Linux'a geçilir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Vexina

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır Windows 10 kullanıyorum ve arayüzünden artık sıkıldım. Linux nedensizce hoşuma gidiyor. Size birkaç sorum olacak.

FIFA, Battlefield, GTA V, Forza gibi kaliteli oyunları oynayabilecek miyim?

Oynayabileceksem performans nasıl olur?

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır Windows 10 kullanıyorum ve arayüzünden artık sıkıldım. Linux nedensizce hoşuma gidiyor. Size birkaç sorum olacak.

FIFA, Battlefield, GTA V, Forza gibi kaliteli oyunları oynayabilecek miyim?

Sağlıklı bir seçim değil. Onun yerine Windows 11 kurun veya StarIsBack'i deneyerek Görev çubuğu arayüzünü değiştirebilirisiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sağlıklı bir seçim değil. Onun yerine Windows 11 kurun veya starısback'i deneyerek görev çubuğu arayüzünü değiştirebilirisiniz.

Hocam Windows 11 de hoşuma gidiyor fakat işlemcim i5 7400 olduğu için desteklemiyor fakat önerdiğiniz programa bakacağım teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
FIFA22 evet.
Forza Horizon 5 belki, 4 hayır. 4ü açarsınız ama zevk vermez.
Evet.
Çoğunlukla Windows'a eşit. Bazı durumlarda daha düşük FPS, Forza örneği gibi, bazı durumlarda daha iyi FPS alabiliyorsunuz. Platinum ve native oyunların bazen Windows'tan daha iyi FPS verdiği oluyor.

Oyunların Linux işletim sistemine desteği çok ender, maalesef.

Yıllaaar yıllar öncesinin muhabbetlerini araştırma yapmadan böyle ortaya sürmek komik oluyor. Valve Linux tabanlı bir işletim sistemiyle Steam Deck taşınabilir konsolunu çıkarıyor, bu da biraz ipucu verebilir.

https://www.protondb.com/ bu platformdan Proton ile hangi oyunların ne kadar desteklendiğine bakabilirsiniz, Forza haricinde diğer bahsettiğiniz oyunlar Altın-Platin destek seviyesi olarak belirlenmiş. Uzunca bir süredir Linux işletim sistemlerinde sıkıntısızca oyun oynanabiliyor, bazı oyunlar desteklenmiyor ama ilginizi çeken oldukça fazla oyunu bulabilirsiniz.

Bir yandan da Linux'a alışamayabilirsiniz, sevmeyebilirsiniz. Bundan ötürü Windows'un yanına ikinci bir işletim sistemi olarak (dual boot) bir Linux dağıtımı kurup o şekilde test edebilirsiniz, ve hatta günlük işler, yazılım vb. için Linux, sadece oyun oynama amaçlı Windows'u da tercih edebilirsiniz, eğer oynamak istediğiniz oyunların bir kısmı Linux üzerinde desteklenmiyorsa ve "desteklenenler - desteklenmeyenler" diye iki işletim sistemi üzerine ayırmak istemezseniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı