Linux'da eksik olduğunu düşündüğünüz şeyler neler?

Ben 5-6 yıl önce Linux denemelerim de MFP da sorun yaşamış idim.
Az önce arkadaşımızın söylediği gibi wampir firma mantığı ile alakalı.

İçinizde MFP (çok özellikli yazıcılar) için yazılım ve cihaz kontrol desteği konusunda tecrübelerini paylaşabilecek olan var mı? Yakın dönemde çıkan torba toz kullanan laser yazıcılar çıktı. Bunların renkli modelleride çıkmış olabilir, henüz araştırmadım. Bu tür bir yazıcı aldığımda tüm fonksiyonları tek bir programdan kontrol etmem ve ayar değişiklikleri yapmam mümkün mü?

Linux'ün disaster recovery konusunda son kullanıcı destekli geliştirmeler artmalı evet. Temel yapıda olsa bile kendi kendini onarma veya snapperdan daha gelişmiş bir saklanabilir SYS snapshot iyi olur. Snapper oldukça güzel olsa bile saklama limiti var. İlk kurum sonrası maalesef ister istemez bu snap limiti 3-5 saat içinde aşılıyor. Manuel alınan snap uçup gidiyor o listeden. İstediğim snap-ların sistemi silene veya manuel kendim silene kadar sabit kalmasını sağlasam çok güzel olurdu. Ayarlarındaki günlük veya haftalık snap ları boot aşamasında fark edip seçemedim. Onu bir şekilde belirginleşmesi gerekiyor.
O kısımda TimeShift daha mantıklı gibi gelmeye başladı. Ama henüz denemedim onu.

Ana dağıtım sayısı 3-4 tane iken sanırım şu an dallanmış seri olarak 100'ün üzerinde kişisel dağıtımlar var ki bunlardan en sevdiklerim Garuda ve xero Linux yer alıyor. Son kullanıcı açısından veya benim ilgime daha çok hitap etmesinden de olabilir kullanışlı geliyor.

"Fstab" gibi (Mount) kısımların görsel destekli olması daha uygun olabilir. Varsa da bilmiyorum.

Ama öncelikli olarak özellikle geliştiricilerin bir araya gelip bu çok dallanmışlık yapısını durdurmaları değil de azaltmaları ve ortak bir noktada yoğunlaşarak daha çok kullanıcıya hitap edecek bir deneyim de buluşmaları güzel olur.

Ama yine hepsine baktığımda maalesef ortak sorunun kişilerin bakış açısı değil de maddi olarak desteklenemeyişi ile ilgili. Kişisel olarak kullandığım dağıtımlara bir kahve ısmarlayacak bir bağış yapabilmiş değilim. Üzülerek de olsa söylüyorum.

Selam herkese.

Bence de. Linux kullanmak uzay bilimi gerektirmemeli.
Uzay bilimi değil aslında. Normalde sistem bu şekilde işliyor işletim sistemlerinde. MSR sinyali miydi ne idi? Onlarla bu istediklerimi yönetiyorum ben. Voltaj azaltırım C State'leri ayarlarım gibi gibi. Ama işte Windows'ta GUİ var.

Laptop mu aldınız? Model neydi?
Profilimdeki cihaz. HP Omen aldım. İ7 13700HX işlemcili, RTX 4070'li olan. İnternetten bakabilirsiniz.

Uzay bilimi değil aslında. Normalde sistem bu şekilde işliyor işletim sistemlerinde. MSR sinyali miydi ne idi? Onlarla bu istediklerimi yönetiyorum ben. Voltaj azaltırım C State'leri ayarlarım gibi gibi. Ama işte Windows'ta GUİ var.

Profilimdeki cihaz. HP Omen aldım. İ7 13700HX işlemcili, RTX 4070'li olan. İnternetten bakabilirsiniz.

Şöyle bir baktım da iç açıcı görünmüyor BIOS'u... Umarım vardır diyelim.

Ben 5-6 yıl önce Linux denemelerim de MFP da sorun yaşamış idim.
Az önce arkadaşımızın söylediği gibi wampir firma mantığı ile alakalı.

İçinizde MFP (çok özellikli yazıcılar) için yazılım ve cihaz kontrol desteği konusunda tecrübelerini paylaşabilecek olan var mı? Yakın dönemde çıkan torba toz kullanan laser yazıcılar çıktı. Bunların renkli modelleride çıkmış olabilir, henüz araştırmadım. Bu tür bir yazıcı aldığımda tüm fonksiyonları tek bir programdan kontrol etmem ve ayar değişiklikleri yapmam mümkün mü?

Linux'ün disaster recovery konusunda son kullanıcı destekli geliştirmeler artmalı evet. Temel yapıda olsa bile kendi kendini onarma veya snapperdan daha gelişmiş bir saklanabilir SYS snapshot iyi olur. Snapper oldukça güzel olsa bile saklama limiti var. İlk kurum sonrası maalesef ister istemez bu snap limiti 3-5 saat içinde aşılıyor. Manuel alınan snap uçup gidiyor o listeden. İstediğim snap-ların sistemi silene veya manuel kendim silene kadar sabit kalmasını sağlasam çok güzel olurdu. Ayarlarındaki günlük veya haftalık snap ları boot aşamasında fark edip seçemedim. Onu bir şekilde belirginleşmesi gerekiyor.
O kısımda TimeShift daha mantıklı gibi gelmeye başladı. Ama henüz denemedim onu.

Ana dağıtım sayısı 3-4 tane iken sanırım şu an dallanmış seri olarak 100'ün üzerinde kişisel dağıtımlar var ki bunlardan en sevdiklerim Garuda ve xero Linux yer alıyor. Son kullanıcı açısından veya benim ilgime daha çok hitap etmesinden de olabilir kullanışlı geliyor.

"Fstab" gibi (Mount) kısımların görsel destekli olması daha uygun olabilir. Varsa da bilmiyorum.

Ama öncelikli olarak özellikle geliştiricilerin bir araya gelip bu çok dallanmışlık yapısını durdurmaları değil de azaltmaları ve ortak bir noktada yoğunlaşarak daha çok kullanıcıya hitap edecek bir deneyim de buluşmaları güzel olur.

Ama yine hepsine baktığımda maalesef ortak sorunun kişilerin bakış açısı değil de maddi olarak desteklenemeyişi ile ilgili. Kişisel olarak kullandığım dağıtımlara bir kahve ısmarlayacak bir bağış yapabilmiş değilim. Üzülerek de olsa söylüyorum.

Selam herkese.
Hocam öncelikle hoşgeldiniz <3

Yazıcı konusunda, bir lazer etiket yazıcısı kullanıyorum ve sırf o cihaz çalışsın diye Windows 7 kurulu bir bilgisayar çalışıyor evde. Tek görevi 20 dakika çalışıp gün sonu 100-200 kağıt basmak. Bu aygıt için Linux desteği yok, Windows paylaşımıyla Linux üzerinden de kullanamıyorum. Tam bir spagetti ortalık. Pes edip sırf yazıcıya özel bilgisayar bağladım en sonunda.

TimeShift'i bir kez kullanmıştım. Linux Mint'te. Snap konusunda bir deneyimim yok. - Ancak benim aklımdaki şey, umarım ifade edebilmişimdir, bu geriye dönük yedekler falan sistem açık ve çalışıyorken pek bir işimize yaramıyor haliyle. Sistem çökünce de geri yüklemenin 1-2 fare tıklaması ile halledilebilmesi gereken bir şey olması gerekirken öyle değil maalesef.

Terminal üzerinde cfdisk'i biliyorum görsel bir bölümlendirme gösteren. Onun dışında birçok grafik arayüzlü uygulama mevcut, bağlamasından formatına her işi yapabiliyoruz.

Dallanma konusunda size katılıyorum. Foruma kaydolduğumdan beri Linux önerilerinde görüşüm net: 2-3 daldan sonra kullanırsanız, destek almanız zorlaşır. Ubuntu, Debian dalı; Mint, Ubuntu dalı; Bir sonraki dal işin sonu oluyor, suyu çıkıyor. Bir şey eklenecekse bari ekleseler. Mikrop gibi bölünüyor dağıtımlar.

:) Katkıda bulunmak... Elbet bir gün.

Şöyle bir baktım da iç açıcı görünmüyor BIOS'u... Umarım vardır diyelim.
Değilmiş evet. Neyse zaten Linux'ta Undervoltage yapabilsem yeter, onun için belirli araçlar var iyi ki. Throttle sorunlu cihaz değilse Undervoltage ile epey güzel kullanılır.

@Nizel G hocamın kullanmıyor olması(!)
-Oyun desteğinin hala daha yetersiz olması. Proton ile destek sağlanan kimi oyunlarda da ek ayarların gerekmesi ve deneyimin çoğu zaman Windows kadar iyi olmaması.
-Reklamlamasının kötü olması.
-Ortak proje yerine sürekli çatallar üzerinden ilerlemesi çoğu durumda iyi olsa da bazen çatallar arasında git gele sokması
-Sürücü desteği, özellikle fare, klavye gibi aygıtların sürücü desteği resmi olarak yok. Çoğu farenin topluluk sürücüleri olsa da bunlar asıl yazılım kadar işlevsel olmayabiliyor.
-Ses noktasında Linux Mint harici hemen hemen her dağıtımda minör problemler yaşadım. Örneğin mikrofonum Linux Mint'te sorunsuz çalışırken diğer dağıtımlarda algılama düzeyini yüzde 40 civarlarına çekmem gerekiyor.

Exe için emülatör kullanılmıyor ki.
Aslında bir oyunu Proton ile çalıştırdığınızda aynı oyunun native Windows sürümüne göre daha iyi bir performans alırsınız çoğunlukla.

Bilmem. Konunun uzmanıysanız buyrun, bana nasıl Premier Pro desteğinin gelebileceğinden bahsedin. Çünkü desteği yok. Çünkü bana lazım, günün sonunda lazım olan programı kullanamıyorum.

Evet Premier Pro'nun alternatiflerinin çoğu da bana yetersiz geldiği için sıkıntı burada. Üzerine ortam değiştirmek de yorucu bir süreç.
Premiere Pro desteği bizimle veya Linuxla alakalı değil Adobe ile alakalı. Bu isteğini Adobe’a mail atabilirsin ama dinleyeceklerini sanmam. Ayrıca Premiere Pro alternatifi açık kaynaklı programlar var ve genellikle ücretsiz. Tabi alışma süreci olur. Onun için de dual boot kurabilirsiniz. Kökten geçmenize gerek yok.

Değilmiş evet. Neyse zaten Linux'ta Undervoltage yapabilsem yeter, onun için belirli araçlar var iyi ki. Throttle sorunlu cihaz değilse Undervoltage ile epey güzel kullanılır.
Aynen zaten kendisi overclock yapiyor islemciye 100Mhz az 100Mhz fazla genel deneyimi cok etkilemiyor anca benim gibi leaderboardlara girmeye takintiliysan tatmin eder overclocking.

Geri
Yukarı