Lise bölüm seçimi

Hocam neredeyse tüm bölümlerde bir kaç gün ders aldım. Tek tek anlatmak gerekirse dil sınıfları normal insanlarla doludur. Pek bir eğlencesi veya ayrıcalığı yoktur, tek sorunları dil okuyup cidden kurtulacaklarını sanmalarıdır. Öyle bir şey yok, dil bileni alsalardı babam da giderdi yurtdışına. Eşit ağırlık bölümünde çok ciddi bir hedefin yoksa seçmeni önermem, okulun ne kadar boş, gereksiz, sıkıntı yaratacak tipi varsa toplanır büyük ihtimal. Sayısal için herkes zor der yapamazsın der ama uğraşırsan elbette yaparsın öyle deli dehşet bir zorluğu yok, saf göz korkutmaca. Sözel ise daha çok edebiyatçı ezberci tayfadan oluşur, benim içim bunaldı şahsen 2 günde. Sonuç olarak ben buradan sayısalı seçtim, siz de bu dediklerimi göz önünde bulundurabilirsiniz.

İlk önce hedefini belirle, bunun için Genç Tercih adlı site var alanlara göre sana bölümleri gösteriyo bunlara tek tek bak. Beğendiğin kafana yatan bölüm olursa onu seç bölüm diyorum alan değil. Alanı, o bölüm hangi alandaysa seçiceksin. Mühendislik bölümü sayısala giriyor sayısal seçmelisin örneğin. Dil seçiceksin mesela ama dilde ne yapıcaksın onu bilmen gerek. Nasıl olsa matematik 2 saat diye dil seçme.
Dile kafamın biraz yatma sebebi sayısalımın kötü olması ve farklı dilleri araştırmayı, öğrenmeyi sevmem. Yoksa iyi bir sayısalım olsa direkt sayısal bölümü seçmeyi düşünürdüm zaten.

Hayattan soğumuş sayılabilirim. Gelecek hakkında hiç bir planım ve hayalim yok. Yurtdışında rahat edebileceğim, Amerika, Almanya gibi yerlerde de o işle devam edebileceğim bir meslek istiyorum. Öyle bir meslek var mı araştırmadım fakat varsa ne olursa olsun o mesleğe yönelmeyi düşünüyorum. Bilginiz varsa var mı söylediğim şartlarda bir meslek ?
Emin ol senin yaşlarında bu forumun yarısı aynısını düşünmüştür. (Senden 2 yaş büyüğüm pek bir şey gördüğüm söylenmez benim de ama ben de o yaşlarda aynısını düşünüyordum.) Sonra herkes yurt dışına çıkıp kendini kurtaracaksa bu vatanı kim kurtaracak diye düşündüm. Üretimi kim yapacak? Tabii gitmek isteyenlere saygım sonsuz. Yaşam şartları zor ama ben kimsenin gitmesini istemem. Orada yaşam şartları kolay olduğu için sıradan bir asgari ücretli iş ile orada rahatlıkla hayatını sürdürebilirsin. Kasiyerlik, garsonluk vs. basit işlerle bile hayatını sürdürürsün. Sayısal derslerle aran varsa herhangi bir mühendislik dalı derdim. Yazılım/Bilgisayar/Makina/Elektrik-Elektronik mühendislikleri bunlar önü açık meslekler tabii de ülkemizde diploma almak hayli kolaylaştığı için kaliteli bir üniversite bitirmeye bak.

Hangi dersi seviyorsan ona git demeniz bana biraz saçma geldi. Sebebini açıklayacak olursam iyi bir üniversite kazanmaya çalışmaya çabalıyorsam hangisini sevdiğim, hangisinin eğlenceli geçtiği değil de hangisinde iyi olduğum, anladığım, sorularını çözebildiğim önemlidir bana kalırsa. Sevdiğim bir derste yeni nesil soruları çözemiyorsam sınavlardan düşük alıyorsam ne faydası olacak bana o dersin. Buna cevap olarak eminim ki kendini geliştirirsin olur biter diyeceksin. Kendini geliştirmek maalesef ki bana o kadar kolay gelmiyor. Bana kalırsa insanların ders yetenekleri doğuştan gelme gibi bir şeydir, mesela bazı insanların kafası sadece matematiğe basar diğer dersleri kötüdür, bazıları sadece sözelden anlar sayısalı asla anlayamaz.

Hangi dersi seviyorsan ona git demeniz bana biraz saçma geldi. Sebebini açıklayacak olursam iyi bir üniversite kazanmaya çalışmaya çabalıyorsam hangisini sevdiğim, hangisinin eğlenceli geçtiği değil de hangisinde iyi olduğum, anladığım, sorularını çözebildiğim önemlidir bana kalırsa. Sevdiğim bir derste yeni nesil soruları çözemiyorsam sınavlardan düşük alıyorsam ne faydası olacak bana o dersin. Buna cevap olarak eminim ki kendini geliştirirsin olur biter diyeceksin. Kendini geliştirmek maalesef ki bana o kadar kolay gelmiyor. Bana kalırsa insanların ders yetenekleri doğuştan gelme gibi bir şeydir, mesela bazı insanların kafası sadece matematiğe basar diğer dersleri kötüdür, bazıları sadece sözelden anlar sayısalı asla anlayamaz.
Örnek verecek olursam cidden geceden başlıyordum sabaha kadar zorluyordum kendimi matematiği anlamak için sınava hazırlanırken fakat çok düşük bir not almıştım. Fakat İngilizce dersi sınavına hiç çalışmadan girip 100 alıp çıkıyordum 8. sınıfta.

Yeni konular

Geri
Yukarı