Lise okumadan yazılımcı olunur mu?

Eğer çok sağlam problem çözme yeteneğin varsa, optimize ve stabil kod yazabiliyorsan, algoritma tasarımı ve kod mimarileri hakkında tecrüben varsa, GitHub'unda yüzlerce star ve fork almış Repo'ların, açık kaynaklı popüler projelerin var ise evet olabilirsin ve işveren diplomadan daha çok bunları göz önünde bulundurur.

Ama sadece kod yazıp derlemeyi öğreneceksen gerek yok onu zaten GitHub Copilot yapıyor. Her kod yazan kişiye yazılım mühendisi denmiyor, programcı deniyor.

Benim tavsiyem, liseyi bitirmen yönünde olur çünkü sadece diploma değil, problem çözme yeteneği, farklı bakış açıları gibi şeyler de kazandırıyor lise. Ama sorunun cevabı; eğer gerçekten kararlıysan ve bu işin sadece kod yazma kısmına değil, bütününe hakim olabileceğini düşünüyorsan lise şart değil.

Yazılım derslerini bitirene kadar lise mezunu oluyorum demek istediğim üniversite öğrencisi iken bulabilir miyim bir abim böyle işte çalışıyor.

Zamanla bitireceğim lisem bitiyor o zamana kadar üniversite öğrencisi iken bulmak mümkün mü?

Lise okurken düzgün bir okul seçemedim ortalamam ne kadar iyi olsa da kötü bir okula gittim ve nakil aldıramadım bende açığa geçme kararı aldım 1-2 yıla lisem bitiyor.

Matematik konusunda bayağı iyiyim lisedeki tüm matematiğe hakimim hepsine olmasına bile yarısından çoğuna yakında okulumda bitiyor üniversiteyi açık öğretim ile okumayı tercih edeceğim.

Açık öğretimde olduğum için liseye başlar isem 2-3 yıl kaybım olacak.
Açıkta değilsin sanıyordum. Açığa geçmek bence zaten daha iyi. O zaman sadece günlük 1-2 saat çalış diyebilirim. Aslında güzel bir işe yarayan kursta iyi olur ama kurslar hakkında pek iyi şeyler duymadım.

Eğer çok sağlam problem çözme yeteneğin varsa, optimize ve stabil kod yazabiliyorsan, algoritma tasarımı ve kod mimarileri hakkında tecrüben varsa, GitHub'unda yüzlerce star ve fork almış Repo'ların, açık kaynaklı popüler projelerin var ise evet olabilirsin ve işveren diplomadan daha çok bunları göz önünde bulundurur.

Ama sadece kod yazıp derlemeyi öğreneceksen gerek yok onu zaten GitHub Copilot yapıyor. Her kod yazan kişiye yazılım mühendisi denmiyor, programcı deniyor.

Benim tavsiyem, liseyi bitirmen yönünde olur çünkü sadece diploma değil, problem çözme yeteneği, farklı bakış açıları gibi şeyler de kazandırıyor lise. Ama sorunun cevabı; eğer gerçekten kararlıysan ve bu işin sadece kod yazma kısmına değil, bütününe hakim olabileceğini düşünüyorsan lise şart değil.

Bu alanda kendimi mümkün olduğu kadar ileri taşımak istiyorum tüm dilleri öğrenmek hakkında bir hedefim var ve küçüklükten beri Discord bot tarzı şeylerle uğraşırım yani hafiften 3 5 bilgim var bu işi ileri taşıyabileceğim kadar taşımak istiyorum ve aynı zamanda lisemi ve üniversitemide bitiriceğim.

Açıkta değilsin sanıyordum. Açığa geçmek bence zaten daha iyi. O zaman sadece günlük 1-2 saat çalış diyebilirim. Aslında güzel bir işe yarayan kursta iyi olur ama kurslar hakkında pek iyi şeyler duymadım.

Bir kurum buldum cuma günü gidip bakacağım bu hep hayalimdi yıllardır ufak tefek kod olur veya tasarım edit tarzı şeylerle uğraşırım ama her zaman yazılımcılık kafamda kalmıştır şimdi hayalimi gerçekleştirmek için yola çıkacağım yolumda başarılı olucağımada eminim.

Geri
Yukarı