Lise gereksiz mi?

Maalesef ülkedeki durumu görmek gerek..
Hocam orası öyle onda sorun yok ama o kişiler genellikle köyde büyümüş, 20 yaşında okuma yazma öğrenmiş insanlar. Benim babam İstanbul'da büyüdü ve ortaokul terk ama şuan kendisi 3 tane su şubesi sahibi ve hayatından da memnun. İlerde lise zorunluluğu gelince açıktan bitirdi hayatına devam etti.

Dostlar görüşlerinizi merak ediyorum. Lise 4'e gidiyorum ve staj zamanım meslek lisesiyim derslerden nefret ediyorum okulda öğrettikleri çoğu şey gereksiz bence. Bu yaşımıza kadar geldik bize bu sene Scratch öğretiyorlar çocuklar için programlama olan hocalar kafasına göre not vermesi saçma. Eğitim sistemi ayrıyeten her hocanın kafasına göre davranması. Sizce haksız mıyım, eğitim sistemi duzelmeli mi? Görüşlerinizi merak ediyorum.

Liseye özel bir yorum yapamam. Lise gerekli bir eğitim alanı.
İnsanı rezil de etmez vezir de etmez.
Üniversite o zaman size daha gereksiz gelecektir.
Şu an bütün sektörlerde çok lisans mezunu var. Bu nedenle artık ara eleman dediğimiz kısımda çalışacak adam kalmadı. Özel okulların artmasından sebep herkes kolayca lise okuyabiliyor veya kolayca üniversiteye gidebiliyor. İş tamamen paraya döndü. Herkes iyi eğitim alayım iyi okullardan iyi bölümleri okuyacağım derdine düştüğü için sektörde ara eleman kalmadı.
Makine sektöründe kaynak elemanı bir mühendisten kat kat daha fazla para kazanıyor.
İnşaat sektöründe operatör dediğimiz iş makinesi kullanan adam mühendisten daha fazla kazanıyor.
Uzun lafın kısası liseyi güzelce bitirip iş hayatına atılın. Başka türlü çarkı döndüremezsiniz.
Ben üniversiteye giderken teknik lise mezunu arkadaşım ben daha çalışmayacağım, stajdan doğru firmanın kadrolu personeli olacağım dedi. Ben üniversiteyi bitirmeden çocuk 1 araba 2 ev almıştı bile.

Haksızsın. Okumamak için kendinize sebep bulmayın. Üniversite mezunu olmayanlara bile adam gibi davranılmıyorken liseyi imkanı olup da okumamak cahilliktir.

Neden cahillik olsun ki? Bana göre ortaokuldan sonra öğretilenlerin hepsi boş, (mesleğinle ilgili bir ders varsa orasını karıştırmıyorum) ancak baktığında bu dersler senin hayatında hiçbir işine yaramayacak, aksine vaktini çalacak. Ha ortam diyorsan orası bambaşka zaten küfürler mi dersin, ahlaksızlık mı dersin, iğrenç şakalar mı dersin, ayrıca duyduğum bir olay daha vardı eskiden ne kadar doğru bilmiyorum ama lisedeki okulların tuvalet giderlerindeki borularından daha gelişmemiş bebekler bulunuyordu, yazarken bile tüylerim diken diken oluyor.

Eğitim sistemimiz, en azından ülkemizdeki sistemden hiçbir temel alınmaz sadece basit matematik, eğer iyi bir İngilizce hocanız varsa veya almanca öğrenmek iyi olabilir. Onun dışında yaşadığın ülkenin değerlerini bilmek için kendi dilin olan Türkçeyi ve çoğumuz müslüman olduğu için din kültürü dersleri iyi onun dışında bomboş okullarımız var aksini söyleyende kesinlikle haksızdır.

Ancak baktığında bu dersler senin hayatında hiçbir işine yaramayacak

Hocam zaten hayatının bir köşesinde kullan diye sana o dersleri göstermiyorlar. Bunları öğrenmenizdeki amaç beynini çalıştırabilir diye.
İnsan zekası durdukça değil çalıştıkça gelişir.
Kaldı ki hiçbir lise sana temelden başka bir şey göstermiyor.

Bence lise gerekli ama müfredat gereğinden ağır yabancıların üniversite sorularını biz çerez niyetine çözüyoruz niyese daha az bilim adamı çıkıyor ülkemizden.

Açık liselere geçiş kapanmış duyduğum kadarıyla, bundan dolayı evet sıkıntı yaratabilir. Ancak şunu bilin ki lise diploması olmayan adam belediye de çöpçü bile olamaz.

Lisenin 4 yıl olması çok saçma bir şey. En fazla 3 yılda bitecek konuları kısaltıp çok uzun sürelere yayıyorlar. Maksat gençler dışarıda gezmesin.

Hocam zaten hayatının bir köşesinde kullan diye sana o dersleri göstermiyorlar. Bunları öğrenmenizdeki amaç beynini çalıştırabilir diye.
İnsan zekası durdukça değil çalıştıkça gelişir.
Kaldı ki hiçbir lise sana temelden başka bir şey göstermiyor.

Dediğinizi anlıyorum ancak kastettiğim şey, buraya verilen zamanın aşırı fazla olması. Bende şu anda hafızlık yapıyorum, memnun değilim ancak mecburum gibi hissediyorum açıktan okuyorum ve derslerin ne kadar boş olduğunu bilsem de mecbur şekilde o derslere çalışmak zorunda kalıyorum. He hafızlık nasıl diyorsan okuldan daha kötü desem yeridir, gece 10'da yat sabah 5'te kalk bir daha uyku vaktin yok, günde en az 4-5 saat kuran çalışıyorsun ezber yapıyorsun başında nöbetçi hoca var sıkıysa sağına soluna bak ismin alınıyor, çıkış günü mesela cuma günü bakıyor hoca mütalada (4-5 saatlik çalıştığın dersin adı) gevşek çalışmış hop 3 4 saat çıkış cezası yiyorsun. Yani 12'de çıkacaksan 3'te 4'te çıkıyorsun bunları abartmıyorum çünkü yaşadım bazen cuma günü bazen cumartesi çıkıyorum ve pazar günü akşam 6'da orada olmam gerekiyor. Ve sanki hapishanedeymişiz gibi teneffüslerimizde top bile oynayamıyoruz düşün. Serbest olduğun bir zaman ama yasak, neden? Ses oluyor hocalar kızıyor :D

Geri
Yukarı