Lise neden önemli?

mesedian1234

Picopat
Daha fazla  
Aklıma takıldı. Fen lisesine giden bir öğrenci de üniversitede, atıyorum, öğretmenlik okuyabilir. Düz liseye giden de kazanırsa okuyabilir. O zaman ne önemi var? Ha oraya gitmişiz, ha oraya. Ben anlayamıyorum yani neden?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aklıma takıldı. Fen lisesine giden bir öğrenci de üniversitede, atıyorum, öğretmenlik okuyabilir. Düz liseye giden de kazanırsa okuyabilir. O zaman ne önemi var? Ha oraya gitmişiz, ha oraya. Ben anlayamıyorum yani neden?

Hocam düz lisedeki arkadaşlarının zeka ve ahlak seviyesiyle fen lisesindekilerin farklı olmasından. Üzüm üzüme baka baka kararır.
kimse üstüne alınmasın genelleme yaptım

Kazanabilir ama fen lisesinde yada iyi bir lisede çevrende arkadaşlarında bir şeyler yapmak isteyen kişiler olur. Bu da seni etkiler. Ama sen düzenli çalışırsan ikisinde de kazanırsın. Düz liseden de tıp, hukuk, mühendislik vs. kazanan var. Yani bir yerde seninle beraber çalışacak arkadaş ortamı varken diğerinde seninle ders çalışıyorsun diye alay edecek insanlar olur ama olay her zaman sende biter.

Hocam aslında liselere genellikle puanla girildiği için yüksek puanlara sahip okullar çok "değerli" olarak görülüyor. Bu da bizim eğitim sistemimizin bir algısı maalesef. Halbuki aldığınız puandan daha düşük okullarda görebileceğiniz tek fark kişilerin almış oldukları puanlardan ötürü oluşan akademik profil farkı olacaktır. Şöyle bir örnek vereyim. TEOG sınavında 400 puan ve üzeri alan insanlar genelde tüm derslerde belli bir bilgi birikimine sahip insanlar. 400-300 puan arasıysa genel olarak sayısal derslerde pek temeli olmayan ancak diğer derslerde az da olsa bilgisi olan insanlardan oluşuyordu. Demek istediğim şey, böyle durumlardan dolayı ortaya çıkan akademik profil dışında okullar arasında artık pek bir fark olmadığıdır.
Ancak bazı okulların isminin bilinmesinin en temel sebebi uzun bir zamandan beri okul olmaları. Yani Çapa Fen lisesini mi size daha tanıdık gelir yoksa Abdüsselam Bezirgan Anadolu lisesi mi? Durum bundan ibaret, emin olun. O sınavların tek amacı sıralama yapmak. Bir şeyi de ölçecekse o da akademik birikiminizi ölçmektir, hiçbir şekilde zekanızı değil.

Hocam aslında liselere genellikle puanla girildiği için yüksek puanlara sahip okullar çok "değerli" olarak görülüyor. Bu da bizim eğitim sistemimizin bir algısı maalesef. Halbuki aldığınız puandan daha düşük okullarda görebileceğiniz tek fark kişilerin almış oldukları puanlardan ötürü oluşan akademik profil farkı olacaktır. Şöyle bir örnek vereyim. TEOG sınavında 400 puan ve üzeri alan insanlar genelde tüm derslerde belli bir bilgi birikimine sahip insanlar. 400-300 puan arasıysa genel olarak sayısal derslerde pek temeli olmayan ancak diğer derslerde az da olsa bilgisi olan insanlardan oluşuyordu. Demek istediğim şey, böyle durumlardan dolayı ortaya çıkan akademik profil dışında okullar arasında artık pek bir fark olmadığıdır.
Ancak bazı okulların isminin bilinmesinin en temel sebebi uzun bir zamandan beri okul olmaları. Yani Çapa Fen lisesini mi size daha tanıdık gelir yoksa Abdüsselam Bezirgan Anadolu lisesi mi? Durum bundan ibaret, emin olun. O sınavların tek amacı sıralama yapmak. Bir şeyi de ölçecekse o da akademik birikiminizi ölçmektir, hiçbir şekilde zekanızı değil.
Yanılıyorsun. Öncelikle söylediğin şey azımsanacak bir şey değil. Senin ne seviyede bir eğitim hayatın olduysa bir düşün, çok daha düşük başarıya sahip bir lisede okusaydın da aynı başarıyı yapabilir miydin?
İkincisi eğitim kadrosu gerek lisede gerek üniversitede bizim gibi oraları kazanarak geliyor. Senin çok isteyerek çalışarak kazandığın okulun öğretmenleride çalışarak belli şeyleri kazanarak geliyor. Sistem öğrenciler kadar sistematik olmasa da iyi okulun öğretmenide daha iyi.

TEOG sınavında 400 puan ve üzeri alan insanlar genelde tüm derslerde belli bir bilgi birikimine sahip insanlar.
O belirli seviye sokaktan adam çevirsen onda da olduğu için işe yaramıyor maalesef.
Yani Çapa Fen Lisesini mi size daha tanıdık gelir yoksa Abdüsselam Bezirgan Anadolu Lisesi mi?
Tabii ki de Çapa. Ama bu açıyla bakmak sizin hatanız. Ülkede süper ötesi tanınır olan okul sayısı bir kişinin parmaklarını zor geçer.
Olması gereken mezunları daha iyi yere giren hangisi diye bakmak. Bu da çoğunlukla puanla uyuşuyor.

Geri
Yukarı