Linux'a yeni geçecek birisi için dağıtım önerisi

Hocalarım öncelikle evet, birçok bu konu ile alakalı rehber ve konu okudum, ona rağmen açtım bu konuyu. Çünkü kafam çok karıştı.
Çok fazla dağıtım var anladığım kadarıyla ve her dağıtım bir konuda diğer dağıtımdan üstün olabiliyor.

Yeni geçenler için mesela Ubuntu da önerilmiş Linux Mint de, Manjaro falan... Her kafadan farklı ses çıkmış. Her dağıtım herkes için uygun olamayabiliyor anladığım kadarıyla.

Kardeşim Windows'u düzgün kullanmıyor, ben de Dual Boot yapmak istiyorum. Yanına tekrardan Win 8.1 kurmak istedim ama artık Windows'lardan sıkıldım. Yeni şeyler denemek, öğrenmek istiyorum.

Linux dağıtımlarından herhangi birini hiç kullanmadım ve oyun oynayacak olduğumda Win 8.1'e geçerim, oradan oynarım.
Oyun sıkıntı değil, pek oyun oynamam zaten ve sistemim çok kötü olmamasına rağmen hafif bir sistem olması çok daha iyi olur (ama sırf hafif diye kötü görünmesin, ilk amaç hafif olması değil yani).

Linux dağıtımlarında genellikle driver sorunu yaşanabiliyormuş, bu sorunun en az yaşandığı dağıtım çok daha iyi olur benim için. Sistem biraz eski çünkü.

yanlış bir şey söylediysem, bu konudaki cahilliğime verin.

Kardeşin Linux'u da kurcalar. CloudReady kurabilirsin.

Linux kurabilirsiniz de işte onu da kurcalayınca daha büyük sıkıntılar belki çıkabilir. CloudReady gerçekten çocuklar için çok iyi. Kurmaya da gerek kalmıyor aslında. USB'den Boot edilebilir.

Geri
Yukarı