Çözüldü Linux Mint kurulumdan sonra disk boş

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kamtasya

Decapat
Yer
Zonguldak
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ryzen 5 5600

zotac rtx 3060 12gb oc edition

crucial 500gb m.2 ssd
Meslek
Öğrenci
Linux Mint'i sorunsuz 2. diskime yükledi. Yani yüklendi sandım. Windows'tan diske baktığımda 250GB diskin %1 falan dolu gözüküyor.

Çözüm
Ben boot Security için 2-3 saat harcadım ve sana yol olsun diye sistemi kapatıp BIOS fotoları çektim.

Şimdi basit fotoğraf BIOS karşılaştırması yapmaktan kaçıp... Vallahi hiç yakıştıramadım...

Mikropsoft un ekmeğine yağ-bal-kaymak sürmüş oluyorsunuz.

Buna ayırabilecek vaktim ve sabrım kalmadı maalesef. Neredeyse 1 hafta bununla uğraştım.

Recovery mooda açıktan sonra düzeldi arkadaşlar.
Ben B450M - ana kartımda ilk zamanda Linux install yapamadım. Önce boot Security'i kapattım. Sonra da boot seçiminden Windows'ı kaldırdım.

Sorunsuz Linux yüklediğimi sandım. Ama akabine GRUB-secutiry aşamasına düştü. Mecburen boot seçiminden Windows seçeneğini kaldırdım.

Fırsatım olursa BIOS'daki kaldırdıklarımın ekran görüntülerini paylaşırım.
Aksi halde Linux'ü sorunsuz yükleseniz zannetseniz de Linux diski seçiminden sonra GRUB-Security kısmında açılış yapacak ve hiçbir şekilde sorunsuz kurulan Linux çalışmayacaktır.

Windows 11 dahil ext4 ve Btrfs partion olan diskleri okumaz. Boş disk veya formatsız disk gibi görebilirsiniz. Windows'a Linux partion okuma programları kurmadığınız sürece maalesef okuyamazsınız Linux disk/partion-ları.

Sorunu hallettim kurdum ve grubtan Linux'u seçince siyah ekranda kalmıyor. Ama bu sefer USB 3-1 device descriptor read/64 yazısı 4 defa tekrarlarladı ve tepki vermedi.

Sorun USB 3.1 portlarından olabilirmiş. Tüm aygıtları 2.0 girişine takıp öyle deneyeceğim.

Sorun USB 3.1 portlarından olabilirmiş. Tüm aygıtları 2.0 girişine takıp öyle deneyeceğim.

Bu sefer ise Gigabyte logosunda kaldı. Acaba HDD'ye kurduğum için biraz beklemeli miydim?

Anakart marka ve BIOS'a göre dğeişiklik gösterse bile benzer menüler vardır mutlaka.

Öncelikle Security'den değişim yapacaksın. Sonra da boot seçeneğinden Windows yerine disk seçimi yap. Yoksa sürekli disklerinde Windows boot arayacak. Linux olması durumunda bahsettiğin siyah ekranda yazdığı gibi GRUB-Security ekranında kalacaktır.
2. aşamalı Security değişimi yapmak zorundasın.

Bu Security sorunuda foruma gelip mikropsoft reklamı ve üstünlüğü taslayan ama tekel savunucularına gelsin.

Dosya Ekleri

• IMG_20231019_185200.jpg
    IMG_20231019_185200.jpg
    100 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_20231019_185210.jpg
    IMG_20231019_185210.jpg
    127,7 KB · Görüntüleme: 12
  • IMG_20231019_185247.jpg
    IMG_20231019_185247.jpg
    96,7 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20231019_185306.jpg
    IMG_20231019_185306.jpg
    99,7 KB · Görüntüleme: 13
Anakart marka ve BIOS'a göre dğeişiklik gösterse bile benzer menüler vardır mutlaka.

Öncelikle Security'den değişim yapacaksın. Sonra da boot seçeneğinden Windows yerine disk seçimi yap. Yoksa sürekli disklerinde Windows boot arayacak. Linux olması durumunda bahsettiğin siyah ekranda yazdığı gibi GRUB-Security ekranında kalacaktır.
2. aşamalı Security değişimi yapmak zorundasın.

Bu Security sorunuda foruma gelip mikropsoft reklamı ve üstünlüğü taslayan ama tekel savunucularına gelsin.

Yani basitçe Linux'un yüklü olduğu diski seçip logoyu kapatıcağım değil mi?

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı