Liseyı bırakmak

Yapacağın en mantıklı hamle, bak en mantılı hamle derhal okulu bırakıp açığa kaydolup babanın yanında mobilya işini öğrenmek.
Kim ne derse desin çöp liseyi okuyup 4 yıllık üni okuyacaksın elde var sıfır biliyoruz da konuşuyoruz. Başta zor gelir, bu yazılanlar ağır gelir ama gün gelir hak verirsin.

@berkanrekt Bilgisayar ama donanım mı yazılım mı? Yazılım ise liseyi açıktan bitirip Web programlama yine açık üniversite okuyabilirsin elinde önlisans belgen olur en azından. 3 yıl lise + 2 yıl üni = 5 yıl. Mobilya işini de öğrenmiş olursun arta kalan zamanın ile bilgisayar ilmini geliştirirsin ileride mobilyayı kısıp yazılımı artırırsın veya dengede götürebiliyorsan götürürsün sana kamış.
Donanım olarak fakat yazılım olarak da kafa yorarsam yapabilirim. Açık liseye geçersem boş koyarım liseyi o yüzden bitiremem.

Üniversite okumasan bile en azından lise diploması alman şart. Kendi işini kurmadığın sürece çoğu yer lise diploması istiyor. Bu yüzden dişini sıkıp liseyi bitirmeye bak. Mümkünse üniversite ortamını görmen güzel olurdu :) Ama senin tercihin tabii.

Bilmiyorum. Durumu ailen ile konuşup tartışın bence.
Başka ne iş yapabilirim?
Üniversite okumasan bile en azından lise diploması alman şart. Kendi işini kurmadığın sürece çoğu yer lise diploması istiyor. Bu yüzden dişini sıkıp liseyi bitirmeye bak. Mümkünse üniversite ortamını görmen güzel olurdu :) Ama senin tercihin tabii.
Artık eskisi gibi dostluklar olduğunu düşünmüyorum. Herkes kendi çıkarının peşinde bence ya da bana denk gelenler.

Şahsen bırakmaktansa açığa geçerdim günde 1 2 saat çalışma ile bile 2 sene sonrasında bitiririm diye düşünüyorum, açığa geçtikten sonra al sat yapıp babamın mesleğine yanaşırdım babanla aranda bir problem yoksa.

Dediğim gibi senin kararın. Ama lise diploması önemli bir faktör iş konularında. En azından lise mezunu olmalısın.
Neyse, bu sene geçebilirsem devam ederim geçemezsem Allah kerim diyelim. En kötü asgari ücret bir işte baba evinde yaşarız. Yapacak bir şey yok evlilik hayali desen onu da kuramıyoruz. Sahiden geleceğe dair hiç bir umutlu düşüncem yok, Allah bu duruma getirenlerden acısını kat kat çıkarsın. Kim bilir kaç milyon tane genç var bu durumda olan. Bir an önce kapak atmak lazım başka ülkelere.

Neyse, bu sene geçebilirsem devam ederim geçemezsem Allah kerim diyelim. En kötü asgari ücret bir işte baba evinde yaşarız. Yapacak bir şey yok evlilik hayali desen onu da kuramıyoruz. Sahiden geleceğe dair hiç bir umutlu düşüncem yok, Allah bu duruma getirenlerden acısını kat kat çıkarsın. Kim bilir kaç milyon tane genç var bu durumda olan. Bir an önce kapak atmak lazım başka ülkelere.
Yanlış anlama ama bu zihniyet ile ancak diğer ülkelerde pompacı olur, ailenden arkadaşlarından kültüründen uzak gurbet hayatı yaşarsın. Herkes okuyup bir yerlere gelmek zorunda değil ülkeye beden işçileride lazım(okuyanlarında olmayacağı garantisi yok). Yapman gereken şey hedefinin ne olduğunu kararlaştırman ve onun üzerine yoğunlaşmak, diploma dediğin ülkemizde kağıt parçasından başka bir şey değil. Yapabileceğin zevk alacağın bir sektör bulduğunda okumanın sadece zaman kaybı olduğunu anlayacaksında. Bir kaç öneride bulunacak olursam eğer oto tamircisi, krom/nikelaj kaplama işçisi, polisaj elamanı, kaynak işçisi veyahut herhangi bir fabrikada çıraktan yetişebilirsin söylediğim meslek elemanları haftalık 1 ila 1.5 arası maaş alıyorlar(fabrika haricinde) elektronik işler düşünüyorsan yazılım, e-ticaret, dropshipping yapabilirsin. Yada biraz daha dayanıp su altı kaynak, ATT, odyometri, radyoloji gibi bölümleri okuyup(kazanması kolay maaşları iyi) hayatına yön verebilirsin.

Lisenin 3 yıl olduğu yıllarda 3. sınıftan bırakmış bir abin olarak tavsiyelerim.

1- Lise'yi bir şekilde bitir bölümün güzel.
2- bölümünle bağlantılı 2 yıllık yüksek okul bitir ve en kısa yoldan iş hayatına atıl.

4 yıllık işe yaramaz memuriyet kovalanan ve iş bulamayıp 30 yaşından sonra taksicilik kasiyerlik gibi saçma işler yapanlardan çok daha iyi para kazanıp güzel bir kariyerin olacak. Ülkemizde masa başı iş arayan vasıfsız üniversite mezunu işsiz yığınlarıyla dolu.

Ülkemiz aynı zamanda iş yapacak teknik personel, ara eleman arıyor fıldır fıldır. Ve bu mesleklerin gelirleri oldukça yüksek.

Ben iple erişim teknisyeniyim ( Google'a yaz bak ne olduğuna). Lise terkim. Günlük 600 lira veya 15-20 bin lira maaş olmak üzere proje bazlı işler yapıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı