Linux nasıl?

Ofis işleri için LibreOffice mükemmel bir alternatif. Şu ana kadar dosyaları hep .docx olarak kaydedip gönderdim ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. UDF dosya uzantısı için UYAP Pardus ve Debian tabanlı işletim sistemler için destek sunuyor UYAP-Editor. Şu anda Debian tabanlı bir işletim sistemine erişimim olmadığı için deneyemiyorum.

Düzenleme:
Sanal makineye Linux Mint Debian Edition kurdum ve denedim. RAM kullanımı fotoğrafa ekledim.

Dosya Ekleri

• VirtualBox_linux mint debian edition_26_12_2020_17_37_42.png
    VirtualBox_linux mint debian edition_26_12_2020_17_37_42.png
    40,4 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
Vallahi artık Ubuntu fanlarını rahatsız etmek istemiyorum ama Linux deneyimi hangi dağıtımla başladığına bağlı olarak değişir. Rezil de olabilirsin vezir de.
Herkesin deneyimleri farklı olabiliyor, ben şu ana kadar Ubuntu tabanlı Pop_OS!'te hiçbir sorunla karşılaşmadım. Nedeni de Ubuntu'nun stabil olan sürümünü kullanması, 20.04 LTS kullandığı için test aşamasındaki paketlerle de uğraşmıyorsunuz. Şu ana kadar hiç saf Ubuntu'yu ana makinemde kullanmadım bu nedenle nasıl bir deneyim sunuyor uzun vadede onu bilemiyorum.

Herkesin deneyimleri farklı olabiliyor, ben şu ana kadar Ubuntu tabanlı Pop_OS!'te hiçbir sorunla karşılaşmadım. Nedeni de Ubuntu'nun stabil olan sürümünü kullanması, 20.04 LTS kullandığı için test aşamasındaki paketlerle de uğraşmıyorsunuz. Şu ana kadar hiç saf Ubuntu'yu ana makinemde kullanmadım bu nedenle nasıl bir deneyim sunuyor uzun vadede onu bilemiyorum.
Aynı Pop OS ile. En son kurduğumda 10 dakika dayanabilmiştim, insanların stable anlayışları farklı olabiliyor sanırım.

Dosyalar farklı yerlerde MS Office üzerinde açılmayacaksa, LibreOffice gayet başarılı ve iş gören bir program. Ama dediğim gibi dosyaların MS Office ile uyumluluk sorunu olabiliyor.

Uyumluluk için her yerde denemediğim için %100 diyemesem de WPS Office nispeten daha iyi.

Sonuç olarak Linux Mint Xfce veya Linux Mint MATE kurulup üzerine, yukarıdaki bahsettiğim durumlara göre uygun bir ofis programı kurulup kullanılabilir.

Güvenlik açısından (özellikle fiziksel, yani gelip birinin kurcalayamaması) sistem daha iyi olur.

Geri
Yukarı