Linux'a yeni geçecek birisi için dağıtım önerisi

Hocam sanırım zaten Linux'ların büyük bir bölümü çok hafif oluyor. Düşük sistem isteyenlere hep öneriliyor Xubuntu için minimum 512 MB RAM istenmiş mesela.
Kurulum hızlı sürsün, linux öğreneyim falan daha iyi olur diye düşünüyorum. Bende dualboot olarak kuracağım Xubuntu uygun mudur? mint nasıldır?

Sisteminiz nedir ve GNU/Linux'da neler yapmak istiyorsunuz? Bunları öğrenirsek daha iyi cevaplar verebiliriz.

Hocam sistemim;

Intel i5 3330 3 GHz işlemci - NVIDIA GT 430 ekran kartı - 4-2 1333 MHz RAM-ASUSTeK P8H61-M lx r2.0 anakart.

Linux da genellikle internette gezeceğim, video izleyeceğim falan çok nadir çok küçük oyunlar oynarım sıkıntı çıkartırsa Win 8.1'e geçerim zaten.
Yeni bir şeyler denemek keyifli olur hocam sanal makineden denemiştim ve çok beğenmiştim.
Xubuntu.
Linux'u silmeyi biliyor musunuz?

Yok hocam ama uzun bir süre silmeyi düşünmüyorum. Sıkıntı çıkartırsa Win 8.1'i kullanmaya devam ederim zaten pek alan kaplamıyormuş sistem.

Linux da genellikle internette gezeceğim, video izleyeceğim falan çok nadir çok küçük oyunlar oynarım sıkıntı çıkartırsa Win 8.1'e geçerim zaten.
Yeni bir şeyler denemek keyifli olur hocam sanal makineden denemiştim ve çok beğenmiştim.

Pop! _os 20.04 LTS.

Yok hocam ama uzun bir süre silmeyi düşünmüyorum. Sıkıntı çıkartırsa Win 8.1'i kullanmaya devam ederim zaten pek alan kaplamıyormuş sistem.
Grup ön yükleyicisi yüzünden canınız sıkılabilir. Her açılışta soru sorar. Kardeşiniz yanlışlıkla MemTest'e de girebilir

Geri
Yukarı