Linux'un Geleceği

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Destek gelse Linux ile Windows kapışır mı?
Bence şu anki haliyle bile Windows ile GNU/Linux kapışır fakat burada tek bir detay var, alışkanlıklar.
(Eskiden GNU/Linux ve masaüstü ortamları kötüydü fakat son zamanlarda kendini geliştirdi.)

İnsanlar alışkanlıkları yüzünden Windows'u bırakamazlar. Mesela, şu an sistemim GNU/Linux ile oldukça uyumlu çalışıyor.(Kapalı kaynak NVIDIA sürücüleri hariç.) Yine de Windows kullanıyorum, neden mi? Bilmiyorum.

Şöyle bir detay var ki düşük sistemli bir bilgisayarım olsaydı net GNU/Linux kullanırdım, birkaç gün sonra masaüstü bilgisayarıma erişemeyeceğim için düşük sistemli dizüstü bilgisayarıma geçeceğim ve bir süre boyunca GNU/Linux kullandığımı göreceksiniz.

Ayrıca o dizüstü bilgisayarım da GNU/Linux ile sorunsuz çalışıyor bu yüzden sonuna kadar GNU/Linux kullanıyorum ve Windows'un eksikliğini hissetmiyorum.

Son düzenleme:
Kimse alınmasın ama kullananların büyük kısmı neden veya nasıl kullandığını bilmiyor, kullanıyor ve "memnunum" diyor. İşletim sistemi amaç değil araçtır. Size ne yapmak istediğinize ve nasıl yapmak istediğinize göre yol sunar. Bu yüzden biri yetmeyince dualboot ile diğerine geçilebilir. Fanatikliğin lüzmu yok.

Linux'un geleceği ne parlak ne değil.

Bence şu anki haliyle bile Windows ile GNU/Linux kapışır fakat burada tek bir detay var, alışkanlıklar.
(Eskiden GNU/Linux ve masaüstü ortamları kötüydü fakat son zamanlarda kendini geliştirdi.)

İnsanlar alışkanlıkları yüzünden Windows'u bırakamazlar. Mesela, şu an sistemim GNU/Linux ile oldukça uyumlu çalışıyor.(Kapalı kaynak NVIDIA sürücüleri hariç.) Yine de Windows kullanıyorum, neden mi? Bilmiyorum.

Şöyle bir detay var ki düşük sistemli bir bilgisayarım olsaydı net GNU/Linux kullanırdım, birkaç gün sonra masaüstü bilgisayarıma erişemeyeceğim için çöp dizüstü bilgisayarıma geçeceğim ve 2 hafta boyunca GNU/Linux kullandığımı göreceksiniz.

Ayrıca o dizüstü bilgisayarım da GNU/Linux ile sorunsuz çalışıyor bu yüzden sonuna kadar GNU/Linux kullanıyorum ve Windows'un eksikliğini hissetmiyorum.
Bence şu an Linux bir ekibi olmadan bile "Binlerce Ekibi" olan Windows'a rakip. O yüzden Linux çok daha iyi.
Kimse alınmasın ama kullananların büyük kısmı neden veya nasıl kullandığını bilmiyor, kullanıyor ve "memnunum" diyor. İşletim sistemi amaç değil araçtır. Size ne yapmak istediğinize ve nasıl yapmak istediğinize göre yol sunar. Bu yüzden biri yetmeyince dualboot ile diğerine geçilebilir. Fanatikliğin lüzmu yok.

Linux'un geleceği ne parlak ne değil.
Hocam Linux'un sağlam bir ekip kadrosu yok Microsft şirketi gibi olsa geleceğin işletim sistemi.

Bir kullanıcı olarak benim Linux hakkında görüşlerim.

Öncelikle Linux, her şeyi değiştirmenize izin veriyor. Bu biz tipik kullanıcılar bir şey ifade etmese de kısaca özet geçeyim DDE bir ortamı, KDE ortamına dönüştürebilirsiniz. Yani denizi kara yapabilirsiniz.
Ne bilim başlata bastığınız da sol attan menü geleceğine ortadan falan gelir.
Özgür olduğunuzu ve her şeyin sizin elinizde olması çok hoş bir şey. Her dosyaya siz yetki veriyorsunuz.
Linux hızlı ve stabil diyemem, Elemantry OS berbat diyorlar ama Debian uçuyor mesela.
iPhone (iOS) ve kullanıcılarını ele almak isterim. Müzik yüklemek için bile bir bilgisayara ihtiyaçları var (fox FM'de varda ne kadar sağlıklı) çoğu kullanıcı Spotify gibi paralı uygulamalara
Yöneliyor. Yani iPhone diye hava attıkları şey aslında " KAPİTALLİSTLİĞİN EN MÜKEMMEL ÖRNEĞİ". Farkında olmadan sürünüyorlar ve sömürülüyorlar. Ama Android başka.

Şu an insanlar Linux'u"hacker şeysi, kod bilgisi lazım, oyun açmıyor" gibi bildiklerinden dolayı uzak duruyor. Bir kısmının varlığından haberi yok ve bir kısmı Windows, kullansa bile sadece bilgisayar diyor. Ben kullanıcı sayısını arttığını düşünmüyorum. Linux çok geliştiği aşikar. Ama insanların birçoğu bilgi amaçlı sosyal medya kullanmadığı için ( yargılamıyorum ) kapitalist ürünler daha çok ön planda olacaktır.

Ayrıca o kadar büyük bir topluluğu var ki bedava destek bile veriyorlar. Sizler milyarları döküyorsunuz Apple bi adaptör veriyor mu ki ? XD
Hmmm Apple Hater'i bende aldığım telefonda problem yaşadığım için Xiaomi Hater'i memnun oldum. Ayrıca 'spotify gibi paralı uygulamalara yöneliyor' derken ne yapsınlar? Tabii siz crackli APK dosyaları indiriyorsanız başka. Evet, Android özgürlük demek Android sonsuz bir açık dünya fakat Apple cihazınıza Android'deki kadar olmasa da Jailbreak işlemini uygulayarak yetkiler vermeniz mümkün. Zira gömdüğün şirketin yaptığı işletim sisteminin optimizasyonu daha iyi. Mesela şöyle bir örnek vereyim. Sen 6 GB RAM bulunan cihazınla Minecraft'ı akıcı bir şekilde oynuyorsan o adamlar 3 GB RAM bulunan cihazla da çok akıcı oynuyorlar. Diğer donanımların da önemli olduğunu biliyorum fakat Minecraft üzerinden örnek vermemin sebebi öncelikli olarak çok RAM yemesi. Dostum çöp olan bir şeyi harika bir yazılımla müthiş bir cihaz haline getirebilirsin yazılım her şeydir. Zira Android 10'un boşta 2,5-3 GB RAM yemesi çok can sıkıcı bir durum.(Apple Fan boyu değilim. İphone kullanmıyorum. Param yok. Ayrıca şunu da söylemeliyim ki Apple kullanıcılarının %60'nın popüler kültür kölesi olduğu için kullandığını biliyoruz.)

Hmmm Apple Hater'i bende aldığım telefonda problem yaşadığım için Xiaomi Hater'i memnun oldum. Ayrıca 'spotify gibi paralı uygulamalara yöneliyor' derken ne yapsınlar? Tabii siz crackli APK dosyaları indiriyorsanız başka. Evet, Android özgürlük demek Android sonsuz bir açık dünya fakat Apple cihazınıza Android'deki kadar olmasa da Jailbreak işlemini uygulayarak yetkiler vermeniz mümkün. Zira gömdüğün şirketin yaptığı işletim sisteminin optimizasyonu daha iyi. Mesela şöyle bir örnek vereyim. Sen 6 GB RAM bulunan cihazınla Minecraft'ı akıcı bir şekilde oynuyorsan o adamlar 3 GB RAM bulunan cihazla da çok akıcı oynuyorlar. Diğer donanımların da önemli olduğunu biliyorum fakat Minecraft üzerinden örnek vermemin sebebi öncelikli olarak çok RAM yemesi. Dostum çöp olan bir şeyi harika bir yazılımla müthiş bir cihaz haline getirebilirsin yazılım her şeydir. Zira Android 10'un boşta 2,5-3 GB RAM yemesi çok can sıkıcı bir durum.(Apple Fan boyu değilim. İphone kullanmıyorum. Param yok. Ayrıca şunu da söylemeliyim ki Apple kullanıcılarının %60'nın popüler kültür kölesi olduğu için kullandığını biliyoruz.)

Popüler kültürcü kardeşlerime selam olsun o zaman.

Mesela, şu an sistemim GNU/Linux ile oldukça uyumlu çalışıyor.(Kapalı kaynak NVIDIA sürücüleri hariç.) Yine de Windows kullanıyorum, neden mi? Bilmiyorum.
Şunu da eklemek istiyorum ki sistemimde dual boot var ve GNU/Linux'ta daha optimize olan veya Windows'ta sürücü gerektirip orada gerektirmeyen programları orada kullanıyorum.(Android Studio ve Platform Tools gibi.)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı