Liseye yeni geçeceklere tavsiyeler

Lisede okuyanlar lise hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Okulun ilk günü nasıl olacak, ortaokuldan farkları ne vb? (Anadolu'da okuyanlardan özellikle ricamdır.)

Kardeşim yanına oturan, önünde sağında solunda oturan herhangi bir hemcinsinle tanış, arkadaş olun. Zamanla onunla küsersiniz muhtemelen.

Ortam yapacağım diye saçma sapan insanlarla arkadaşlık yapmayın.

Hemen bir kızı gözünüze kestirmeyin.

Sınıfınız EBA'da yazıyor yanlış değilsem, oradan bakıp bulursunuz.

Sizden büyük kızlara hele hele hiç bulaşmayın.

Yakın 1-2 dost edinseniz yeter muhtemelen. Ortamcı olmanızı önermem.

Dersleri de sınavlardan iyi bir not alacak kadar çalışın.

9-10'da sakın kendini salma genelde en çok sınıfta kalınan sınıflar onlar ben saldım 10'da kaldım 2. sene bir daha saldım sayılır ucu ucuna geçtim. Bir de serseriler ile fazla takılma yok çevrem olsun yok şöyle olsun diye ezdirtme kendini onların altında.

9-10'da sakın kendini salma genelde en çok sınıfta kalınan sınıflar onlar ben saldım 10'da kaldım 2. sene bir daha saldım sayılır ucu ucuna geçtim. Bir de serseriler ile fazla takılma yok çevrem olsun yok şöyle olsun diye ezdirtme kendini onların altında.

Bir de gidebilirsen mesleğe git eğer kendini derslerde iyi görmüyorsan çok pişmanım mesleğe gitmediğim için.

Lisede okuyanlar lise hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Okulun ilk günü nasıl olacak, ortaokuldan farkları ne vb? (Anadolu'da okuyanlardan özellikle ricamdır.)

Rahat ol çok zaten ilk gün senin gibi olacak herkes dost edin aran kötü olamasin ama insanlar ilk tanışmada çok iyi rol yapabiliyorlar takıl vaktini geçir ama her şeyini anlatma derseler biraz zorlaycak bir de disiplin unutma senin için öncelik hep sensin insanların görüşlerini o kadar onemseme ve ilk başta dediğim gibi rahat ol, ortaokul gibi ama insanlar değişecek sadece.

Büyük ihtimal çevrenizdekiler derslere çok zor olacak notların çok düşecek vs. diyecek fakat aldırış etme şahsen ben ortalama bir Anadolu lisesinde ortalamam 74'ten aşağısını görmedi. Onun haricinde çevreni iyi seç etrafında sigara içen insanlar çok olacak teşvik edenler çok olacak onlara sakın aldırış etme. Bunlar haricinde bir de serseriler var onlar da klasik lise ergenleri çevresine girmediğiniz sürece çok bulaşacaklarını düşünmüyorum. Umarım iyi bir lise dönemi geçirirsiniz.

Hiçbir dönemi sallama. Üniversiteye girerken OBP çok önemli o yüzden ortalamanı olabildiğince yüksek tut. Ben 9. sınıfın başlarında bir hata yapıp arkadaş grubuna katılmıştım. Birkaç ay sonra o gruptan kavgayla ayrılmıştım. Asla ama asla okulun başlarında kimseyle arkadaşlık yapma. Herkesi iyice tanıman gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı