Linux'da eksik olduğunu düşündüğünüz şeyler neler?

Elbette distrolarin kendi icinde saglam prensip ve felsefeleri olsa da merkezi bir otoritenin olmamasi uygulamalarin kafalarina gore at kosturmasina, farkli tonla paketleme ve paket yoneticisinin peyda olmasina ve X distrosunda Y yapinca calisan seyin A distrosunda B olmadan calismamasina sebep oluyor.
Freedesktop'ın amacı buydu, dinleyeni de var ama tekerleği baştan icat etmeye çalışan daha fazla kaçıyor. Sonra haşırt dı bilekbord.

Bir de cogu desktop environment out of the box asiri cirkin. Customize etmeden guzel gorunmuyor.
O biraz göreceli bir sıkıntı. GNOME'un öntanımlı halini çok seviyorum.

Freedesktop'ın amacı buydu, dinleyeni de var ama tekerleği baştan icat etmeye çalışan daha fazla kaçıyor. Sonra haşırt dı bilekbord.

O biraz göreceli bir sıkıntı. GNOME'un öntanımlı halini çok seviyorum.

Tekerlegi yeniden icat etmek muhendisligin gelisimi acisindan cok faydali ancak tekerlek kullananlar icin problematik malesef :)

Font rendering'in gelişmesi lazım.

Ne açıdan? Font rendering zaten iyi ve oldukça ayarlanabilir. Kendim KDE üzerinde Mac'in font renderinginin birebir aynısına eriştim diyebilirim. Windows'ta bu durum tam tersi, çok kısıtlısınız. MacType kullanmadan registry ile oynayıp değiştirirseniz Start Menu falan bozuluyor.

@Nizel G hocamın kullanmıyor olması(!)
-Oyun desteğinin hala daha yetersiz olması. Proton ile destek sağlanan kimi oyunlarda da ek ayarların gerekmesi ve deneyimin çoğu zaman Windows kadar iyi olmaması.
-Reklamlamasının kötü olması.
-Ortak proje yerine sürekli çatallar üzerinden ilerlemesi çoğu durumda iyi olsa da bazen çatallar arasında git gele sokması
-Sürücü desteği, özellikle fare, klavye gibi aygıtların sürücü desteği resmi olarak yok. Çoğu farenin topluluk sürücüleri olsa da bunlar asıl yazılım kadar işlevsel olmayabiliyor.
-Ses noktasında Linux Mint harici hemen hemen her dağıtımda minör problemler yaşadım. Örneğin mikrofonum Linux Mint'te sorunsuz çalışırken diğer dağıtımlarda algılama düzeyini yüzde 40 civarlarına çekmem gerekiyor.

Reklam? Linux'un kendisi commercial değil, commercial hale getiren RedHat, SUSE gibi firmalar var. Reklamı onların yapması gerek.
Forklardan ilerlemesi bir şeyi gösteriyor; ana proje sahibi kullanıcı kitlesini dinlememiş, proje aktif olarak geliştirilmiyor, veya maintainer değişmiş. Aklıma başka sebep gelmedi.

Son düzenleme:
Kullanılmasının çok zor olması, bu yüzden herkese hitap etmemesi.
Mesela bazı insanlar var, ingilizceyi PC oyunları oynayarak kısa sürede öğrenebiliyor. Bu insanlar zeki insanlar. Yine aynı şekilde Linux'u da öğrenenler var. Ama herkes böyle zeki değil...

Kullanılmasının çok zor olması, bu yüzden herkese hitap etmemesi.
Mesela bazı insanlar var, ingilizceyi PC oyunları oynayarak kısa sürede öğrenebiliyor. Bu insanlar zeki insanlar. Yine aynı şekilde Linux'u da öğrenenler var. Ama herkes böyle zeki değil...
Çoğu insan neredeyse bilgisayarı sadece tarayıcı açmak için kullanıyor. Bu açıdan balarsak en kolayı linux. Biraz göreceli bir durum.

Kolaylaştırılmış güç tasarrufu uygulamaları. Bir kez ayarladıktan sonra sorun kalmıyor ancak TLP uyumlu mu değil mi bilmiyorken yorucu oluyor. Auto-cpufreq aynı şekilde. Uygulama olarak UXTU'nun gelmesini isterdim, halihazırda açık kaynak kodlu olarak var. Radeonadj ayarı yapmak ise sıkıntılı. Ryzen-controller'ı ayarlayamadım AUR paketinden kurarak.

Açık kaynak kodlu olarak yapamıyorlarsa bile kapalı kaynak Radeon Software olabilir.

Pantheon ortamını başka dağıtımlarda kullabilsem çok güzel olurdu. Benim en sevdiğim DE Pantheon. Lakin elementaryOS'ten başka kullanamadım. Arch'da da var ama kuramadım orada.

Geri
Yukarı