Lisede zorbalığa uğruyorum

Kardeşim yok bıçak sapla, kır ağzını burnunu diyenler büyük ihtimalle vasıfsız arkadaşlar. Bu tarz zorbalar hep olacak. En iyisi ciddi ciddi bu konuda onlarla konuşman. Sesin titremesin ama kendinden emin konuş. Bahçede yanlarına git otur. Benimle bir probleminiz mi var çözemedim ben de. Hoş mu böyle aşağılayıp vurmalar falan de halledin konuyu el sıkış arkadaş ol sonra. Saygılarını kazandıktan sonra ne dersen yapar o tipler. Genel olarak arkadaş çevren zaten 4-5 kişiden oluşmasın. Lisedesin olabildiğince aktif ol. Üniversite de öyle ortam bulamazsın. Okul ya da sınıf değiştirmen de bu tarz şeyler olmayacağı anlamına gelmez. Hangi şehirde okuyorsun?
Ankara da okuyorum
Sevgili kardeşim,

Öncelikle özgüvenini toplayıp ve çevrendeki en yakın dövüş sanatları salonuna gitmeni öneriyorum. Kickbox bu konuda çok etkilidir. Hem fiziksel hemde mental olarak seni çok ileri taşıyacaktır. Kimseye de bahsetme kickbox sporu yaptığını.. çocuklar içinse bu süre zarfında olabildiğince göz teması kurma bu dönem ve uzaklaş. Kickbox'a eğer hemen başlarsan bu dönem, ardından gelen yaz ve okullar açılana kadar disiplini elden bırakmaz aktif olarak devam edersen bir sonraki güz dönemi başında bu arkadaşlara karşı gerçek manada kendini savunabilirsin. Kavga et demiyorum kendini savun.. ama kavga kaçınılmaz olduğunda ilk yumruğu atan sen ol ve kazan. Emin ol o harekette o kişileri caydıracaktır ve uzak tutacaktır. Bu kara kafaların yoğun olduğu semtlerde büyüdüm. Hayatımda hep olan spor sayesinde zorbalığa uğratmaya çalışan kişilerin korktuğu ve uzak durduğu kişi oldum. Efendiliğinden ödün verme ama kendini de ezdiren olma.

İyi haberlerini bekliyoruz.. :)

Örn; İstanbul/Sultangazi/ Esentepe, Gazi mahallesi ve Gaziosmanpaşa/ Karayolları, Sarıgöl vs.
2 haftadır düzenli Spora gidiyorum. Sırf şunlara karşı sinirimden. Yorumun için teşekkür ederim

Aynı olayı ben yaşamıştım. Bir kaç sözlü dalaşmadan sonra direkt fiziksel olarak saldırmışlardı o yüzden seni anladığımı düşünüyorum. Öncelikle bu tür insanların laftan anladığını pek düşünmüyorum çünkü ben çok denedim fakat eninde sonunda kavga ile bitti. Sana önerilerimi söyleyeyim.

1) Rahatsızlığını, şikayetini somut delillere dökeceksin. Bu şu demek; Alacaksın eline bir A4 kağıdı şikayetini yazacaksın sonra bunu müdür yardımcısına vereceksin karşılığında belgeyi kabul ettiğine dair bir kanıtta alacaksın (kaşe, imza vb). Eğer belgeyi kabul etmez ise ailenle beraber okula geleceksin o zaman seve seve kabul edecektir zaten. Bunları neden söylediğimi birazdan anlayacaksın.

2) Şikayet dilekçeni verdikten sonra hala olay çözülmedi ise polise gidip durumu anlatacaksın orada da yazılı olarak rahatsız edildiğine, taciz edildiğine dair bir delil oluşacak. Genellikle bu maddeden sonra olay çözülmüş olur ama çözülmez ise devamı var tabi.

Bunları neden söylediğimi açıklayayım. Senin başına geldiği gibi bu olay benim de başıma geldi. Beni o kadar çok kışkırttılar o kadar çok küfür ettiler o kadar çok tartakladılar ki en son dayanamadım patladım küfür ettim adamların yüzüne karşı, sonrası tahmin edebileceğin gibi sen hayırdır lan o.. çocuğu muhabbetine döndü olay ve adamlar bana saldırdı. Kavga sonucunda benim burnumda kırık, çatlak arası bir şey oluştu. Darp raporu aldıktan sonra dava açtım. Dava görüldükten sonra ben kapıdan gülerek çıkarken bana saldıranlar kasten adam yaralamadan suçlu bulundular :). O günden sonra okulda ne bir öğrenci bana karşı herhangi bir şey söyleyebildi ne de herhangi bir öğretmen gelip bir şey diyebildi. Üstüne üstlük o koridorda nöbetçi olması gereken öğretmen orada olmadığı için o öğretmene karşı bir yaptırım falan olmuş galiba o kısmı pek bilmiyorum. O olaydan sonra okul hayatımda dokunulmaz gibi bir şey olmuştum.

Sana demek istediğim öncelikle kendini yasal olarak sağlama al. Okula dilekçe ver, polise git durumu anlat. O adamlar sana her gün zülüm ederken artık yeter dediğin noktada onlara karşı dik durduğunda sana fiziksel olarak herhangi bir zarar verirlerse adamların hayatını kaydıracak deliller olsun elinde. Kaçabildiğin kadar kaçacaksın ama savaş kapıya kadar geldiyse geri kaçarsan o savaş peşini bırakmaz.

Son düzenleme:
Ölümüne dövmen ya da dövülmen lazım. Sakin sessiz duran herkesin gözüne batar. Eğer dövmeye niyetin varsa 1 kişiye odaklan diğeri seni zor duruma soksa bile diğerini bayıltırsan onun yanına koşacağı için yırtarsın.

Havlayan köpek ısırmaz, sustuğunuz sürece köpekler havlamaya devam edecektir. Yarınını düşünen kahraman olamazmış, disiplinli lisedeysen hocalara söyleyeceksin yoksa arkanı toplayacaksın.

Son düzenleme:
Bu tiplerle diyalog kurulmaz, diyalog kur diyenler Norveç'te yaşıyor sanırım.
Bu toplumun insanı eğitilmez arkadaşlar, anladıkları dilden konuşursanız bir daha yanınıza yanaşamazlar.

Bu arada, gayet de sağlam vasıflarım var, bazen diyalog herşeyi çözmez ;) Bu tiplerle diyalog kurmaya kalkarsanız sağlamından dayak yeme riskiniz veya sevgiliniz yanınızdayken onun zarar görme riski yüksektir. Medeni olun ama gerektiğinde yırtıcı olun.

Öncelikle merhaba arkadaşlar yaşım 16 lise 2'ye gidiyorum, sınıfta 4-5 arkadaşım var yakın olduğum, sınıfta 2 tane çocuk var yaşları 18 19 gibi iri yarı ve sürekli benimle uğraşıyorlar ve arkadaşlarımla dövsek arkadaşları var yani imkansız gibi acayip sinir oluyorum sürekli bana vuruyorlar dalga geçiyorlar bende bir şey yapamıyorum, bir gün artık son çarem ya döveceğim ya dövülcem, 1I 1.84 boylarında 75kilo diğeri 1.80 80 kg vardır, ne yapacağımı bilmiyorum sürekli vuruyorlar derste vuruyorlar hocalar görmezden geliyor, arkamda oturuyorlar sırtıma vuruyorlar ve sınıftaki kızlar falan onları cidden cok seviyorlar, sizce nasıl bir yol izlemeliyim: Boyum 1.80 65 kiloyum boyuma göre zayıfım, ben kötü biri değilim cidden saygılıyım kimsenin arkasından konuşmam kimseye laf atmam neden hep böyle şeyler beni buluyor? :(
Çünkü saygılı iyi bir aile terbiyesi almış. Gerçek bir insan olduğun için. İnsan değilmiş gibi onlara davranırsan saygılarını kazanırsın. 😉

@Rosselli bu arkadaşın dediği gibi yapman en iyi çözüm.

Diğer kavga et vb. yorum yapan arkadaşları hiç takma çünkü onlar seninle aynı durumda ve aynı bakış açısına sahip olmayacaklardır. İki tane kendini bilmez ergen yüzünden kendini yakmana hiç gerek yok. Böyleleriyle kavga etme, önce rehberlik öğretmenine söyle, bir şey yapmazsa müdür yardımcısına, o da bir şey yapmaz müdüre, en son çare de polise gideceksin. En başta ailene durumu anlat ki müdür ile olayı hemen çözerler. Bizi şikayet mi ettin diye gelip yine sataşırlarsa da aynı şekilde direkt tekrar şikayet et. Asla pes etme. Eğer böylelerine boyun eğip bir şey yapılmazsa, "bana zaten hiçbir şey yapmıyor" deyip hareketlerine devam eder. Belki sana yapmayı bırakır başka birine yapmaya başlar.

Geri
Yukarı