Lise okumadan yazılımcı olmak

Daha bölümü bitiremeden bırakıyorlar zaten :D Ama işte gerçekten isteyenlere de engel oluyorlar sıralama yönünden.
Bu sebeple yazılım mühendisliği gerçekten isteyen kişiler kendini toparlamalı ve vaktinin büyük bir kısmını YKS'ye ayırmalı. Kaldı ki yazılım mühendisliği sıralamaları 30k ile 200k arası değişiyor ama 2-3 sene sonra ne olur kim bilir.

Yahu bu kişi hadi üniversite okudu diyelim bölümü bitirdi şirkete girdi diyelim. Sonuçta bu kişiden bi' beklenti olacak. Tak! Verecekler bu kişiye matematik&yazılım çukurunun en dibinden alınmış bir proje. İlk önce şirket içinde bu projeyi yapamayacağı için mobing, sonra pişmanlık duygusu, depresyon, istifa...
Kendi kuşağım diye demiyorum, ben de dahil olmak üzere bizim nesilde istifa olayı çok çok daha yaygın olacak gibime geliyor. Gerçekten baskıya ve strese tahammülümüz kalmadı. Matematik bilmeyen çakma yazılımcılar şirketten şirkete gezer durur artık.

Hocam maalesef gereksiz kişilerin tercih etmesi puanları çok yükseğe çekiyor. Belki 100(örnek) nete iyi bir yerde okuyabilecekken orta seviye anca tutmaya başladı.
Valla hocam bu sene kimse tıp yazmadı diye ben istediğim bölümü kazanamadım öyle söyleyeyim. Herkesin bir anda mühendis olası geldi. Bunda tabi kimseye suç atamam sonuçta isteyen istediğini yazar, ben zaten Türkiye'de okumak istemediğim için sınava adam akıllı çalışmadım bile, lise mezuniyetime bile gitmedim öyle söyleyeyim. Fakat sorun şimdi bu sonradan mühendis olmak isteyen arkadaşlar neyle karşılaşacaklarından eminler mi bilemiyoruz. Belki de harbiden bilgisayar mühendisliği yazan birçok kişi "abi geleceğin mesleği diyolar" kafasıyla yazdı. Bu ileride sıkıntı doğurabilir.

Hocam liseyi okumazsanız büyük projeleri bırakın karekök hesaplama makinesi bile yapamazsınız.

Kendi kuşağım diye demiyorum, ben de dahil olmak üzere bizim nesilde istifa olayı çok çok daha yaygın olacak gibime geliyor. Gerçekten baskıya ve strese tahammülümüz kalmadı. Matematik bilmeyen çakma yazılımcılar şirketten şirkete gezer durur artık.

Valla hocam bu sene kimse tıp yazmadı diye ben istediğim bölümü kazanamadım öyle söyleyeyim. Herkesin bir anda mühendis olası geldi. Bunda tabi kimseye suç atamam sonuçta isteyen istediğini yazar, ben zaten Türkiye'de okumak istemediğim için sınava adam akıllı çalışmadım bile, lise mezuniyetime bile gitmedim öyle söyleyeyim. Fakat sorun şimdi bu sonradan mühendis olmak isteyen arkadaşlar neyle karşılaşacaklarından eminler mi bilemiyoruz. Belki de harbiden bilgisayar mühendisliği yazan birçok kişi "abi geleceğin mesleği diyolar" kafasıyla yazdı. Bu ileride sıkıntı doğurabilir.
Katılıyorum hocam herkes para yazılımda kardeşim diye diye mesleği bitircekler

Bu kafadaki insanlar sektörde başarısız olacaklar zaten hocam.

Büyük ihtimal öyle olacak hocam ben yazılım öğrenmeyi denedim bana göre olmadığını anlayıp kendi sevdiğim konuya yöneldim para var deyip zorlaya zorlaya yazılımcı olup başarısız olmaktansa hiç olmamak daha iyi.

Hocam ingilizce öğrenemeden yazılımcı olamazsın.

Geri
Yukarı