Lise Yıllarında Ateist Olmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Utku Akyol

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Sivas/ Divriği
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, nerdeyse geçen yıla kadar olan Allah inancım sanki bu yıl gitmiş gibi. Okuduğum, gördüğüm şeyler bana saçma geldi. Zaten daha önce namazım ya da oruç tuttuğum olmadı ama inancım vardı. Sanki artık oda yok. Çevrem dindar insanlarla çevrili. Şu an yaşım 16. Sizce düşüncelerim değişir mi?

Merhaba arkadaşım. Neredeyse aynı yaşta sayılırız. İnancının zayıflamasın da veya yok olmasında seni ne etkiledi? Örneğin okuduğun veya gördüğün ne sana saçma geldi ve inancın zayıfladı/yok oldu? Bunları açarsan sevinirim. Düşüncelerin değişebilir, bizler sana yardımcı olabiliriz, çevren sana yardımcı olabilir, ama en önemlisi herşeyin açıklaması bulunan Kuran'ı Kerim sana yardımcı olabilir. Aklına takılanları sor burada bize, ben de elimden geldiğince sana yardımcı olmaya çalışırım.

Baskı uygulanmadığı sürece çevren seni etkilemez diye düşünüyorum. Hayatında her şey yolunda gidiyorsa, inanca ihtiyacın da olmaz. İnancını canlı tutmak için müdahalede bulunmazsan yavaş yavaş yok olur. Senin durumun bu olabilir de olmayabilir de. Tahmin ve bildiklerime dayanarak yazdım.

Kendiniz hiç namaz, oruç gibi ibadetleri yapmadığınızı söylüyorsunuz. Hiçbir dini faaliyet de bulunmazsanız soğursunuz tabii. Ama eğer durumdan memnuzsanız devam edin, değilseniz yarın Cuma var. Cuma'ya gidin belki dönersiniz.

Ben de senin yaşlarındayken ateist oldum. Düşüncelerin, fikirlerin elbette değişebilir. Dindar bir ailem var fakat 'Ya Allah varsa' mantığıyla değil de sorgulama, merak etme mantığıyla gidiyorum. Sorgulamaktan korkan beyinler şartsız şurtsuz inanmayı seçerler. Dindar bir çevren varsa 'ateist' kelimesi onlara öcü gibi gelecektir, kaldı ki ateist kelimesinin kelime anlamını tanımlayamayan bir sürü insanla karşılaşacaksın. Kötü kalpli olduğun düşünülecek, inancı olmayanın merhameti de olmaz gibi bir bakış açısıyla yaklaşacaklar. Önemli olanın din değil vicdan, ahlak olduğunu ise çok azı anlayacak. O yüzden kötü bir şey yapıyormuş hissine kapılma; araştırmaya, sorgulamaya devam et. Mantıklı olan inanmaksa inanırsın, yoksa reddedersin. Senin araştırmalarla varacağın sonuç gösterecek bunu.

Bir insanı Dinden uzaklaştıran en önemli şey, çevresindeki çakma dindarlar maalesef. Ateist değilim fakat bu tiplerle karşılaştıkça, muhabbetim oldukça sorgulamaya başlıyorum neredeyse. Bazıları gerçekten abartıyor ve soğutuyor insanları.

Ben 12 yaşında ateist olmuştum. 16 yaşında ateist olmanın kötü bir yanı yok, yardıma ihtiyacın falan da yok. Kendi kararlarını kendin ver, iki görüşüde karşılaştır sana mantıklı gelen ile yoluna devam et derim. Bu arada Richard Dawkins'i takip etmeyi unutma :)

@Hello

Namaz kılmamakla, oruç tutmamakla ateist olmanın pek bağlantısı yok. Kendimden örnek vermek gerekirse, camide uyuduğumu hatırlıyorum yazın, sabah namazlarına bile gitmek istiyodum sonra işler değişti.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı