Linux'a geçmeli miyim?

ardaberkclg

Decapat
Daha fazla  
Eski bilgisayarımda artık Windows kasmaya ve donmayan başladı. Bu yüzden linuxa geçmek istedim. Ben genel olarak eski oyunları oynuyorum ve internet üzerinden indiriyorum. Linux'a geçsem çok sorun yaşar mıyım? Bir de birçok dağıtımı varmış Linux'un, göze hoş gelen tasarımlı bir dağıtımı tercih etmek istiyorum geçecek olursam. Bu dağıtımlar içinde öneride bulunursanız sevinirim.

Sistem Özellikleri: I5-M450 2.40 GHz
8 GB RAM
NVIDIA GeForce GT335M
240 GB HDD

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben Windows'ta kalmanı aşırı şiddetle öneririm. Çoğu uygulama ya da oyun Windows'u destekliyor. Mesela çok istediğin ve yeni çıkacak bir oyun var ve Linux'a gelmemiş bütün oyunlar Windows'u destekliyor. Bence Windows'ta kal, kasma donma Windows'la alakalı değildir ama siz bilirsiniz yine de. Yani kısacası bütün her şey Windows'u destekler ama Linux'u sonradan desteklerler ya da hiç desteklemezler. Bunu oyun ya da uygulama için söylediğimi düşünme her şey yani.

Yanlış bilgi
Oynadığın oyunları yazar mısın? Korsan olanlar çalışmaz bu arada.

Hocam yaklaşık 2 aydır Linux kullanıyorum gayet güzel, Windows'ta olan uygulamaların çoğu da var, ofis programları olarak LibreOffice ve Photoshop olarak da GIMP var ve son derece güzeller, bu arada windows uygulamalarını da çalıştırabilirsin. Sadece oyun konusunda seni biraz üzebilir, biraz daha az FPS aldım Linux'ta. Ben Dual Boot olarak kullanıyorum, Windows'u sadece oyun oynamak için kullanıyorum onun dışında her şeyi Linux'ta yapıyorum, eğer oyun oynamasaydım tek işletim sistemi olarak Linux'ta kalırdım. Dağıtım olarak göze hitap etsin diyorsan KDE masaüstü ortamını kullanan dağıtımlara bak, mesela Kubuntu (şu an kullanıyorum), ilk yüklediğinde boş gelir ama KDE'yi neredeyse sınırsız özelleştirebiliyorsun en küçük detayına kadar. YouTube'da KDE customization yazıp izleyebilirsin.
Screenshot_20210705_201225.png

Ben Windows'ta kalmanı aşırı şiddetle öneririm. Çoğu uygulama ya da oyun Windows'u destekliyor. Mesela çok istediğin ve yeni çıkacak bir oyun var ve Linux'a gelmemiş bütün oyunlar Windows'u destekliyor. Bence Windows'ta kal, kasma donma Windows'la alakalı değildir ama siz bilirsiniz yine de. Yani kısacası bütün her şey Windows'u destekler ama Linux'u sonradan desteklerler ya da hiç desteklemezler. Bunu oyun ya da uygulama için söylediğimi düşünme her şey yani.

Windows'un o klasik teması beni sıkıyor her gün aynı şeyi görmek benim için çok kötü bir şey sık sık değişiklik yapan biriyim zaten ve Windows'un optimizasyonunu yaptım gereksiz uygulama vs ne varsa sildim ama yine de arada sırada donma yapıyor ve Linux'un o çok özelleştirelebilir olması beni çok etkiliyor gerçekten bu yüzden Linux'a geçmek istemiştim oyun konusunda ise öyle oyun bilgisayarı olarak kullanmıyorum sadece kafam esince vs giriyorum o yüzden o konu benim için pek sıkıntı yaratmaz.
Hocam yaklaşık 2 aydır Linux kullanıyorum gayet güzel, Windows'ta olan uygulamaların çoğu da var, ofis programları olarak LibreOffice ve Photoshop olarak da GIMP var ve son derece güzeller, bu arada windows uygulamalarını da çalıştırabilirsin. Sadece oyun konusunda seni biraz üzebilir, biraz daha az FPS aldım Linux'ta. Ben Dual Boot olarak kullanıyorum, Windows'u sadece oyun oynamak için kullanıyorum onun dışında her şeyi Linux'ta yapıyorum, eğer oyun oynamasaydım tek işletim sistemi olarak Linux'ta kalırdım. Dağıtım olarak göze hitap etsin diyorsan KDE masaüstü ortamını kullanan dağıtımlara bak, mesela Kubuntu (şu an kullanıyorum), ilk yüklediğinde boş gelir ama KDE'yi neredeyse sınırsız özelleştirebiliyorsun en küçük detayına kadar. YouTube'da KDE customization yazıp izleyebilirsin.Eki Görüntüle 1108874
Ben bilgisayarımı günlük olarak işte sosyal medya da gezme amaçlı dizi/film izleme amaçlı olarak kullanıyorum ve attığınız fotoda ki tema o kadar güzel ki linuxun bu özelliştirebilme özgürlüğü beni çok etkliyor. Oyun konusunda ise kafam esince nostalji olsun diye eski oyunlara giriyorum bitirip çıkıyorum. Bir kaç tane program ile windows dosyaları çalıştırılabilir olarak duyduğum için sorun olmaz diye düşündüm ama yine de sizlere sormak istedim. Ve açıklamanız beni Linux'a geçirmeye bir adım daha yaklaştırdı. İlginiz için teşekkürler.

Son düzenleme:
Hocam yaklaşık 2 aydır Linux kullanıyorum gayet güzel, Windows'ta olan uygulamaların çoğu da var, ofis programları olarak LibreOffice ve Photoshop olarak da GIMP var ve son derece güzeller, bu arada windows uygulamalarını da çalıştırabilirsin. Sadece oyun konusunda seni biraz üzebilir, biraz daha az FPS aldım Linux'ta. Ben Dual Boot olarak kullanıyorum, Windows'u sadece oyun oynamak için kullanıyorum onun dışında her şeyi Linux'ta yapıyorum, eğer oyun oynamasaydım tek işletim sistemi olarak Linux'ta kalırdım. Dağıtım olarak göze hitap etsin diyorsan KDE masaüstü ortamını kullanan dağıtımlara bak, mesela Kubuntu (şu an kullanıyorum), ilk yüklediğinde boş gelir ama KDE'yi neredeyse sınırsız özelleştirebiliyorsun en küçük detayına kadar. YouTube'da KDE customization yazıp izleyebilirsin.Eki Görüntüle 1108874

Sag alt taraf tum karizmayi bozmus.

@ardaberkclg

Zaten gecmemis misin Linux'a?
Ekran Alıntısı.PNG

Oyunları çalıştırmaz çünkü desteklemiyor. Sosyal medya için kullanabilirsiniz.
10 tane oyun olduğunu düşünelim.
Linux bunların 2 tanesini doğrudan çalıştırır.
3 tanesini akıcı bir şekilde Steam Proton yardımı ile çalıştırır.
2 tanesini ufak ve çözülebilecek sorunlar ile Steam Proton yardımı ile yine çalıştırır.
3 tanesini ise oynayamazsınız.
Yani oyunları çalıştırmaz diyerek ya yalan söylüyorsunuz ya da bilginizin olmadığı konu hakkında konuşuyorsunuz.

Geri
Yukarı