Çözüldü Linux yedekler nasıl oluşturulur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

tensa_zangetsu

Centipat
Arkadaşlar şidmş şöyşle iki durum için yedek lazım.

1. Durum.
Ben komple sistemin 1 tane yedeği almak istiyorum. Çünkü o kadar tweaks, modifiye ettim. Bir daha Linux kurarsam, bunlarla uğraşmak istemiiyorum. Direkt bu düzenlediğimi kullanmak istiyorum.

2. Durum.
Mesela komple ayar değiştirdim, bir şeyler yaptım. Anlık görüntü gibi bir yedek ve kolayca kurtarma modunda ya da terminalden geri yüklenecek bir şey.

Çözüm
@gen2 Gnome Disk Utilty ile denedim. Disk alanını küçülttüm ilk önce sorna create partiton image dedim.

/ ve boot/efi disklerini imagesini aldım.

Sonra laptopa yükledim. Çalıştı ama uğraştırıcı oldu.

.tar ile yapayım.

Şimdi.
Cok yer kaplar oyle. Tar ile sikistirarak almak daha mantikli.

Tar ile yapayım.

Asagidaki sekilde yapabilirsin. Eger /home root ile birlesik ise --exclude=/home kismini sileceksin.

tar -cvpzf backup.tar.gz --exclude=/backup.tar.gz --exclude=/proc --exclude=/home --exclude=/sys --exclude=/mnt --exclude=/media --exclude=/run --exclude=/dev /

Acarken:

tar xvpzf ./backup.tar.gz -C /acilacak/konum/

proc home sys mnt media run dev klasorlerini kendin olusturman gerekiyor.

1. durum.
Ben komple sistemin 1 tane yedeği almak istiyorum. Çünkü o kadar tweaks, modifiye ettim. Bir daha Linux kurarsam, bunlarla uğraşmak istemiiyorum. Direkt bu düzenlediğimi kullanmak istiyorum.

2. durum.
Mesela komple ayar değiştirdim, bir şeyler yaptım. Anlık görüntü gibi bir yedek ve kolayca kurtarma modunda ya da terminalden geri yüklenecek bir şey.

Hocam 2. durum için timeshift kullanabilirsiniz.

1. Durum.

2. Durum.

1. Durum için Home klasörünün içindeki .Config klasörünü yedeklemen yeterli.

2. Durum için timeshift gibi bir yedekleme aracına ihtiyacın var ama ext4 gibi formatalarda yedekler hem çok yer kaplar hem de çok yavaş alınır. Btrfs disk biçemini kullanman daha iyi olur.

Özelleştirmelerin genellikle ~ klasöründe olur. Dotfiles diye geçer ve . ile başlayan bütün dosya ve klasörlerindir. Bunları çoğu kişi "Bakın benim Linux da böyle hehehe" diye hava atmak için ekran görüntüleriyle birlikte GitHub'a yüklerler. Herhangi bir USB belleğe de atabilirsin.

2. durum için Timeshift veya btrfs kullanabilirsin. Dosya sistemi patladığında ikisinin de çalışmayacağını bilmen lazım. Onun için de /'ı canın sıkıldıkça yine USB belleğe root olarak kopyalarsın.

1. durum için Home klasörünün içindeki. Config klasörünü yedeklemen yeterli.

2. durum için timeshift gibi bir yedekleme aracına ihtiyacın var ama ext4 gibi formatalarda yedekler hem çok yer kaplar hem de çok yavaş alınır. Btrfs disk biçemini kullanman daha iyi olur.

Hocam o hangi dosyaları timeshift'e eklediğine göre değişir. Bayağı özelleştirilebiliyor.

Hocam o hangi dosyaları timeshift'e eklediğine göre değişir. Bayağı özelleştirilebiliyor.
Timeshift staging gibi yedekleme alıyor, yine boyutu az tutmaya çalışsa da panda gibi depolama kullanıyor ama btrfs gölge kopya gibi çalıştığından daha verimli. En iyisi git gibi değişiklikleri kaydetmesi olurdu ama bu sefer de işlemci yükü oluşurdu sanırım.

1. Durum çok önemlidir. Çok bir çok özellik ekledim sistem dosyalarına. Komple yedek lazım.
Ne özellik eklediğinizi biliyorsanız nereye eklediğinizi de bilirsiniz (düz mantık) özellikli dosyaları yedekleyin.

Sanırım siz şunu istiyorsunuz.
Kod:
sudo dd if=/dev/sda of=/mnt/yedekdiski/yedek1.iso

Yani komple yedek evet bundan isterim ama geri kolay yüklenmmsi de lazımdır. bana
Diske Ventoy kurun ve Arch Linux atın. Yedekleri de diske alın. Büyük ihtimalle yedeklerinizin ISO'su Ventoy tarafından başlatılabilir olacaktır. Geri yüklemek için de Arch'dan başlatırsınız ve yine dd'yi kullanarak diske geri yazarsınız.

Önerim ya büyük bir harici sabit disk kullanmanız ya da / bölümünü 20-30 GB olarak ayırmanız.

Yeni konular

Geri
Yukarı