Linux'a geçmeli miyim?

PHP, C#, Python ve Java gibi şeylerin, Syntaxlarıyla uğraşınca, konsol komutu yazmak ve akılda tutmak, adını soyadını, not defterine yazmak gibi kolay geliyor. Tıpkı çok zor matematik sorularıyla uğraşanların, daha kolay soruları 0,5 saniyede çözebilme yeteneği kazanması gibi bir yetenek ve aşinalık oluşuyor.

Ben sadece terminalin zorluğundan bahsetmedim. Linux kullanmak için, daha bir çok Unix terminolojisini, temellerini hep bilmek gerekiyor. Yani Mint falan kurup tıklayarak kullanmak gerçek anlamda Linux kullanmak sayılmaz. Terminale iş mutlaka düşer. Depoda olmayan ama kurmak istediğiniz bir şey mutlaka karşınıza çıkar. Bir süre sonra tekrar Windows'a dönersiniz. Tabii denemekten zarar gelmez boş zamanım var uğraşırım diyen indirip kurabilir. Ayrıca Linux ortamında, konsol kullanmak, çoğu zaman, UI kullanmaktan daha hızlı, pratik ve hatta kolaydır.
Terminal komutları heryerde mevcut hocam. Depoda olmayan bir şey indireceği zaman da zaten gereken komutları yazıyorlar, kopyala yapıştır yapmak zor değil. Terminal komutlarını da kullana kullana öğreniyoruz zaten.

Nedir bu özel yeteğiniz? Ayağınızın baş parmağı ucu ile mi bilgisayarı açıyorsunuz?

Terminal komutları heryerde mevcut hocam. Depoda olmayan bir şey indireceği zaman da zaten gereken komutları yazıyorlar, kopyala yapıştır yapmak zor değil. Terminal komutlarını da kullana kullana öğreniyoruz zaten.

Olur gidebildiğin kadar gider sonra daha detaylı öğrenirsin. Ama herkes meraklı olmuyor. Kopyala yapıştır yapmak bile bayıyor milleti. Sonra forumlara bakıyorsun, Linux çöp, bilmemne, alması gereken çok yol var, ağzı olan konuşuyor. Hatta bazı aptal yabancılar, Reddit'de falan İngilizce bile yazıyorlar. Küfür ediyorlar. Bu yapamamanın verdiği hayal kırıklığı işte. Kullanamamanın, başarısızlığın verdiği aşağılık duygusunun dışa vurumu. O yüzden herkesin kullanmaması bizim için daha iyi. Kendimizi M$ satış elemanı gibi yorup, kullan baba, burada hayat var dememeliyiz bence. Aksine kullanma diyeceksin. Ha kullanmak isteyeni kimse engelleyemez zaten gider yine kullanır ve sistem açık kaynak herkes yararlansın diye var ama ben herkese tavsiye etmem. Gerçekten meraklısı zaten kullanır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı