Linux'a geçmeli miyim?

Bence geçilebilir fakat son kullanıcıya pek hitap ettiğini söylemem. Linux mint, Ubuntu gibi dağıtımların içinde uygulama mağazası olsa da yeri geldiği zaman terminal üzerinden karşılaştığınız problemi çözmek için kapsamlı araştırmalar yapmanız gerekecek. Ayrıca oyun işini ProtonDB ile halledebilirsiniz.

Hangi oyunları oynadığınızı söylerseniz hangilerini GNU/Linux da oynayabileceğinizı söyleriz.

Genel olarak belli bir oyunu oynamıyorum devamlı olarak oynarsam hikaye oyunu vs oynayıp bitiriyorum o yüzden pek belli olmuyor.
Bence geçilebilir fakat son kullanıcıya pek hitap ettiğini söylemem. Linux Mint, Ubuntu gibi dağıtımların içinde uygulama mağazası olsa da yeri geldiği zaman terminal üzerinden karşılaştığınız problemi çözmek için kapsamlı araştırmalar yapmanız gerekecek. Ayrıca oyun işini protondb ile halledebilirsiniz.

Yardımınız için teşekkürler düşüneceğim.

10 tane oyun olduğunu düşünelim.
Linux bunların 2 tanesini doğrudan çalıştırır.
3 tanesini akıcı bir şekilde Steam Proton yardımı ile çalıştırır.
2 tanesini ufak ve çözülebilecek sorunlar ile Steam Proton yardımı ile yine çalıştırır.
3 tanesini ise oynayamazsınız.
Yani oyunları çalıştırmaz diyerek ya yalan söylüyorsunuz ya da bilginizin olmadığı konu hakkında konuşuyorsunuz.

Genel olarak çoğu oyuna destek vermiyor. Bunu anlatmak istedim.

Geçme kullanmayı beceremezsin. Kullanmaya çalışırsın, sonra beceremeyince, Linux şöyle böyle diye yazarsın. Linux mükemmel işletim sistemi ama sıradan kullanıcıya göre değil. Ben PHP, C#, Python ve Java programcısıyım ve bilgisayar konusunda özel yeteneğim var ayrıca mühendisim o yüzden kullanabiliyorum. Windows kullan. Windows daha kolay.

Son düzenleme:
Geçme kullanmayı beceremezsin. Kullanmaya çalışırsın, sonra beceremeyince, Linux şöyle böyle diye yazarsın. Linux mükemmel işletim sistemi ama sıradan kullanıcıya göre değil. Ben PHP, C#, Python ve Java programcısıyım ve bilgisayar konusunda özel yeteneğim var ayrıca mühendisim o yüzden kullanabiliyorum. Windows kullan. Windows daha kolay.

Ben açıkçası şu anlık tamamen sıradan bi kullanıcıyım ve yaklaşık 6 aydır GNU/Linux dağıtımları kullanıyorum. Sıradan kullanıcıya göre değil dediğiniz kısım terminal kullanma gerekliliği diyorsunuz diye tahmin ediyorum ancak terminale komut yazmadan kullanılabilen her şeyin GUI ile halledildiği dağıtımlar var Linux Mint veya Manjaro gibi. Terminal ile ilgili bir şey gerekirse zaten bu forumda aradığı yardımı bulabilir.

Ayrıca PHP, C#, Python ve Java bilmek size nasıl bir katkı sağlayacak GNU/Linux’ta anlayamadım. Kod yazmak ve komut çalıştırmak birbirinden farklı şeyler diye biliyorum.

Yardımınız için sağ olun düşüneceğim.

Ben açıkçası şu anlık tamamen sıradan bi kullanıcıyım ve yaklaşık 6 aydır GNU/Linux dağıtımları kullanıyorum. Sıradan kullanıcıya göre değil dediğiniz kısım terminal kullanma gerekliliği diyorsunuz diye tahmin ediyorum ancak terminale komut yazmadan kullanılabilen her şeyin GUI ile halledildiği dağıtımlar var Linux Mint veya Manjaro gibi. Terminal ile ilgili bir şey gerekirse zaten bu forumda aradığı yardımı bulabilir.

Ayrıca PHP, C#, Python ve Java bilmek size nasıl bir katkı sağlayacak GNU/Linux’ta anlayamadım. Kod yazmak ve komut çalıştırmak birbirinden farklı şeyler diye biliyorum.

PHP, C#, Python ve Java gibi şeylerin, Syntaxlarıyla uğraşınca, konsol komutu yazmak ve akılda tutmak, adını soyadını, not defterine yazmak gibi kolay geliyor. Tıpkı çok zor matematik sorularıyla uğraşanların, daha kolay soruları 0,5 saniyede çözebilme yeteneği kazanması gibi bir yetenek ve aşinalık oluşuyor.

Ben sadece terminalin zorluğundan bahsetmedim. Linux kullanmak için, daha bir çok Unix terminolojisini, temellerini hep bilmek gerekiyor. Yani Mint falan kurup tıklayarak kullanmak gerçek anlamda Linux kullanmak sayılmaz. Terminale iş mutlaka düşer. Depoda olmayan ama kurmak istediğiniz bir şey mutlaka karşınıza çıkar. Bir süre sonra tekrar Windows'a dönersiniz. Tabii denemekten zarar gelmez boş zamanım var uğraşırım diyen indirip kurabilir. Ayrıca Linux ortamında, konsol kullanmak, çoğu zaman, UI kullanmaktan daha hızlı, pratik ve hatta kolaydır.

Son düzenleme:
Nedir bu özel yeteğiniz? Ayağınızın baş parmağı ucu ile mi bilgisayarı açıyorsunuz?

PHP, C#, Python ve Java gibi şeylerin, Syntaxlarıyla uğraşınca, konsol komutu yazmak ve akılda tutmak, adını soyadını, not defterine yazmak gibi kolay geliyor. Tıpkı çok zor matematik sorularıyla uğraşanların, daha kolay soruları 0,5 saniyede çözebilme yeteneği kazanması gibi bir yetenek ve aşinalık oluşuyor.

Ben sadece terminalin zorluğundan bahsetmedim. Linux kullanmak için, daha bir çok Unix terminolojisini, temellerini hep bilmek gerekiyor. Yani Mint falan kurup tıklayarak kullanmak gerçek anlamda Linux kullanmak sayılmaz. Terminale iş mutlaka düşer. Depoda olmayan ama kurmak istediğiniz bir şey mutlaka karşınıza çıkar. Bir süre sonra tekrar Windows'a dönersiniz. Tabii denemekten zarar gelmez boş zamanım var uğraşırım diyen indirip kurabilir. Ayrıca Linux ortamında, konsol kullanmak, çoğu zaman, UI kullanmaktan daha hızlı, pratik ve hatta kolaydır.

Bilgisayarında donmalar yaşayan bir kişinin sizin dediğiniz şekilde gerçek anlamda Linux kullanması gerekmez. Ev kullanıcısı için terminal kullandırmayacak dağıtımlar var dediğim gibi. Ki kullanması gerekirse burada veya başka yerde aradığı bilgiyi bulabileceği kaynaklar var. Herhangi bir sorun çıkması durumunda burda konu oluşturabilir bilgisi olan insanlardan yardım alabilir.

Geri
Yukarı