Rehber Linux'dan Windows'a dönme yöntemi!

Makaleler
2
Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Linux'dan Windows'a dönme yönteminden bahsedeceğim, bu konuyu açma sebebim birçok arkadaşın bu konudan müzdarip olması ve piyasada dönen yalan bilgilerin çok olmasıdır. Bir ara ben de bu sorunla karşı karşıya kaldım (baş ağrıtır :D), ondan dolayı iyi bilirim. Konuya gelecek olursak, sanal makine üzerinden (VirtualBox, VMware) yazdırmaktır. İlk önce Linux'a sanal makineyi kurmak için parantez içindekinlerden birini seçiniz, ben VirtualBox öneririm, Windows ISO dosyasını indirdikten sonra sanal makineye kurmanız, ondan sonra Rufus gibi programlarla USB'nize yazdırmanız gerekmektedi. Sonra PC'yi Boot edip Linux'tan Windows'a dönmüş olursunuz. Umarım işinize yaramıştır, iyi günler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Linux'dan Windows'a dönme yönteminden bahsedeceğim, bu konuyu açma sebebim birçok arkadaşın bu konudan müzdarip olması ve piyasada dönen yalan bilgilerin çok olmasıdır. Bir ara ben de bu sorunla karşı karşıya kaldım (baş ağrıtır :D), ondan dolayı iyi bilirim. Konuya gelecek olursak, sanal makine üzerinden (VirtualBox, VMware) yazdırmaktır. İlk önce Linux'a sanal makineyi kurmak için parantez içindekinlerden birini seçiniz, ben VirtualBox öneririm, Windows ISO dosyasını indirdikten sonra sanal makineye kurmanız, ondan sonra Rufus gibi programlarla USB'nize yazdırmanız gerekmektedi. Sonra PC'yi Boot edip Linux'tan Windows'a dönmüş olursunuz. Umarım işinize yaramıştır, iyi günler.
Daha önce bu konu hakkında 'piyasadaki yalan bilgileri' görmedim fakat bu gördüğüm en gereksiz çözüm yöntemiydi. Normalde bu konulara tıklamıyorum bile, Google'da "woeusb nasıl kullanılır?" diye aratırsanız bir sürü Türkçe kaynak var nasıl kullanabileceğinizle ilgili. Böyle saçma şeylerle uğraşmayın.

Sanal makine USB'yi görüyor mu? Denediniz mi?

Eklentisi var, görüyor yani, zaten rehberde belirtim bizzat yaşadım diye :D
İyi de, Linux'tan da USB'ye Windows yazdırılabilir ki? Ve bu Windows'a dönme rehberi değil, yalnızca Windows'u yükleme rehberi.

Yani gerek yok.

Linux'un Mint gibi sürümlerinde sıkıntı çıkarabiliyor format kısmında ve yarıda kesiliyor internette birkaç forumda gördüm ve bende yaşadım bu en sıkıntısız yoludur hata verme ihtimali azdır.
Daha önce bu konu hakkında 'piyasadaki yalan bilgileri' görmedim fakat bu gördüğüm en gereksiz çözüm yönte miydi? Normalde bu konulara tıklamıyorum bile, Google'da "WoeUSB nasıl kullanılır?" diye aratırsanız bir sürü Türkçe kaynak var nasıl kullanabileceğinizle ilgili. Böyle saçma şeylerle uğraşmayın.

Bazı yalan bilgiler var, ben bu Linux'da mahsur kaldıgım zaman 20 yöntem denemişimdir, ya bende sıkıntı çıkartı (zannetmem nasıl olsa global Linux sürümü), bu yöntemle çözdüm daha kolayları var ama son çare olarak yazdım.

Bende format sıkıntısı yaratmaktadır, disk biçimlendirilmiyor, hatta bu Linux bugundan dolayı 1 tane 16 GB'lik flash disk yarıda kalan biçimlendirmeden, veya hata oluşmasından emin değilim yazma koruması moduna kitlenmiş durumda ve ayrılabilir sürücü kalmadı, yani direk çöp oldu desem doğru olur.

Dediğin işlem işe yarar ama, detaylar kardeşim...

Daha detaylı bir anlatım olabilirdi. "Sanal makineyi kur, Windows'u başlat, Rufus üzerinden yazdır." Şeklinde olmuyor her zaman. USB'yi görmesi için bile extensions pack indirmen gerekiyor, Windows'u başlatmak için destekliyor ise sanallaştırmayı açman... Bunları da anlatsaydınız keşke.

Kusura bakmayın, internette neyi nasıl aradığınızı bilmiyorum ama şu cümlelerden doğru arama yapmayı bilmediğinizi anlıyorum. Zira doğru aradığınızda bir çok çözüm çıkıyor, tek bir arama motoru da hiçbir zaman en doğru sonucu göstermez, ötekilerini de gezmeniz gerekir.
Rehber dediğiniz şey, tekniğini pek bilmeyen insanlar için yapılır. Resimlerle ve maddeler/adımlar halinde anlatılır.
Bu sorunla karşı karşıya kalmakla birlikte dolambaçlı bir çözüm önermişsiniz. ISO dosyasını program kullanmadan da yazdırabilirsiniz dd modunda. Ayrıca bu iş için birden fazla program da mevcut, program yerine elle de yapılabiliyor gparted üzerinden. Bu şekilde bir çözüme gidiyor olmanız GNU/Linux bilginizin pek iyi olmadığını gösteriyor.
VirtualBox ile sanal Windows kurduktan sonra Extension paket kursanız bile göremediğiniz donanımlar olabiliyor, bu durumsa bilgisayardan bilgisayara değişiklik gösteriyor.
Forumda arkadaşlarımız ilk defa kullananlar için daima Dual Boot önerisinde bulunuyorlar/bulunuyoruz, GNU/Linux platformlarında kafa patlatmadan Windows gibi kullanmaya çalışacaksanız ilk başta da uyarıyoruz, buradaki Windows silip GNU/Linux kurma hatası sizde.

Dediğin işlem işe yarar ama, detaylar kardeşim...

Daha detaylı bir anlatım olabilirdi. "Sanal makineyi kur, Windows'u başlat, Rufus üzerinden yazdır." Şeklinde olmuyor her zaman. USB'yi görmesi için bile extensions pack indirmen gerekiyor, Windows'u başlatmak için destekliyor ise sanallaştırmayı açman... Bunları da anlatsaydınız keşke.

Genelde Linux düşük sistemler için kullanılıyor. Eski sistemlerde ise sanallaştırma gibi bir şey yok. WoeUSB çok kolay bir çözüm.

Bende format sıkıntısı yaratmaktadır, disk biçimlendirilmiyor, hatta bu Linux bugundan dolayı 1 tane 16 GB'lik flash disk yarıda kalan biçimlendirmeden, veya hata oluşmasından emin değilim yazma koruması moduna kitlenmiş durumda ve ayrılabilir sürücü kalmadı, yani direk çöp oldu desem doğru olur.

Sadece sizde sıkıntı çıkarmış olabilir. Beni yarı yolda bırakmadı. Kısacası bana kalırsa rehber niteliği taşımayan bir yazı. En az 10 dağıtım denedim ve hepsinde başarıyla Windows'a döndüm. Biraz araştırma yapsaydınız keşke.

Geri
Yukarı