Linux'a geçilir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Oyun konusunda Linux, Windows ile baş başa olmasa da oyunların büyük bir çoğunluğu çalışıyor. Proton-GE ile bu kapasiteyi arttırabilirsiniz.
Ben bütün oyunlarımı Linux üzerinden oynuyorum, yaşadığım tek bir sorun vardı. Focus loss yaşamıştım bir kaç oyunda, fakat sorun sonradan çözüme ulaştı.
Linux üzerinde oyun eskisi gibi kötü değil; Steam Deck, Linux tabanlı ve oyunlar test edildiğinde çoğu oyundan pozitif dönüt alınıyor. Çalışmayan oyunlar ise çoğunlukla AC yüzünden çalışmıyor ki artık yavaş yavaş bu sorunlar da ortadan kalkıyor. BattleEye ve Easy Linux'a portlanmış durumda. Oyun geliştiricilerinin yapması gereken tek şey Linux platformuna izin vermek.

O yüzden lütfen şu oyun muhabbetinizi ağızınızdan bir bırakın. Çok itici duruyor, bilgisiz biri gibi gözüküyorsunuz sadece.

1 yıldır UNIX ve UNIX-like sistemler (BSD, Linux...) kullanıyorum, deneyimimden aşırı memnunum. Geçmenizi tavsiye ediyorum.

Yüksek ihtimalle en çok gelen sorular arasında Valorant, LoL ve Roblox'un çalışma durumu var.

Valorant çalışmıyor, Vanguard yüzünden maalesef.
LoL harika çalışıyor, tek yaşadığım sorun clientte performans sorunları oldu. Oyun içi bir sorunla karşılaşmadım.
Roblox harika çalışıyor, tek yaşadığım sorun sağ tıkın basılı kalmasıydı, fakat o sorun da wine-tkg forkuyla çözüldü.

Oyun konusunda Linux, Windows ile baş başa olmasa da oyunların büyük bir çoğunluğu çalışıyor. Proton-GE ile bu kapasiteyi arttırabilirsiniz.
Ben bütün oyunlarımı Linux üzerinden oynuyorum, yaşadığım tek bir sorun vardı. Focus loss yaşamıştım bir kaç oyunda, fakat sorun sonradan çözüme ulaştı.
Linux üzerinde oyun eskisi gibi kötü değil; Steam Deck, Linux tabanlı ve oyunlar test edildiğinde çoğu oyundan pozitif dönüt alınıyor. Çalışmayan oyunlar ise çoğunlukla AC yüzünden çalışmıyor ki artık yavaş yavaş bu sorunlar da ortadan kalkıyor. BattleEye ve Easy Linux'a portlanmış durumda. Oyun geliştiricilerinin yapması gereken tek şey Linux platformuna izin vermek.

O yüzden lütfen şu oyun muhabbetinizi ağızınızdan bir bırakın. Çok itici duruyor, bilgisiz biri gibi gözüküyorsunuz sadece.

1 yıldır UNIX ve UNIX-like sistemler (BSD, Linux...) kullanıyorum, deneyimimden aşırı memnunum. Geçmenizi tavsiye ediyorum.
Focus loss sorununu ben i3wm ile cozmustum, DWM ile calismamisti. Pencere degisince geri gelmiyordu.

WINE, Proton gibi araclarla LoL bile oynayabiliyorsunuz. Pek oyun oynamiyorum bu aralar ama isteyince de is goruyor. Diger artilari zaten cok fazla.

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır Windows 10 kullanıyorum ve arayüzünden artık sıkıldım. Linux nedensizce hoşuma gidiyor. Size birkaç sorum olacak.

FIFA, Battlefield, GTA V, Forza gibi kaliteli oyunları oynayabilecek miyim?

Oynayabileceksem performans nasıl olur?

Pop!_OS, Mint ya da Ubuntu tavsiyem olacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Focus loss sorununu ben i3wm ile cozmustum, DWM ile calismamisti. Pencere degisince geri gelmiyordu.

WINE, Proton gibi araclarla LoL bile oynayabiliyorsunuz. Pek oyun oynamiyorum bu aralar ama isteyince de is goruyor. Diger artilari zaten cok fazla.

Ben de bu sorunu KDE ile yaşayıp çözememiştim. Fakat sonradan dediğim gibi, sebebini anlamadığım bir şekilde çözüldü.

Bugun de bilgisiz durdugumuzu ogrendik. Her gun yeni bir bilgi icin tesekkurler.

Kimsenin Linux'ta oyun oynanmaz dedigi yok zaten. Mantikli degil. Yok Lutris kur, onun uzerine WINE veya forkunu kur, onun uzerine launcher kur, onun uzerine bir ton tweak dene oyunun daha 'stabil ve performansli' calismasi icin. Bir oyuncu buna neden ugrassin? Acar Windowsundan setup dosyasini, next next yapar oynar. Gelistiricilerin oyun destegini aktif etmesi icin bir suru foruma FR konusu acmaz. Ubisoft forumu mesela, nolur destegi aktif edin diyenlerle dolu.

Hala bilgisayar ve isletim sistemlerinin amacinin kavranamamasini anlamiyorum. Bu cihazlar ve yazilimlar insanlarin isini kolaylastirmak icin cikiyor. Neden kulaginizi kisa yoldan degil uzun yoldan tutuyorsunuz ki? Ilginc gercekten.

Bugün de bilgisiz durdugumuzu ogrendik. Her gun yeni bir bilgi icin teşekkürler.

Kimsenin Linux'ta oyun oynanmaz dedigi yok zaten. Mantikli degil. Yok Lutris kur, onun uzerine Wine veya forkunu kur, onun uzerine Launcher kur, onun uzerine bir ton Tweak dene oyunun daha 'stabil ve performansli' calismasi icin. Bir oyuncu buna neden ugrassin? Acar Windows'undan setup dosyasini, Next Next yapar oynar. Gelistiricilerin oyun destegini aktif etmesi icin bir suru foruma fr konusu acmaz. Ubisoft forumu mesela, ne olur destegi aktif edin diyenlerle dolu.

Hala bilgisayar ve isletim sistemlerinin amacinin kavranamamasini anlamıyorum. Bu cihazlar ve yazilimlar insanlarin isini kolaylastirmak icin cikiyor. Neden kulaginizi kisa yoldan degil uzun yoldan tutuyorsunuz ki? Ilginc gercekten.

Hocam ben tek oyun için değil gündelik hayatımdada çok fazla kullanıyorum ders, video izleme vb. Sizce geçmeli miyim? Bilgisizliğimden dolayı kusura bakmayın işletim sistemleri ile alakalı pek fazla bilgim yok.

Hocam ben tek oyun için değil gündelik hayatımdada çok fazla kullanıyorum ders, video izleme vb. Sizce geçmeli miyim? Bilgisizliğimden dolayı kusura bakmayın işletim sistemleri ile alakalı pek fazla bilgim yok.
Gündelik hayatta gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz, oyun için hala 2. planda.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı