Linux'a alışmak için dağıtım önerisi

brousse

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Elimde düşük sistemli bir dizüstü bilgisayar var, alışana kadar Linux'la Windows'u birlikte (Dual-boot) kullanacağım. Yükleyeceğim Linux dağıtımı Windows 10'dan daha performanslı olursa iyi olur.

Linux'la ilgili bilgimin çok az olduğunu söyleyeyim, sadece sorun çözerken verdikleri terminal komutlarını harfiyen uygulayabiliyorum o kadar.

Sistem: Lenovo V330-15IKB
Intel Core i7-8550u
AMD Radeon 530 (2 GB)
Intel UHD Graphics 630.
8 GB 2400 MHz DDR4 RAM.
128 GB NVMe SSD (Windows 10 kurulu)
1 TB HDD.
480 GB SATA SSD (Linux'u buraya kurmayı düşünüyorum)

Fedora 37 tavsiye ederim. Birkaç eklenti ile Windows'un çok benzeri yapmıştım.

KDE, Cinnamon ve GNOME dışında bir masaüstü ortamına sahip herhangi bir Linux dağıtımına bir kullanıcının alışması için kırbaçlamaları ve aç bırakmaları gerekir bence.

Linux'a giriş 101: Masaüstü ortamı hariç aşağı yukarı her dağıtım aynıdır. Altı üstü 3 öncü dağıtım var ve bunların altında oluşmuş yüzlerce dağıtım var. Birinden diğerine geçmek pek zor değil, format atmak zorunlu değil. Hele hele sadece bir masaüstü ortamı değiştirmek için format atmanıza gerek yok.
Demek istediğim eğer bir öneriyi bir sebebinden dolayı beğenmezseniz farklı bir dağıtıma yönelmeden önce o şeyin değiştirilebilir veya çözülür olup olmadığı konusunda da yardımcı olabiliriz :)

Şimdiden Tux'a selamlar, Linux'a hoşgeldiniz.

Fedora öneririm bende. Linus Torvalds bile onu kullanıyor.

KDE, Cinnamon ve GNOME dışında bir masaüstü ortamına sahip herhangi bir Linux dağıtımına bir kullanıcının alışması için kırbaçlamaları ve aç bırakmaları gerekir bence.

Linux'a giriş 101: Masaüstü ortamı hariç aşağı yukarı her dağıtım aynıdır. Altı üstü 3 öncü dağıtım var ve bunların altında oluşmuş yüzlerce dağıtım var. Birinden diğerine geçmek pek zor değil, format atmak zorunlu değil. Hele hele sadece bir masaüstü ortamı değiştirmek için format atmanıza gerek yok.
Demek istediğim eğer bir öneriyi bir sebebinden dolayı beğenmezseniz farklı bir dağıtıma yönelmeden önce o şeyin değiştirilebilir veya çözülür olup olmadığı konusunda da yardımcı olabiliriz :)

Şimdiden Tux'a selamlar, Linux'a hoşgeldiniz.

Fedora öneririm bende. Linus Torvalds bile onu kullanıyor.

Masaüstü görünümünü değiştirmek için dağıtım değiştirmeye gerek yoksa, dağıtım değiştirmek için format atmaya gerek yoksa Linux mükemmel bir şeymiş.

Masaüstü görünümünü değiştirmek için dağıtım değiştirmeye gerek yoksa, dağıtım değiştirmek için format atmaya gerek yoksa Linux mükemmel bir şeymiş.

Dağıtım değiştirmek için format gerekli ama distrobox gibi araçlar sayesinde başka bir dağıtımı canlı olarak kullanabilir ve onun depolarında bulunan uygulamaları kullanabilirsin. Emülatörle karıştırma sakın. Bayağı bayağı sistemini çalıştıran kernel üzerinden yürüyor çünkü işler. Herhangi bir sanallaştırma yok.

Dağıtım değiştirmek için format gerekli ama distrobox gibi araçlar sayesinde başka bir dağıtımı canlı olarak kullanabilir ve onun depolarında bulunan uygulamaları kullanabilirsin. Emülatörle karıştırma sakın. Bayağı bayağı sistemini çalıştıran kernel üzerinden yürüyor çünkü işler. Herhangi bir sanallaştırma yok.

Olsun, o da güzel özellik. İhtiyacım olan bir paketin kullandığım dağıtım tarafından desteklenmemesi beni üzer. Bunun daha kolay bir yolunun olması hoşuma gitti.

Karar vermeden önce bahsettiğiniz dağıtımların LiveCD'lerinde biraz dolanacağım. Yükledikten sonra beğenmezsem nasıl değişiyormuş araştırırım, beceremezsem yine buraya konusunu açarım.

Herkesee önerileri için teşekkür ederim.

Dağıtım değiştirmek için format gerekli...
Hocam bazı distrolar arasında gerçekten hiçbir fark yok, paket ve konfigürasyonlarını yükleseniz değiştirmiş oluyorsunuz.
Onun dışında en kötü durumda bile /home dizinini ayrı kullanıyorum ben. Sabahtan akşama kadar format atsam geçeceğim distroda Firefox ve libre office varsa gram umrumda olmaz. Özelleştirmelerim /home da zaten.

Hocam bazı distrolar arasında gerçekten hiçbir fark yok, paket ve konfigürasyonlarını yükleseniz değiştirmiş oluyorsunuz.
Onun dışında en kötü durumda bile /home dizinini ayrı kullanıyorum ben. Sabahtan akşama kadar format atsam geçeceğim distroda Firefox ve LibreOffice varsa gram umurumda olmaz. Özelleştirmelerim /home da zaten.

Yanlış hatırlamıyorsam Ubuntu'ya KDE kurup KDE ortamından giriş yapılınca Kubuntu olarak algılıyordu. Home klasörümü ben de şu an archinstall sayesinde ayrı kullanıyorum ama distrohopping olayına o kadar alıştım ki Config'lerimi ezberebilir hale geldim resmen. Ama dediğiniz çok makul geldi. Eğer ileride bir dağıtım değiştirmeyi denersem Home klasörüne dokunmamaya çalışacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı