Linux'a yeni geçecek birisi için dağıtım önerisi

Hocam öneri için sağ olun ama sistemi kurdum ve düşündüğümden kolay çıktı.

Linux Mint Mate öneririm. Kurulumu basit, sistemi yormaz. Linux Mint ve türevi dağıtımları silmesi de zor değil, merak etmeyin.

Grup ön yükleyicisi yüzünden canınız sıkılabilir. Her açılışta soru sorar. Kardeşiniz yanlışlıkla Memtest'e de girebilir.

Hocam ilk başta korkuttu sistem yeniden başlatıldığında grub ekranına ya da herhangi bir ekrana giremedim ve BIOS reboot bilmem ne bilmem ne diye hata verdi.
BIOS'a girdim 2 tane Ubuntu 1 tane de Windows Boot Manager vardı Ubuntu yazan disklerden birini başa aldım yeniden başlattım ve açıldı.
Ama bu sefer de sürücüleri kuramıyorum.NVIDIA'nın sitesinden indirdiğim dosya run uzantılı ve çok fazla bekletiyor o şekildemi kurmalıyım yoksa aşağıdaki sürücü yöneticisinin verdiği hatayı çözüp o şekildemi kurmalıyım.(büyük ihtimal sürücülerden sistem çok yavaş çalışıyor ya da ben alışamadım)

Ekran görüntüsü_2021-03-22_21-35-53.png

Pop!_OS ya da Ubuntu DDE, açıkçası eski laptopta Ubuntu DDE daha iyi performans vermişti. Deep'in in arayuzude gayet hoş, mağaza olarak da snap Store'u kullanabilirsin. Yeni başlayan için en iyisi şudur diye bir şey yok, beğendiğini kullanabilirsin.

Linux da genellikle internette gezeceğim, video izleyeceğim falan çok nadir çok küçük oyunlar oynarım sıkıntı çıkartırsa Win 8.1'e geçerim zaten.
Yeni bir şeyler denemek keyifli olur hocam sanal makineden denemiştim ve çok beğenmiştim.
O zaman GNU/Linux sizin için biçilmiş kaftan. Başlangıç için PureOS ve Linux Mint oldukça uygun.
GRUB ön yükleyicisi yüzünden canınız sıkılabilir. Her açılışta soru sorar. Kardeşiniz yanlışlıkla Memtest'e de girebilir
GRUB Customizer ya da küçük bir metin dosyasını düzenlemeyle Memtest menüsü kaldırılabilir.

O zaman GNU/Linux sizin için biçilmiş kaftan. Başlangıç için PureOS ve Linux Mint oldukça uygun.

GRUB Customizer ya da küçük bir metin dosyasını düzenlemeyle Memtest menüsü kaldırılabilir.

Hocam gerçekten Linux'u çok beğendim. O driver sorununu da güncelleme yaptım ve sonra çözüldü. Sistemin bu kadar rahat olacağını tahmin etmemiştim.

Hocam grub ekranı hiçbir şekilde gözükmüyor (ilk başta gözüktü start Linux Mint dedim )BIOS'dan önceliği kime verdiysem diğer işletim sistemini umursamadan kafasına göre açılıyor.(Windows daha Linux'un kurulu olduğu diski bile görmüyor normal bir şekilde)

Kurulum beklediğimden çok çok daha kolay geçti normalde Boot için /efi gibi bir şey yazmamız gerekiyormuş. Disk için / yazmamız gerekiyormuş ama ben sadece yanına kur dedim tamam dedi boş bir disk vardı biçimlendirilmemiş onun tamamını aldı kurdu.

Teşekkürler hocam yardımınız için.

Hocam gerçekten Linux'u çok beğendim. O driver sorununu da güncelleme yaptım ve sonra çözüldü. Sistemin bu kadar rahat olacağını tahmin etmemiştim.
Ben de Windows'dan GNU/Linux'a geçtiğimde gerçekten beğenmiştim. O kadar uzun süredir kullanıyorum ki kendimi Windows bir bilgisayarda Ctrl + Alt + T yapmaya çalışırken buldum. Bu arada GNU/Linux demeniz daha doğru olacaktır.
İnşallah bir gün ana sisteminiz olarak da kullanırsınız. Yani Windows olmadan.

Yeni konular

Geri
Yukarı