Lise neden önemli?

Yanılıyorsun. Öncelikle söylediğin şey azımsanacak bir şey değil. Sen ne seviyede bir eğitim hayatın olduysa bir düşün, seni çok daha düşük başarıya sahip bir lisede okusaydın aynı başarıyı yapabilir miydin?
İkincisi eğitim kadrosu gerek lisede gerek üniversitede bizim gibi oraları kazanarak geliyor. Senin çok isteyerek çalışarak kazandığın okulun öğretmenleride çalışarak belli şeyleri kazanarak geliyor. Sistem öğrenciler kadar sistematik olmasa da iyi okulun öğretmenide daha iyi.
Yanılıyorsun dostum, durum artık böyle değil işte. Ben ilk ve ortaokulu aynı yerde okudum ve okulda ders hariç her şey vardı. PKK'lı insanlardan tutun da ülkücü insanlar vardı ve küçük olmalarına rağmen her haltı yiyorlardı. Hatta bu okul ismi fazlasıyla bilinen bir okuldu, bir sürü "ünlü" olarak bilinen insanın çıktığı bir yer. Öğretmenleri de zamanında çok iyiydi. Benim zamanımda her ne kadar eskisi gibi olmasa da "iyi" öğretmenler mevcuttu. Tabi bu öğretmenler ders anlatmak dışında çok iyiydi.
Böyle bir ortamda doğal olarak bir şeyler eksik oluyor. Benim için bu eksik olan şeyler sayısal derslerin temelleriydi mesela. Böyle bir okuldan çıkınca bir şey yapamayacağımı düşünüyordum açıkçası. Çünkü ne doğru düzgün bir eğitim aldım ne de iyi bir çevrem oldu. Ancak liseye geçtiğimde (beş tane lise değiştirdim) bunun yanlış olduğunu anladım. Benim gittiğim liselerin çoğunun puanı 400 bile değildi ve buna rağmen üçünde çok iyi bölümler kazanan insanlar oldu. Öğretmenler de fazlasıyla iyiydi. Tabi genç olmaları da bunun bir sebebi olabilir diye düşünüyorum.
Demek istediğim şey bu sınavların temel amaçlarının sıralama olduğunu unutmamanız. Çünkü sizi akademik profillerinize göre belli yerlere yerleştiriyorlar, zekanıza göre değil.
O belirli seviye sokaktan adam çevirsen onda da olduğu için işe yaramıyor maalesef.

Tabii ki de Çapa. Ama bu açıyla bakmak sizin hatanız. Ülkede süper ötesi tanınır olan okul sayısı bir kişinin parmaklarını zor geçer.
Olması gereken mezunları daha iyi yere giren hangisi diye bakmak. Bu da çoğunlukla puanla uyuşuyor.
Bu bilgi birikimi nasıl işe yaramıyor hocam? Bu insanlar o "bilgi birikimleri" sayesinde yüksek puanlı okullara yerleşemiyor mu? Yerleştikleri okullarda her türlü imkandan yararlanabilecekken bunu boşa da harcamıyorlar mı? En azından benim eski çevremdeki insanlar ciddi ciddi böyle yapıyordu bunu.
Olması gereken mezunların iyi yerlere girmesine sebep olan okullara bakmak değil, sıralama dışında hiçbir şeye yaramayan sınavların kaldırılması ve tüm bu okul kurumlarında eşit eğitimin bir an önce hayata geçmesi. Bu dediğim şeyler hayatı boyunca ders çalışmaktan başka bir şey yapamayan insanlar için anlamsız, zor ve istek dışı gelebilir. Bunu sakın hakaret ya da kötü bir şey olarak algılamayın. Ama durum bu şekilde.

Ekleme: Merkezi sınavlar yerine belli bölümlere özel sınavların, daha doğrusu yetenek sınavlarının, olması çok daha mantıklı bence.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı