Çözüldü Linux yedekler nasıl oluşturulur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

tensa_zangetsu

Centipat
Arkadaşlar şidmş şöyşle iki durum için yedek lazım.

1. Durum.
Ben komple sistemin 1 tane yedeği almak istiyorum. Çünkü o kadar tweaks, modifiye ettim. Bir daha Linux kurarsam, bunlarla uğraşmak istemiiyorum. Direkt bu düzenlediğimi kullanmak istiyorum.

2. Durum.
Mesela komple ayar değiştirdim, bir şeyler yaptım. Anlık görüntü gibi bir yedek ve kolayca kurtarma modunda ya da terminalden geri yüklenecek bir şey.

Çözüm
@gen2 Gnome Disk Utilty ile denedim. Disk alanını küçülttüm ilk önce sorna create partiton image dedim.

/ ve boot/efi disklerini imagesini aldım.

Sonra laptopa yükledim. Çalıştı ama uğraştırıcı oldu.

.tar ile yapayım.

Şimdi.
Cok yer kaplar oyle. Tar ile sikistirarak almak daha mantikli.

Tar ile yapayım.

Asagidaki sekilde yapabilirsin. Eger /home root ile birlesik ise --exclude=/home kismini sileceksin.

tar -cvpzf backup.tar.gz --exclude=/backup.tar.gz --exclude=/proc --exclude=/home --exclude=/sys --exclude=/mnt --exclude=/media --exclude=/run --exclude=/dev /

Acarken:

tar xvpzf ./backup.tar.gz -C /acilacak/konum/

proc home sys mnt media run dev klasorlerini kendin olusturman gerekiyor.
Diske Ventoy kurun ve Arch Linux atın. Yedekleri de diske alın. Büyük ihtimalle yedeklerinizin ISO'su Ventoy tarafından başlatılabilir olacaktır. Geri yüklemek için de Arch'dan başlatırsınız ve yine dd'yi kullanarak diske geri yazarsınız.

Önerim ya büyük bir harici sabit disk kullanmanız ya da / bölümünü 20-30 GB olarak ayırmanız.
/swap ve Unty3D'yi almaz isem /home ile birlikte 9 GB.

Dosya bazlı eleme yapamazsınız. Ya tüm diski, ya da bir bölümünün kopyasını alacaksınız.
Ayrıca doluluk oranına göre değil disk boyutuna göre yedek alınır dd ile. 30 GB boyutundaki bölümün 1 GB'si kullanılıyorsa 29 GB de 0'lar ile doldurur ve yedek dosyası yine 30 GB olur.

1693305825816.png

Diskte 12 GB kullanıyorum, ama dd ile yedek alırsam 465.76 GB olur. Btrfs benim için arada bir dosya geçmişi oluşturuyor.

Dosya bazlı eleme yapamazsınız. Ya tüm diski, ya da bir bölümünün kopyasını alacaksınız.
Ayrıca doluluk oranına göre değil disk boyutuna göre yedek alınır dd ile. 30 GB boyutundaki bölümün 1 GB'si kullanılıyorsa 29 GB de 0'lar ile doldurur ve yedek dosyası yine 30 GB olur.

Eki Görüntüle 1922312

Diskte 12 GB kullanıyorum, ama dd ile yedek alırsam 465.76 GB olur. Btrfs benim için arada bir dosya geçmişi oluşturuyor.

Mesa 9 GB için DD iF, Of yaptığımız ISO direkt 64 GB boyutunda olacak o zaman.

Başka yol yordam yok mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
1. durum çok önemlidir. Çok birçok özellik ekledim sistem dosyalarına. Daha sonradan kesin yükleyebileceğim komple yedek lazım.

Hocam Nix OS denediniz mi? Sadece 1 tane Config dosyası kopyalayarak tüm ayarlarını vesaire başka bir bilgisayara kopyalayabiliyorsunuz. Ayrıca paket yöneticisi de çok güzel diye duydum.

@gen2 Gnome Disk Utilty ile denedim. Disk alanını küçülttüm ilk önce sorna create partiton image dedim.

.tar ile yapayım.

Şimdi.

.tar ile yapayım.

Şimdi.
Cok yer kaplar oyle. Tar ile sikistirarak almak daha mantikli.

Tar ile yapayım.

Asagidaki sekilde yapabilirsin. Eger /home root ile birlesik ise --exclude=/home kismini sileceksin.

tar -cvpzf backup.tar.gz --exclude=/backup.tar.gz --exclude=/proc --exclude=/home --exclude=/sys --exclude=/mnt --exclude=/media --exclude=/run --exclude=/dev /

Acarken:

tar xvpzf ./backup.tar.gz -C /acilacak/konum/

proc home sys mnt media run dev klasorlerini kendin olusturman gerekiyor.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı