Linux oyun performansı nasıl?

Mantıklı bir seçim olmaz. Linux, Windows'a göre farklıdır ve ne kadar basit, sade dağıtım kullanırsan kullan, Windows'ta alıştığın dinamiklerini değiştirmeni ister.

Ana sistemini direkt olarak Linux'a taşımak mantıklı olmaz. Kurulu düzenini bozarsın ve verimin oldukça düşer. Oyun için Linux kullanmak bence biraz şansını zorlamaya giriyor. Linux için çıkan ekran kartı sürücüleri ile Windows için çıkan sürücüler arasındaki farklar bariz.

Gözünü korkutmak istemem ancak lap diye atlamanı da istemem. İş için kullandığım Linux dağıtımlarını hiç özelleştirmem hatta minimum kaynak ve program ile kullanmaya çalışırım, ki birçok kişinin böyle yaptığını gördüm. Böyle yapacaksan ana sistemin yap.

Yok şatafatlı masaüstüm olsun, biraz aksiyon olsun, neofetch ile renkli yazılar yazdırıp ekran görüntüsü alayım falan diyorsan, o zaman ayrı bir diske kurup keyine bak.

Windows Windows'tur ve Linux Linux'tur. Bana göre ikisini karşılaştırmak doğru değildir zira temelleri farklıdır. macOS - Linux - Windows üç farklı alemdir. Dolayısıyla Linux'u Windows gibi ya da macOS gibi kullanmak üzerine bir hayalin olmasın. Linux, linux olarak kullanılır. :)

Bazı şeyler yok ama örnek.

Eki Görüntüle 881614

O iyileşme sırasında arkadaş ne yapacak.
Linux'un gelişmesini mi bekleyecek.

Bazı şeyler çalışmaz çoğu şey çalışır ama oyun için Linux çok kötü aracı programlar vs. gerekiyor ve bu yüzden Linux'ta oyunların sistem gereksinimleri daha yüksek oluyor.
Microsoft Edge Linux'ta var. Oyun için çok kötü değil, Lutris kullanarak Windows ile aldığım performansa gayet yakın bir şekilde oynuyorum.
Bunun yanında Windows'a özel olup Linux'ta olmayan programlar için onlarca güzel alternatif var. Uygulama eksiği çekeceğini pek zannetmem.
Oyun olarak sadece Steam'mı? Ben de kullanıyorum dalga geçmeyin. Çoğu program çalışmaz.
Gayet de çalışıyor, oyun mağazası olarak sadece steam değil GOG, Epic Games ve Battle.net de var. Bunun yanında korsan oynamasını bilen de çatır çatır oynuyor :).

Evet, biraz bilgi sahibi olanlar çatur çutur oynuyor. Daha doğrusu beynini kullanmayı bilenler. Düz oynanmıyor.

Ben böyle indirdim.

1613478833434.png

AMD ekran kartı kullanıyorsanız performans düşüşü çok büyük değil ama Nvidia kartlarda sürücüleri kapalı kaynak olduğundan performans kaybı çok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu çok da doğru değil. Benchmarklar farklı şeyler söylüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı