda hep uygulama yükleyerek performans olarak artış sağlanıyor. Ne kadar doğru? Ya da basit olanları gözden kaçırdım. Tam bir şey söylemem doğru olmaz.(ne yapmamı tavsiye edersiniz?)

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu komutu uçbirimde çalıştır ve üreteceği çıktıları foruma yapıştırarak paylaş.

Kod:
inxi -SGMCIxxz

Kod:
System:
  Kernel: 5.4.0-107-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.4.0
  Desktop: Cinnamon 5.2.7 wm: muffin dm: LightDM Distro: Linux Mint 20.3 Una
  base: Ubuntu 20.04 focal
Machine:
  Type: Laptop System: TOSHIBA product: SATELLITE L50-B v: PSKTAE-098002TE
  serial: <filter>
  Mobo: Type2 - Board Vendor Name1 model: Type2 - Board Product Name1
  v: Type2 - Board Version serial: <filter> UEFI: INSYDE v: 2.00
  date: 12/11/2014
CPU:
  Topology: Dual Core model: Intel Core i5-4210U bits: 64 type: MT MCP
  arch: Haswell rev: 1 L2 cache: 3072 KiB
  flags: avx avx2 lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx
  bogomips: 19156
  Speed: 798 MHz min/max: 800/2700 MHz Core speeds (MHz): 1: 798 2: 798
  3: 798 4: 798
Graphics:
  Device-1: Intel Haswell-ULT Integrated Graphics vendor: Toshiba
  driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:0a16
  Display: x11 server: X.Org 1.20.13 driver: amdgpu,ati,modesetting
  unloaded: fbdev,vesa resolution: 1920x1080~60Hz
  OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 4400 (HSW GT2)
  v: 4.5 Mesa 21.2.6 compat-v: 3.0 direct render: Yes
Info:
  Processes: 258 Uptime: 33m Memory: 7.69 GiB used: 1.86 GiB (24.2%)
  Init: systemd v: 245 runlevel: 5 target: graphical.target Compilers:
  gcc: 9.4.0 alt: 9 Shell: bash v: 5.0.17 running in: gnome-terminal
  inxi: 3.0.38

Öncelikle şu mesajdakileri uygulayın. Çözüldü: Linux Mint 20.3 aniden donuyor

Sonrasında şunları da uygulayabilirsin. Çözüldü: Linux Mint 20.3 aniden donuyor

Bu şekilde güç tasarrufu için ondemand, performans için performance governer seçeneklerini belirleyeceksin.
Peki ben bilgisayarı bataryasız kullanıyorum (batarya ile çalışmadığı için) bunun aman aman denecek kadar etkisi olabilir mi?

Ve dediklerini uygulamadan önce Mate'e geçiş yapsam daha sonra bunları uygulasam olur mu?

Ve dediklerini uygulamadan önce Mate'e geçiş yapsam daha sonra bunları uygulasam olur mu?

Cinnamon'da uygulayın ve sistemi performance kipine alıp bu şekilde çalıştırın. Sonucu görün, MATE masaüstünü sonra değerlendirirsiniz.

Peki ben bilgisayarı bataryasız kullanıyorum (batarya ile çalışmadığı için) bunun aman aman denecek kadar etkisi olabilir mi?

Fişe takılı olarak çalıştırdığınız için, sürekli performance kipinde çalıştırmanız bir sorun oluşturmaz.

Zaten şu an ki performans sorunu da işlemcinin sürekli düşük frekansta çalışıp, en azından salınım bile yapmamasından kaynaklanıyor. Buna da, paylaştığınız bağlantıdaki videoda önerilen TLP uygulaması sebep olmuş olabilir.

Cinnamon'da uygulayın ve sistemi performance kipine alıp bu şekilde çalıştırın. Sonucu görün, MATE masaüstünü sonra değerlendirirsiniz.

Fişe takılı olarak çalıştırdığınız için, sürekli performance kipinde çalıştırmanız bir sorun oluşturmaz.

Zaten şu an ki performans sorunu da işlemcinin sürekli düşük frekansta çalışıp, en azından salınım bile yapmamasından kaynaklanıyor. Buna da, paylaştığınız bağlantıdaki videoda önerilen TLP uygulaması sebep olmuş olabilir.
Aşırı bir etkisi olmadı açıkçası ya da ben tam yapamadım ama yine de ilginiz ve çabanız için teşekkür ederim.

Anlaşılan adam akıllı sıfır bir bilgisayar alana dek böyle devam edicem ve en iyisi XFCE'ye geçeyim.

İyi forumlar.

Aşırı bir etkisi olmadı açıkçası ya da ben tam yapamadım ama yine de ilginiz ve çabanız için teşekkür ederim.

Anlaşılan adam akıllı sıfır bir bilgisayar alana dek böyle devam edicem ve en iyisi XFCE'ye geçeyim.

İyi forumlar.
Mate denediniz mi?
Linux Mint Mate kalıbını indirip direkt onu kurmanızı öneririm.
O da rahat olmazsa XFCE veya Enlightenment denersiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı