Linux'ta undervolt yapılabilir mi?

Undervort verilerini BIOS üzerinde saklamak daha sağlıklı. Bu sayede dilediğiniz gibi işletim sistemi değiştirseniz de voltaj ve saat hızı ayarlarınız korunmuş olur.
Evet biliyorum ama bir sıkıntı olur diye korkuyorum ilk başlarda biostan yapıyordum uygulama daha sağlıklı yazıyordu her yerde birde ekran kartına uv yapılıyor mu bios üzerinden?

Evet biliyorum ama bir sıkıntı olur diye korkuyorum ilk başlarda BIOS'tan yapıyordum uygulama daha sağlıklı yazıyordu her yerde bir de ekran kartına UV yapılıyor mu BIOS üzerinden?

GPU UV hiç yapmadım hocam. O yüzden bilmiyorum. Ama şu an CPU'mu UV ile kullanıyorum. Ayarlarım BIOS'ta kayıtlı ve daha bir sıkıntısını görmedim.

GPU UV hiç yapmadım hocam. O yüzden bilmiyorum. Ama şu an CPU'mu UV ile kullanıyorum. Ayarlarım BIOS'ta kayıtlı ve daha bir sıkıntısını görmedim.
Anladım hocam teşekkür ederim biosla yaparak olmadı bir deneme yaparım linuxa geçmeyi düşünüyorum herhangi bir sorum olursa tekrar yazacağım :)
Edit : sizi bulmuşken sorayım hangi dağıtımı kullanayım:D oyun oynuyorum ve unity vs kullanıyorum

Anladım hocam teşekkür ederim BIOS'la yaparak olmadı bir deneme yaparım Linux'a geçmeyi düşünüyorum herhangi bir sorum olursa tekrar yazacağım :)
Edit: Sizi bulmuşken sorayım hangi dağıtımı kullanayım:D oyun oynuyorum ve Unity vs kullanıyorum

Linux Mint veya Fedora kullanabilirsiniz hocam.

Sorun yaşayınca araştırır çözerim derseniz de arcolinux ve endeavoruos öneririm.

Aklınızda bulunsun Arch tabanlı bir dağıtım yükledikten sonra mutlaka pamac-GUI'ya da pamac-all uygulamasını yükleyin. Çok güzel bir Arch mağaza uygulaması. Aynı zamanda flatpak ve snap gibi harici çapraz-platform paket yöneticilerini de destekliyor.

Daha kolay bir terminal deneyimi içinde fish(bazı kopyala yapıştır kodlarda sorun çıkarabiliyor. Onu aşmak için önce bash komutunu girin ardından komutunuzu yapıştırın.) Ve yay kullanabilirsiniz eğer Arch düşünürseniz.

Fish'i her dağıtıma kurabiliyorsunuz bu arada.

Bu olay çok iyiymiş hiçbir şey yapmadan direkt undervolt oluyor mu yani? Peki Nvidiaya nasıl undervolt yapılıyor o da mı zor
Yani ayar yapmiyorsun en azindan 2 satir komut ille hallediyorsun. Nvidia'ya sadece overclock yapabiliyorsun. Yani sicaklik dusuremezsin ama performans arttirabilirsin. Zaten voltaj arttirmadan yapilan overclock, undervolt anlamina geliyor.

Undervort verilerini BIOS üzerinde saklamak daha sağlıklı. Bu sayede dilediğiniz gibi işletim sistemi değiştirseniz de voltaj ve saat hızı ayarlarınız korunmuş olur.
Bunun bir dezavantaji olabilir, yani eger islemcinin stabil davranamayacagi kadar voltaj dusurursen yanlislikla veya deneyimsizce bilgisayarin Post etmeyebilir bile, kurtarma moduna basvurmak zorunda kalabilirsin. Ancak bilgisayarinin kaldirabilecegi undervolt miktarini uygulamalarla kesin olarak belirledikten sonra guvenle kullanabilirsin tabii ki.

Yani ayar yapmiyorsun en azindan 2 satir komut ille hallediyorsun.

Bunun bir dezavantaji olabilir, yani eger islemcinin stabil davranamayacagi kadar voltaj dusurursen yanlislikla veya deneyimsizce bilgisayarin Post etmeyebilir bile, kurtarma moduna basvurmak zorunda kalabilirsin. Ancak bilgisayarinin kaldirabilecegi undervolt miktarini uygulamalarla kesin olarak belirledikten sonra guvenle kullanabilirsin tabii ki.

Ben zaten önce Ryzen Master uygulamasından mavi ekran ala ala doğru değeri bulmuştum hocam. Zaten tavsiye ettiğim şey de bu. Önce uygulamalar aracılığıyla doğru değeri bulup ardından BIOS'a girmek.

Geri
Yukarı