Lisede beni nasıl bir ortam bekliyor?

Lise ve üniversite de ortam nasıldır gibi meseleler eski de kaldı. Asıl konu iş hayatına atıldığında girebileceğin bir iş kaldı mı, işe girsen de orada tutunma şansın var mı, hadi işte tutundun ama bu kadar maaşla ne kadar sadece bir çalışan mı olursun, yoksa evinden işine giderken mutlu bir çalışan mı olacaksın gibi gibi. Allah tüm gençlere iş hayatında yardım etsin. Sizlere memleket olarak güzel bir çalışma ortamı bırakamadık. Insallah sizler ve sizin nesil bizim neslin yaptığı hataları yapmaz.

Olur dostum, nitelikli diye IQ sınırı koymuyorlar. İti olur kopuğu olur, ilaç satanı olur. Potansiyel tecavüzcüsü, katili olur.

Bu ortamlara girebilirsin ancak onlara uyma, ne tür insanlar karşına çıkacak hayatında görmen için bir tecrübe olsun. Bunun dışında millet ne yapıyorsa onu yap, farklı olacağım diye şebek olma sınıfta.

Zeka beraberinde karakter ya da iyi kişilik özelliklerini beraberinde getirmiyor. Millet ne yapıyorsa onu yapmanız mantıklı değil, misal ortamınız sigara içiyor diye içmek zorunda değilsiniz. Aptallıktır ortama yaranabilmek ya da vakit öldürmek için sigaraya başlamak ama zeki insanların bile düştüğü bir tuzaktır. Şebek olma konusuna katılıyorum, ilgi görmek için çaba göstermeyin, kendiniz olun, kendinizden utanmayın.

Ortaokuldan liseye geçmek üniversiteye geçmek gibidir. Hem ergenliğinin doruklarını yaşayacağın yılları geçireceksin, hem de adım adım kendini keşfetmeye başlayacaksın. Liseden üniversiteye geçmek ise tarif edilemez. Kendini bambaşka bir dünyada bulursun :) Pek fazla pısırık olma yeter. Aşırıya kaçmadan özgüvenli takıl ve akışına bırak.

Ders konusunda;

Öncelikle düzenli çalışmazsan not konusunda güzel bir çakılış yaşayacaksın. Ben 90-95'lerden 80-85'lere düştüm. Ama ben 8. sınıfta köpek gibi çalışıyordum 1. sınıfta salmıştım. Daha sonra 2. sene çalıştım 90'lara çıkarttım yine.

Öğrenci ortamı;
Ben şahsen ortaokulda asosyal bir çocuktum. Liseye geçtiğim hafta 5 kişilik bir arkadaş çevresi oluşturduk. Daha sonra her hafta sonu bir yer gezmeye başladık. Okuldaki ortam güzel. Kimse kimseye durduk yere bir şey yapmıyor. El kol şakası yok. Muhabbet sarıyor.

Öğretmen-öğrenci ilişkisi;

Öğretmenler çok kafa insanlar. Aynı arkadaşımızla konuştuğumuz gibi konuşabiliyoruz. Çok saygılı ve temiz insanlar. Öğrencileri ciddiye alıyorlar. Aynı yaşıtları gibi.

Okul tipi;

Eğer koleje falan gitmediysen orta okulda dev bir Level up yaşayacaksın. Benim gittiğim okul %7'lik bir okul. Gerçekten görünümü ve içi çok güzel. Zaten benim gittiğim okul beş para etmiyordu o yüzden şu an okul saray gibi geliyor :D.

Matematik;

Matematik kolay başlayıp zorlaşacak. Başta bu ne lan diyeceksin sonra of ya ben yapamıyorum a doğru kayacak. O yüzden baştan sıkı çalış. Ben çalışmadım 2. sene 1 çalışacağıma 3 çalıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı