Lise okumadan yazılımcı olmak

Yazılımcı biraz tuhaf bir kelime değil mi? Örneğin Kitap-çı kitap yazan kişi değil kitap satan kişi. Yazılım-cı da yazılımı üreten kişi değil birilerinin ürettiği yazılımın satış hamallığını yapan kişi olabilir. Yani lise okumadan anca yazılım mühendislerinin getir götürünü yapmak demek galiba "yazılımcı".

Yazılımcı biraz tuhaf bir kelime değil mi? Örneğin Kitap-çı kitap yazan kişi değil kitap satan kişi. Yazılım-cı da yazılımı üreten kişi değil birilerinin ürettiği yazılımın satış hamallığını yapan kişi olabilir. Yani lise okumadan anca yazılım mühendislerinin getir götürünü yapmak demek galiba "yazılımcı".
Valla forumdan biri benimle tartışırken açıklamamdan yazılımla uğraştığımı görüp beni aşağılamak için "klavyede tepinmeye devam et" demişti :D Gördüğüm en iyi yazılımcı tanımı o sanırım o yüzden çok da irdelememek lazım.

Hocam Yazılımcı olabilmek için en az B2 Seviye İngilizce yeterli mi peki?
Bunun seviyeyle pek bir ilgisi yok hocam, terim kelimeler var bilmeniz gereken. Bu kelimeleri bildikten sonra grammer çok olmasa bile az çok anlarsınız. Mesela benim İngilizcem gayet iyidir ama hiç göz atmadığım ekonomi sınavına girince oradaki terimleri bilmediğim için doğal olarak soruları bile anlamadım. B2, C1 gibi seviyelere göre kendinizi sınıflandırmanıza gerek yok.

Hocam yazılımcı olabilmek için en az B2 seviye İngilizce yeterli mi peki?

Hocam birkaç kere başlamayı düşündüm indirdim denedim denedim olmadı.
Muhtemelen yeter :D

Bunun seviyeyle pek bir ilgisi yok hocam, terim kelimeler var bilmeniz gereken. Bu kelimeleri bildikten sonra grammer çok olmasa bile az çok anlarsınız. Mesela benim İngilizcem gayet iyidir ama hiç göz atmadığım ekonomi sınavına girince oradaki terimleri bilmediğim için doğal olarak soruları bile anlamadım. B2, C1 gibi seviyelere göre kendinizi sınıflandırmanıza gerek yok.
Yani hocam dediğiniz şekilde terimleri bilmek hiçte zor değil. Tek cümle içerisindeler zaten.

Yani hocam dediğiniz şekilde terimleri bilmek hiç de zor değil. Tek cümle içerisindeler zaten.
Hocam o kadar da kolay değil aslında. Bazı kelimelerin tanımı gerçekten kafa karıştırıcı olabiliyor. Mesela yıllardır kullanmama rağmen biri gelip rastgele "API'ın tanımını yap" dese örnek vermeden yapamam herhalde. Bir de yazılımda ilerledikçe dallanmalar arttığı için terimler de eksponansiyel olarak artıyor.

Hayat işten ibaret değil. Sonra biyoloji bilmeden evrimi reddedenler, fizik bilmeden dünya düz diyenler, tarih bilmeden Osmanlı övenlerle doluyor ortalık.

İyi yazılımcının en önemli özelliği problem çözme becerisi ve algoritma hayal edebilme yetisidir. Bunun için de matematik ve fizik bilmek şarttır

Geçen sene 9493 kişi bilgisayar müh. ve yazılım müh. Bölümlerinden mezun olmuş. Son 2-3 senedeki kontenjan arttırımlarından dolayı bu sayı belki de 2 katına çıkacak. Bu sayıya endüstri, elektronik, matematik, fizik müh. vb. bölümlerden mezun olup yazılım alanına kayanlar dahil değil bile.

Şimdi siz şirketinize bu işin matematiğini, donanımını, mühendislik disiplinini almış bir kişiyi mi işe alırsınız yoksa alaylı bir yazılımcıyı mı?

Burada alaylı yazılımcıları yermeye çalışmıyorum sakın yanlış anlaşılmasın ama ülkemizde bir unvan fetişizmi var unutmayın.

Geri
Yukarı