Linux Mint'den daha iyi dediğiniz günlük kullanım için bir Linux distrosu var mı?

Yeni başlayan biriyseniz ve Mint istemiyorsanız Zorin OS seçebilirsiniz. Burada önemli olan paketler ve masaüstü ortamlarıdır. Tercihinizi bu şekilde yapmalısınız.

O kadar üye etiketlemişsiniz ki niyeti bozsak bağımsızlık ilan edeceğiz.

Arch Linux.

Rolling release olması dağıtımın stabil olmasına engel olmaz mı? Özelleştirilme olanaklarının daha fazla olması ve rolling release olması dışında sence günlük kullanım temel alındığında Linux Mint'e göre ne gibi abir avantajı var?

Linux Mint yerine tercih ettiğiniz, Mint'den daha iyi dediğiniz Linux dağıtımları nelerdir? Temel amaç günlük kullanım.

@Rona @Nizel G @Cruslan @gen2 @kayra150 @Elliot Türkinson @Dengesiz Kokarca @erengore @TosunPASA @NoobSolid26 @tempestian @EldrithcWraith @Man Diesel @Kernelginar

Günlük kullanım için eğer Linux'a bir nebze olsun hakimse Arch tabanlı EndeavourOS tercih edebilirsin. Onun haricinde arcolinux ve Fedora projelerine bakabilirsin.

Fedora Linux kullan geç.

Fedora da kullandım Arch da ama sanki Linux Mint bana daha sağlam geliyor gibi.

Günlük kullanım için eğer Linux'a bir nebze olsun hakimse Arch tabanlı EndeavourOS tercih edebilirsin. Onun haricinde arcolinux ve Fedora projelerine bakabilirsin.

Kullandım birçoğunu ama Linux Mint kadar akıcı ve stabil gelmiyorlar nedense bilindik dağıtımlar dışında başka ne önerebilirsin mesela?

Rolling release olması dağıtımın stabil olmasına engel olmaz mı? Özelleştirilme olanaklarının daha fazla olması ve rolling release olması dışında sence günlük kullanım temel alındığında Linux Mint'e göre ne gibi abir avantajı var?
Arch Linux çoğu dağıtımdan daha stabildir. Yüklenecek paketler stabil olur veya olmaz, o onu ilgilendirmez. Arch taban olarak çok stabil bir OS.

Arch Pacman paket yöneticisi kullanır.

AUR hikmeti var.

Arch ile sisteme hitap etmek daha kolay.
Fedora gibi kernel değişimi veya kernel ayarları değişiminde sıkıntı çıkartmıyor.

Base'den OS'e geçtiğiniz için işletim sisteminin nasıl olacağını tamamen belirliyorsunuz neredeyse.

Fedora da kullandım Arch da ama sanki Linux Mint bana daha sağlam geliyor gibi.

Fedora ve Arch ondan daha sağlam :D kernel olarak özellikle. Debian tabanlı neredeyse tüm dağıtımlar neredeyse ana sürüm çıkmadıkça hiç kernel güncellemesi almaz. Ancak Arch ve Fedora 1 2 ayda hemen kernel güncellemesialıyor bu da yeni cihazların uyumluluğunu güvenliğini artırıyor.

Arch Linux çoğu dağıtımdan daha stabildir.

:D güncellemeden sonra dağıtım patlamamış sende belli. Gerçi artık eskisi kadar olmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı