Lise Ortamı Nasıl?

Gittiğin lise anadolu değil de, meslek ise 4 yıl sürecek kötü hayatının ilk senesine hoş geldin diyebilirim. Gerçi karakterine bağlı. Ben cıvık, çocuksu, serseri ortamlardan nefret ettiğim için asla sevmedim, ısınamadım. Sessiz, genelde ciddi ve kimseye zarar olmayan bir tipim. Sende belirttiğim ortam içindeysen veya onları seviyorsan, bu senin için sıkıntı teşkil etmez zaten. Ha eğer benim gibiysen, 4 yıl kurtulmak isteyeceğin hayatının ilk senesine yeniden hoş geldin.
Hocam ben meslek lisesindeyim. Her çeşit insan var. Okul'da yeterince serseri takılan "keko" dediğimiz tipler fazlasıyla ve fazlasıyla var. Lavabo desen sigara dumanından girilmiyor bile. Koridor'da birisine ters baksan hemen tartışma çıkar sonrada kavga. Bu durumlara artık alışmışım ben ve kesinlikle de keşke biraz çalışıp ta anadolu lisesine falan gitseydim diyorum bazen. Meslek lisesini önermiyorum ben.

Öncelikle ortam gittiğin okula göre değişecek fakat ortamı anlamanın en basit ve en tuhaf yolu okulunun taban puanına bakmak. 350 üstündeyse genelde ortam gayet güzel oluyor benim şuan ki okulum birazcık kötü bir durumda fakat okuldan mutlu olup olmadığımı sorarsan gayette mutluyum... Birkaç önerim var:

1. Sakın sigara vb. şeyler içme kesinlikle uzak dur.
2. Okulda üst sınıflar senden para isteyecekler kesinlikle verme ve onları idareye bildir.
3. Kız işine hiç girme.
4. Çıkışta gel vb. tartışmalara girme lise ortaokul gibi değil lisede disiplin üst noktada yer alıyor.
5. Derslerine iyi çalış.
6. Öğretmenlerin ile iyi geçinmeye çalış.
7. Arkadaşlarınla iyi geçin ortam kurmaya özen göster.
Bonus: Sınıfta kalma. 2 sene kalma hakkın var (bir sınıfta) ve en çok kişinin kaldığı sınıf 9. sınıftır dikkatli ol.

Hocam ben meslek lisesindeyim. Her çeşit insan var. Okul'da yeterince serseri takılan "keko" dediğimiz tipler fazlasıyla ve fazlasıyla var. Lavabo desen sigara dumanından girilmiyor bile. Koridor'da birisine ters baksan hemen tartışma çıkar sonrada kavga. Bu durumlara artık alışmışım ben ve kesinlikle de keşke biraz çalışıp ta anadolu lisesine falan gitseydim diyorum bazen. Meslek lisesini önermiyorum ben.

Evet, ben yine üşendiğim için biraz insaflı yazdım hocam. Aslına bakarsanız, hayatta genelde yaptığım hiç bir şeyden pişman olmayan adamım. Lakin bu sefer oldum, büyük oldum. Keşke oturup TEOG'a çalışsaydım da, adam gibi anadolu lisesine gidip cefasını çekseydim diyorum. Her gün bir kez daha pişman oluyorum. Açığa geçmeyi bile düşündüm ama bu çözümden çok daha kötü yerlere çekiyor. Ah, aptal kafam. 8. sınıf soruları, konuları o kadar kolay iken oturup çalışsaydım keşke. Şimdi o yıllardaki bazı arkadaşlarımla karşılaşıyorum. Ne güzel puanları almışlar, gayet memnunlar.

Bu yazımı okuyup, sınava girecek küçük arkadaşlar varsa; önerimi dikkate alın! Oturun çalışın, test felan çözün. Bir süre oyun oynamasanız, ufak zevklerinize ara verseniz bu sizin yararınıza olur. Genelde anlamazlar bizi de, 2 hafta gelip okusunlar bakalım. Ben de 8. sınıftayken, ne olacak ki derdim; okul okuldur derdim. Değilmiş. Okul var, okul var (!)

Akışına bırak. Temennin iyi bir okula girebilmek olsun. His yoksa kız işlerine çok girmemeni öneririm. Üzerler.

Kız meselesine gelir isek; sütünü iç der geçerim. Dostum, bir düşün. Hadi diyelim bir kız arkadaşın oldu o yaşında. Eee? Bu olayın sana getirisi, ekstrası, artısı ne söyler misin bana? Ayrıca, o yaşta olan kızların genelinin yaptığı ettiği hareketleri görüyorum; ulan diyorum "Hiç mi düşünmüyorsunuz dışarıdan nasıl görünüyorum acaba?" diye. Dolayısıyla, aptal boş işleri bırakıp derslerinize, iyi dostlar kazanmaya odaklanın. Ha bu dostlar ille erkek olsun demiyorum, saçmalık olur zaten bu. Kız dostlar edinin, kız arkadaş edinme o yaşında, gerek yok.

Şahsen meslek lisesinde okuyordum, ama açıktan okumaya başladım. Neden mi? hocaların tavrı hoşuma gitmiyor, sınıftaki 2-3 aptal yüzünden ders dinlenmiyor, sürekli kavga herkes birbirini dövme peşinde. Onlarla mı uğraşacaksın yoksa derslerinle mi? ayrıca sabah kalkıp gitmekte zor geliyordu şahsen benim nedenlerim bunlardı, ama sen bırakmayacağım dersen ve meslek lisesine gidersen çok zorlanacaksın, her anlamda.. TEOG'a çok çalışmalısın.

Şahsen meslek lisesinde okuyordum, ama açıktan okumaya başladım. Neden mi? hocaların tavrı hoşuma gitmiyor, sınıftaki 2-3 aptal yüzünden ders dinlenmiyor, sürekli kavga herkes birbirini dövme peşinde. Onlarla mı uğraşacaksın yoksa derslerinle mi? ayrıca sabah kalkıp gitmekte zor geliyordu şahsen benim nedenlerim bunlardı, ama sen bırakmayacağım dersen ve meslek lisesine gidersen çok zorlanacaksın, her anlamda.. TEOG'a çok çalışmalısın.

Al bir de burdan vur... Konu sahibi, oku bunları dostum. Dikkate al! Görüyorsun, nasıl pişmanız, pişmanlar. Otur ve çalışabildiğin kadar sınavına çalış. Şimdi ki gibi düşünebilseydim o zamanlar, sayılarca test kitabı bitirirdim. Ayrıca, sakın konular zor şu bu gibi bahanen olmasın. Bende öyle diyordum, şuan o konular o kadar kolay geliyor ki gözüme. Şuan ki konular ile karşılaştırıldığında, inan çok kolay. Ki, artık EBA vs. gibi bolca site mevcut anlamadığın konuları gir ve tekrar et.

Dün tarih sınavı olmuştuk, öyle kötü geçti ki. Bu arada, 10. sınıfım. Kötü geçmesinin temeli, hocanın kötü olması. Adam tarih öğretmeni sözde ama gel bir de anlattığı dersi gör! Ne bir uygulama var, ne bir şey. Anlatıp geçiyor...

Meslek lisesinin dezavantajlarını anlat anlat bitmez. Yaşadığımın pişmanlığı sende yaşama diye yazıyorum, yazıyoruz bunları. Çalış sınavına, kazan yüksek taban puanlı bir liseyi. Yeni, güzel sıralar. Temiz tuvaletler. Okulun kendine ait güzel okul kıyafetleri... Mis.

Al bir de burdan vur... Konu sahibi, oku bunları dostum. Dikkate al! Görüyorsun, nasıl pişmanız, pişmanlar. Otur ve çalışabildiğin kadar sınavına çalış. Şimdi ki gibi düşünebilseydim o zamanlar, sayılarca test kitabı bitirirdim. Ayrıca, sakın konular zor şu bu gibi bahanen olmasın. Bende öyle diyordum, şuan o konular o kadar kolay geliyor ki gözüme. Şuan ki konular ile karşılaştırıldığında, inan çok kolay. Ki, artık EBA vs. gibi bolca site e bmevcut anlamadığın konuları gir ve tekrar et.

Dün tarih sınavı olmuştuk, öyle kötü geçti ki. Bu arada, 10. sınıfım. Kötü geçmesinin temeli, hocanın kötü olması. Adam tarih öğretmeni sözde ama gel bir de anlattığı dersi gör! Ne bir uygulama var, ne bir şey. Anlatıp geçiyor...

Meslek lisesinin dezavantajlarını anlat anlat bitmez. Yaşadığımın pişmanlığı sende yaşama diye yazıyorum, yazıyoruz bunları. Çalış sınavına, kazan yüksek taban puanlı bir liseyi. Yeni, güzel sıralar. Temiz tuvaletler. Okulun kendine ait güzel okul kıyafetleri... Mis.
Açıkçası pişman değilim, öneri yapıyorum. Lise zaten öyle böyle bitiyor acısıyla tatlısıyla. Ama yaptığı basit hatadan 4 yılı zehir gibi geçmesin diye öneri yaptım.

Uzaktan gördüğüm kadarıyla kız işlerinin pek bir getirisi olmuyor. İlk başlarda iyi başlar ama sonradan keşke olmasaydı da canımı sıkmasaydı falan dersin. İyi başlayıp ve iyi gidenler var mıdır ? Elbette vardır ama dediğim gibi benim gözlemlerim bu şekilde.

Açıkçası pişman değilim, öneri yapıyorum. Lise zaten öyle böyle bitiyor acısıyla tatlısıyla. Ama yaptığı basit hatadan 4 yılı zehir gibi geçmesin diye öneri yaptım.

Dostum, senin mesajını baza aldım sadece. Sana bir lafım yok. Soracağım sorular olacaktı. Kaçıncı sınıfta geçtin açığa? Geçmeli miyim, önerir misin?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı