Linux (Pardus) İşletim Sistemi Güvenli mi?

Pixel_x

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Linux işletim sistemleri acaba Windows gibi güvenli mi? Ben Pardus işletim sitemi kullanacağım fakat güvenlik hakkında bilgim yok. Bu konu hakkında bilgisi olanlar cevap yazabilir mi?

Elbette Linux'a virüs bulaşmaz diye bir kural yok. Zaten antivirüslerin Linux sürümleri de oluyor genelde. Ama ApRa 'nın yukarıda bahsettiği bu Linux virüslerinin yaygın olmadığı konusunu ben de duymuştum. Çok da mantıklı.

Hatta bir de ekleme yapayım;

Açık kaynak yazılım olduğu için bu işlerden anlayanlar sanırım kodlarını inceleyerek zararlı kod olup olmadığını görebiliyor ve bunu da çeşitli topluluk ve forumlarda ilan edebiliyor. Böyle bir artısı da var.

• Öncelikle Windows, %90 üstünde pazar payı ile piyasada her zaman saldırganların bir numaraları hedefi olmuştur. Bu yüzden Microsoft, yıllar boyunca açıkları kapatmak için yeni güvenlik önlemleri geliştirmiş ve Windows'u sürekli güvenli tutmayı amaçlamıştır. Bugün kurumsal şirketler dahi Windows kullanıyor.
  • Linux'un Windows'tan daha güvenli gözükmesinin sebebi, Linux'un pazar payının hiçbir zaman %2'nin üstüne çıkmamış olmasıdır. Bu yüzden de saldırganlar 7/24 bu işletim sisteminde ne açık varmış diye aramaz. Bu bağlamda Linux da güvenli oluyor diyebiliriz.
    • Tabii ki Linux'un güvenli olmasının tek sebebi bu kadar basit değil. Linux'a katkıda bulunan binlerce geliştirici mevcut. Geliştiriciler sürekli olarak yeni sızma teknikleri deniyorlar ve bulguları doğrultusunda çekirdeğe katkıda bulunabiliyorlar. Açık kaynaklı olduğundan siz bile kendi Linux çekirdeğinizi yamalayabilirsiniz.
    • Bir başka nokta da Linux'un sunucularda, modemlerde ve telefonlarımızda kullanılması. Özellikle Android'in gelmesiyle birlikte Linux daha da popüler oldu ve bu da Linux'u biraz daha hedef tahtasına koydu. Bu bağlamda Android'de bulunan birçok açık aslında Linux açığı olduğundan Linux'un güvenliği her geçen gün daha da artıyor. Benzer şekilde sunucularda bulunan açıkları kapatmak da Linux'u daha da güvenli hale getiriyor.
Yine de ben şunu derim: İster Linux kullan, ister Windows kullan, güvenlik bir mentalite meselesidir. İşletim sistemini güncellemediğiniz sürece saldırılara karşı kapınız açıktır.

Linux daha güvenlidir. Ama hayatınızda hiç Linux tecrübesi edinmediyseniz yedekte bir Windows 10 İSO yazılmış bir USB bellek olması iyi olur :). Çünkü yeniden yazdırmak için çok uğraştım ben ilk seferde.

Recep Baltaş, Windows'un pazar payında ezici güçte olduğu için Linux ile "Kimse İlgilenmiyor" algısı yarattı bende. Bu yanlış.

Linux'ta temel olarak root yetkisine sahip değilsin. Root olarak giriş yapsan bile root erişim izni için root şifresi ister.

Ve Open Source(Açık Kaynak) olduğu için kodları görebilirsin. Kendin değişik de yapabilirsin.

Terminal ile çok uğraşırsın. Program yüklemek için paket yüklemeyi falan :). Alışık olmayanı üzer.

Benim Linux hakkında hiç bir bilgim yok. Windows her türlü dosyayı desteklediği için çok çabuk virüs bulaşıyor. Pardus İşletim Sistemini yüklesem Windows'taki gibi güvenli bir şekilde banka işlemleri yapabilir miyim?

Güvenilidir, güvenlik Linux'a geçme sürecinde bakılacak kriterlerden birisi değil. Hesaba katılması gereken daha öncelikli şeyler var.

Örneğin, bilgisayarınızı hangi amaçlrlaa kullanıyorsunuz? İşletim sisteminden beklentiniz nelerdir? Neden Pardus? Yerli diye mi seçtiniz yoksa özel olarak bir amacınıza hitap ettiği için mi?

Bir işletim sisteminin bir numaralı amacı; kullanıcı ile yapmak istediği şey arasında en pratik köprüyü kurabilmesidir. Bu bağlamda Linux, Windows'un gerisinde kalır. Çünkü Linux'ta bazı şeyleri kendiniz yapmak ya da ayarlamak zorundasınız. Bunun artı sonuçları olsa da, ancak belirli bir eğtim ve alışma sürecinden sonra bu artılardan yararlanabilmeye başlıyorsunuz.

Güvenilidir, güvenlik Linux'a geçme sürecinde bakılacak kriterlerden birisi değil. Hesaba katılması gereken daha öncelikli şeyler var.

Örneğin, bilgisayarınızı hangi amaçlrlaa kullanıyorsunuz? İşletim sisteminden beklentiniz nelerdir? Neden Pardus? Yerli diye mi seçtiniz yoksa özel olarak bir amacınıza hitap ettiği için mi?

Bir işletim sisteminin bir numaralı amacı; kullanıcı ile yapmak istediği şey arasında en pratik köprüyü kurabilmesidir. Bu bağlamda Linux, Windows'un gerisinde kalır. Çünkü Linux'ta bazı şeyleri kendiniz yapmak ya da ayarlamak zorundasınız. Bunun artı sonuçları olsa da, ancak belirli bir eğtim ve alışma sürecinden sonra bu artılardan yararlanabilmeye başlıyorsunuz.
Linux işletim sistemi öğrenmek için kullanacağım. İnternet'te araştırma yaptım ve birden fazla Linux işletim sistemi gördüm, bunlardan Pardus, Ubuntu, Mint arasından Pardus Yerli olduğu için onu kurmaya karar verdim. Linux'i boşta duran bir laptop'a yükleyeceğim.Benim merak ettiğim Pardus Windows gibi banka işlemleri, internet'ten alışveriş gibi işlemleri güvenli bir şekilde yapabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Linux işletim sistemi öğrenmek için kullanacağım. İnternet'te araştırma yaptım ve birden fazla Linux işletim sistemi gördüm, bunlardan Pardus, Ubuntu, Mint arasından Pardus Yerli olduğu için onu kurmaya karar verdim. Linux'i boşta duran bir laptop'a yükleyeceğim.Benim merak ettiğim Pardus Windows gibi banka işlemleri, internet'ten alışveriş gibi işlemleri güvenli bir şekilde yapabilir miyim?
Evet yapabilirsiniz.

Geri
Yukarı