Çözüldü Linux Mint Xfce vs Mate

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

VatanSever06

Centipat
Daha fazla  
Ben Mint yükleyeceğimde Xfce'mi daha iyi yoksa Mate'mi? Stabil ve kararlılık açısından. Bir de Mint Edge var.
Benim PC özellikleri.
Ryzen 7 5800X 16 GB RAM GTX1050 Ti.
Sizce benim PC için Mint edgemi iyi yoksa diğerleri mi?

Çözüm

Ryzen 7 için Edge sürümü daha uygun. MATE ya da Xfce yerine, bu sistem için bence Cinnamon'u denemelisin.

Bir de Mint sürücüleri otomatik kuruyor mu Ubuntu'daki gibi?

Nvidia GPU ve Broadcom wifi gibi aygıt sürücülerini, Sürücü Yöneticisi aracı ile kurabilirsin. Diğerleri çekirdekle birlikte gelir.
Ben Mint yükleyeceğimde Xfce'mi daha iyi yoksa Mate'mi? Stabil ve kararlılık açısından. Bir de Mint Edge var.
Benim PC özellikleri.
İkiside rezalet sistem. Görev yöneticisinden oyunu kapatamıyorsun illa reset atmak zorundasın.

Benim PC özellikleri.

Mint Cinnamon sürümünü yükle derim. Sistemin için gayet uygun. Yüklendikten sonra sürücüleri kurmayı unutma.

İkisi de rezalet sistem. Görev Yöneticisi'nden oyunu kapatamıyorsun illa reset atmak zorundasın.

Alt+F4 ile bile rahatlıkla kapatabiliyorsun oyunu.

İkiside rezalet sistem. Görev yöneticisinden oyunu kapatamıyorsun illa reset atmak zorundasın.
Yoo, gayet kapatılıyor. Siz kullanamayınca kapatılmıyor olmuyor.
Benim PC özellikleri.
Donanımları daha yeni olanlar için yapılmış bir sürüm Edge, daha güncel kernel sürümleri var ve Lİnux Mİnt sanırım EDGE olmayan sürümde Secure Boot desteği vermiyor. Eğer secure boot ile ilgili bir sorununuz yoksa düz mint, herhangi bir sorun yaşarsanız Edge bana kalırsa da Kubuntu kurun.

Masaüstü ortamı ise fark etmez fakat ben XFCE severim. Bİldiğim kadarıyla da daha kararlı fakat nasıl bir kararlılık arıyorsunuz bilmediğim için bence fark etmez.

Sistemin neredeyse tüm Linux sistemlerini rahatlıkla kaldırır. Stabilite konusu tartışılır. Ben genelde Xfce kullandım sıkıntı yaşamadım. Sıkıntı olmazsa sorun vardır. Linux öğrenmek / kullanmak istiyorsan hatalar olmalı ki çözebilmeyi öğrenebilesin.

Cinnamon masaüstü Mint için daha iyi.

Xfce çoğu dağıtımın flagship masaüstü diye geçer aynı zamanda da rock solid stable tabirleriyle anılır genelde. Yani görüp görebileceğiniz en stabil masaüstü ortamlarından biri Xfce'dir. Masaüstü ortamlarının bence dış görünüş ve işlem yükü dışında çok da farkı yok. Xfce nispeten daha az işlem yüküne sahiptir. Sevmeyen de gnome ve kde vb görüntüsüne, ve yüküne, alışmış olduğu içindir sanırım.

Eğer yeniyseniz Win10 menülerine ve kullanımına en benzeyeni Cinnamon diye biliyorum. Onu deneyebilirsiniz ama ben olsam Xfce'den şaşmazdım şahsen.

Kubuntu nasıl bir sistem kararlı ve stabil mi? Yüksek sistemlerde konudaki arkadaşın gibi?

Son düzenleme:

Ryzen 7 için Edge sürümü daha uygun. MATE ya da Xfce yerine, bu sistem için bence Cinnamon'u denemelisin.

Nvidia GPU ve Broadcom wifi gibi aygıt sürücülerini, Sürücü Yöneticisi aracı ile kurabilirsin. Diğerleri çekirdekle birlikte gelir.

Çözüm
Ryzen 7 için Edge sürümü daha uygun. Mate'ya da Xfce yerine, bu sistem için bence Cinnamon'u denemelisin.

NVIDIA GPU ve Broadcom Wi-Fi gibi aygıt sürücülerini, sürücü yöneticisi aracı ile kurabilirsin. Diğerleri çekirdekle birlikte gelir.

Teşekkürler cevabın için aradığım cevap buydu.

Yeni konular

Geri
Yukarı