Lise mezununun yazılımda iş bulması

Burak C

Hectopat
Merhabalar. Meslek lisesi öğrencisiyim ve yeni mezun oluyorum. Bu yaz tecrübe olması açısından bir işe girmek istiyorum yazılımla alakalı.
.Net bilgim ve programlama temelim var. Fazla para almama gerek yok dediğim gibi kendimi geliştirmek istiyorum. Malum bu yıl staj da olmadı. Bizim süreç dolayısı ile. İş bulabilir miyim? Ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.

İş bulsan da asgari maaştan öteye gitmez büyük ihtimal. Mezuna bırak, iyi kötü bir üniversite tuttur 4 senede yazılımda kendini geliştirirsin işte o zaman Türkiye şartlarında konforlu, iyi maaşlı bir meslek için bir şansın olur belki.

İş bulsan da asgari maaştan öteye gitmez büyük ihtimal. Mezuna bırak, iyi kötü bir üniversite tuttur 4 senede yazılımda kendini geliştirirsin işte o zaman Türkiye şartlarında konforlu, iyi maaşlı bir meslek için bir şansın olur belki.
Bu sektörde kendini geliştirip işsiz kalmak biraz zor gibi ya her ne kadar türkiye şartlarında iş bulma zorluğu düşüncene katılsamda.

Freelance takilabilirsin; diplomaya degil yaptigin ise bakar insanlar.
Kurumsal firmalarin cogu icin diploma sart. IK elemesini dahi gecemezsin.
Eger cok tecruben varsa exception yapilabilir.

.Net bilginin . olması dışında bir sorun yok. O yüzden git eğitim programlarına katılıp hem kendini geliştir hem de sertifika al. Üniversite diploman olmadan bu halinle kimse senin eline iş vermez.

Sektörde bireysel olarak fark yaratabilirsen anında alırlar. Fakat daha yeni duruyorsun. Firmalar Lise mezunu almıyor. Bireysel gelişim şart.

Yazılımda iyi bir bilgi birikimin olduktan sonra emin ol diplomaya kimse bakmıyor. Ama dediğim gibi iyi bir bilgi birikimi. Kendi kendini geliştirebilirsen, çoğu kapı sana açılacaktır.

Mesleki açık lise üzerinden okudum, öğretmenler örgün eğitim gibi, eğitim vermiyordu. Şimdi bir yere girmeye kalksam, 100 tane program bilmemi isteyecekler. Ortada kaldım, bildiğim bir kaç programı'da unuttum. Ya askerden geldikten sonra, biraz puan yapıp, muhasebe gibi yerlere giricem, yada hamal gibi eşşek gibi çalışcam. Kaçarı yok artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı