Linux nasıl kurulur?

Boşta bozuk bir HDD'm var. Windows 7 vardı içinde. Açılmayıp hata veriyordu işletim sistemi. Format atacaktım ona bir umut kurtulur diye ve hazır yapmışken Linux deneyimlemek isterim. Kısacası Dual-boot'a gerek yok, ayrı diske kuracağım. (disk yüzünden kurulumda hata almazsam)

Hocam kuracağınız HDD'yi seçip diski sil deyin öyle kurun.

UEFI ise başka bölüme kur seçeneğ var hocam duual boot için. Hatta 2. sırada yazıyor calamaresta.

Bu dediğinizi ilk defa görüyorum. Olabilir neden olmasın? 😀

Hocalarım, o zaman ben bir yazdırma işine geçeyim. Bakalım diskten dolayı kurulumda hata alacak mıyım? Eğer almaz isem Linux üzerinden konuya dönüp geri dönüş sağlayacağım.

Boşta bozuk bir HDD'm var. Windows 7 vardı içinde. Açılmayıp hata veriyordu işletim sistemi. Format atacaktım ona bir umut kurtulur diye ve hazır yapmışken Linux deneyimlemek isterim. Kısacası Dual-boot'a gerek yok, ayrı diske kuracağım. (disk yüzünden kurulumda hata almazsam)

Bölümü sil ve kur deyin swap alanı da verin.

Swap alanı eğer 8 GB'tan düşük RAM'iniz varsa verin. Eğer 8 GB+ RAM'e sahipseniz gerek yok.

Swap alanı nedir, ne işe yarar peki? Nasıl verebilirim?

Bahsettiğim disk ölüm eşiğindedir. Diske azıcık yük bindirirsem kafa vurma tarzı sesler duyuyorum ve diskin sıcaklığına CrystalDiskInfo üzerinden baktığımda 65 70 dereceleri görüyor. Kısacası diskte bir de bununla yüklenirsem yaşamını doğrudan yitirir diye düşünüyorum :D 4 GB RAM'im var, vermezsem ne olur bu alanı?

Geri
Yukarı